«Кандидат на вакантну посаду, який проходить співбесіду, в першу чергу має показати свій фаховий та інтелектуальний рівень». Цю тезу можна почути від більшості HR-спеціалістів та керівників компаній, які відбирають працівників або ж виконавців окремих проєктів. Однак це, скоріше, є ідеалістичним твердженням.

Свідомо чи підсвідомо люди оцінюють один одного за зовсім іншими критеріями, а саме за зовнішністю, одягом, привітністю, манерою спілкування. Звичайно, це не може бути визначальним фактором під час прийняття людини на роботу. Те ж саме стосується і замовників, які шукають фрілансерів. Їх мають в першу чергу цікавити професійні навички виконавця.

Ми ж розбиралися, чи здатна особиста симпатія або ж антипанія вплинути на підсвідомість того, хто шукає працівників, і таким чином вирішити долю кандидата. Спойлер: це дуже навіть можливо.

Тож, на що варто звертати увагу перед співбесідою, крім фахових знань. HR-спеціаліст, психолог та людина, яка пройшла чимало співбесід, дають свої поради.

HR-спеціаліст про причини відмови

Анжеліка Гуріна

«Перше враження на співбесіді – це звісно зовнішній вигляд. Кандидат має бути охайно одягнений. Стиль одягу має бути офіційно-діловий. Коли вже ми переходимо до самої співбесіди, то увага перемикається на те, як кандидат говорить, його включеність, активність, бажання працювати. Зовнішній вигляд важливий на співбесіді, однак це не є визначальним фактором, і на першому місці, звісно, професійні компетенції кандидата», – говорить HR-менеджерка Анжеліка Гуріна.

За її словами, HR-менеджер, як спеціаліст, досконало знає, яким має бути співробітник компанії, і часто підсвідомо розуміє, підходить людина чи ні.

«HR-спеціаліст має прислухатися до своїх внутрішніх відчуттів і реакцій. Це дійсно дієві інструменти», — вважає Анжеліка.

Саме на ці відчуття і впливає зовнішній вигляд кандидата, а також те, як він себе позиціонує у позафаховому спілкуванні.

Анжеліка Гуріна розповідає кілька випадків зі своєї практики, коли на рішення про приймання на роботу впливали саме зовнішні характеристики.

«У мене була ситуація, коли я проводила співбесіду на керівну посаду. Це була онлайн-зустріч і кандидат під час спілкування перебував в автомобілі. Це, в принципі, допустимо, однак, якщо людина претендує на керівну посаду, набагато краще було б обрати ізольоване комфортне місце. Крім того, він був одягнений в майку. З перших хвилин це справило не найкраще враження. Це той випадок, коли зовнішній вигляд став одним із вирішальних факторів відмови», — розповідає HR-менеджерка.

Інша подібна історія пов’язана з татуюваннями.

«Тоді був дійсно гідний кандидат, володів усіма навичками, але в нього було велике татуювання на шиї. Це також було визначальним для відмови, бо відповідно до корпоративної культури тієї компанії, в яку він влаштовувався, це неприйнятний зовнішній вигляд», – наголошує Анжеліка Гуріна.

Вона радить кандидатам вивчати дрес-код компанії перед співбесідою і загалом дізнаватися про компанію більше.

На саму зустріч краще обирати офіційно-діловий стиль. Вже після прийому на роботу, якщо це дозволяє корпоративна культура, можна використовувати повсякденний одяг. Виключенням є лише онлайн-співбесіда. Тоді допустимо одягнути футболку. Але потрібно враховувати посаду, на яку претендує людина.

Психолог про свідоме і несвідоме

Оксана Пшегорницька

Оксана Пшегорницька багато років працює психологом і досконало знає, як влаштоване сприйняття людини людиною, навіть якщо це фахівці найвищого рівня в топових компаніях.

«Коли ми говоримо про співбесіду, тут варто розділяти на те, що люди оцінюють свідомо, а що ні. Свідомо фахівці, які проводять співбесіди, може і прагнуть звертати увагу тільки на професійні якості, але несвідомо звертають увагу на все, включаючи зовнішність», — говорить пані Оксана.

За її словами, керувати таким підсвідомим сприйняттям практично неможливо.

«Часто це не об’єктивне оцінювання зовнішнього вигляду, а суб’єктивне. Воно базується на проєкції. За стилем в одязі ви можете бути схожими на когось зі знайомих людини, з якою спілкуєтеся. Це може бути як плюсом, так і мінусом», – зазначає Оксана Пшегорницька.

