Ми можемо довго заперечувати, що світ змінюється, проте він щоденно наповнюється новими технологіями та можливостями, які раніше здавалися нереальними. Деякі люди з острахом сприймають речі, здатні змінити їхнє буття. Але ми пропонуємо широко розплющити очі та проаналізувати все, що здається таким неоднозначним. Сьогодні поговоримо про можливості штучного інтелекту (AI). Бізнесмени розглядають його як ефективний інструмент для написання текстів, хоча професійні копірайтери зовсім на це не зважають. Команда агенції копірайтингу «Living Words» пропонує розглянути, чи здатен AI замінити спеціалістів просто зараз.

Штучний інтелект: пастка для замовників текстів

Поява в мережі інструменту, який генерує тексти за різними запитами, здається замовникам ідеальною можливістю заощадити власні кошти та отримати той самий результат. Проте чи дійсно співпраця зі штучним інтелектом є такою ефективною для бізнесу, як і з копірайтером, який розуміє потреби цільової аудиторії, має індивідуальний досвід та вміє зацікавити потенційних клієнтів? Отримати текст після введення коротенького запиту й натискання однієї-єдиної кнопки — це просто мрія, але в ній є підводні камені.

Наслідки некваліфікованої співпраці з AI

Уявімо, що у людини, яка звикла замовляти тексти в копірайтера, виникло бажання скористатися інструментами штучного інтелекту, наприклад, ChatGPT. Вона відкриває програму, пише коротенький запит і чекає на результат, який буде добре читатися, відповідати потребам аудиторії, ще й покращувати фінансовий стан бізнесу.

Перша спроба, найімовірніше, буде провальною. Особливо, якщо людина нічого не тямить у просуванні сайтів і вважає, що інтуїції достатньо для генерування вдалих текстів. Звичайно, отриманий матеріал можна завантажити та спостерігати за результатом, проте згенерований ненавченою людиною текст може не викликати потрібну реакцію та погіршити репутацію бізнесу, а відновити її із часом буде все складніше.

В яких випадках не варто звертатися до штучного інтелекту

Співпраця з AI не завжди є оптимальним рішенням. Наприклад, під час написання текстів медичної, економічної та юридичної тематик краще надати перевагу професійному копірайтеру, адже використання штучного інтелекту має такі недоліки:

 • Моделі AI мають обмежені знання. Вони здатні згенерувати інформацію на величезну кількість тем. Проте якщо потрібне глибоке розуміння теми, інструмент може виявитися некомпетентним.
 • У штучного інтелекту відсутня навичка враховувати індивідуальні потреби, деякі етичні нюанси та контекст. Він не зможе проаналізувати складні ситуації, які вимагають професійного занурення.
 • Медична, економічна та правова галузі постійно розвиваються, а стандарти в них змінюються, тому згенерована AI інформація може бути помилковою.
 • Штучний інтелект не бере на себе правову відповідальність за некоректну інформацію, а наслідки її використання можуть бути доволі серйозними.
 • Під час написання текстів медичної, правової та економічної тематики великим плюсом є наявність експертної думки, яка формується з власного досвіду спеціалістів.

Використання штучного інтелекту може бути вдалою ідеєю. Проте до нього не варто звертатися, коли потрібно, щоб текст мав експертну думку та відповідав стандартам, введеним у галузь не так давно.

Особливості роботи над текстами з AI

Бажання отримувати якісні тексти легко та швидко цікавлять замовників. Тому вони готові ризикувати та впроваджувати такий інструмент, як AI, у свою роботу. Та спочатку варто дізнатися про особливості співпраці на прикладі ChatGPT.