Те, що по-справжньому має значення та усвідомлено оцінюється на співбесіді, це манера спілкування. Її оцінюють в компаніях різних сфер діяльності.

«У великих компаніях є профіль кандидата і є ключові компетенції, які оцінюються на співбесіді. І все одно є суб’єктивне враження того, хто цю співбесіду проводить. Тут вже може зіграти роль неординарність спілкування або зовнішнього вигляду людини, яка прагне отримати посаду. А також ставлення до цієї неординарності роботодавця. Це не обов’язково погане ставлення. Є сфери, де це тільки додає балів і стає плюсом», – наголошує фахівчиня з психології.

Працівниця про те, як готуватися до співбесіди

Віра Таргулова

Юристка Віра Таргулова нещодавно проходила співбесіду в одній із компаній та отримала позитивний результат. До цього мала досвід співбесід у різних форматах і вже виокремила для себе найголовніші аспекти, на які варто звертати увагу. Це стосується, зокрема, і зовнішності.

Віра говорить, що зовнішній вигляд та одяг для неї, як для дівчини, важлива складова і в повсякденному житті.  На співбесіди здебільшого обирає діловий стиль одягу.  Зазвичай це сорочка та штани або спідниця.

Однак, ділиться Віра, простіше до вибору одягу можна ставитися, коли співбесіда проходить онлайн.

«Оскільки у мене була онлайн-співбесіда, то я, звісно, не дуже довго обирала одяг. Зупинилася на базовій жіночій сорочці, а ось низ був домашній. Тут я згадую меми про робочу конференцію онлайн в Zoom, коли люди ненароком "засвічують" в кадрі спідню білизну», — жартує Віра.

Щодо загального ж позиціювання і спілкування зі своєю майбутньою керівницею, то тут Віра готувалася більш ретельно. Інтерв’ю проходило англійською, тому, не приховує дівчина, підготувала список стандартних запитань та відповідей до них, а також провела пробну співбесіду із подругою. Тому на справжньому інтерв’ю почувала себе впевнено.

«Співбесіда проходила онлайн з дівчиною — моїм майбутнім супервайзером, яка живе та працює в Лондоні. Із самого початку я спробувала зробити нашу розмову більш-менш неформальною. Ми спитали одна в одної як справи, а потім почали говорити про погоду. В Києві тоді йшов дощ і я сказала, що сьогодні у нас типова лондонська погода. Після цього вона ставила мені доволі стандартні запитання: про попередній досвід роботи, навички, тайм-менеджмент, мій підхід до розв’язання якоїсь конфліктної ситуації тощо. Відчуття під час співбесіди були доволі змішані: хвилювання і водночас радість через те, що підготувалася і можу підтримати діалог та відповідати. Останнє запитання було французькою — вакансія передбачала знання двох іноземних мов на достатньо гарному рівні. Це запитання стосувалося моїх хобі», — детально розповідає Віра Таргулова про свій досвід.

Наприкінці вона мала можливість поставити свої запитання роботодавцям, що і зробила.

HR-менеджери називають відсутність уточнюючих чи глобальних запитань від кандидата типовою помилкою. Це, за їх словами, свідчить про низьку мотивованість і зацікавленість людини у цій посаді.

Узагальнюємо перелічені поради

Практичний досвід доводить, що одяг і зовнішній вигляд мають суттєве значення для гарного сприйняття на співбесіді.

Отже:

  • Підготовка – найважливіша частина співбесіди. Прочитайте про компанію, в яку бажаєте піти на роботу, більше стартової сторінки сайту. Дізнайтеся про загальні правила компанії та дрес-код.
  • Підбирайте одяг відповідно до посади, на яку претендуєте.
  • Найкраще для співбесіди пасує офіційно-діловий стиль. Під час зустрічі онлайн допускається більш повсякденний варіант.
  • Обирайте для онлайн-зустрічей затишні комфортні місця. Кав’ярня, парк чи автомобіль не підходять. Якщо вже так сталося, що вам потрібно вийти на зв'язок з одного з таких місць, завжди можна перепросити за це перед початком розмови.
  • Не зосереджуйтеся тільки на зовнішньому вигляді. Ви маєте також бути органічними у спілкуванні, ставити питання та проявляти інтерес до компанії.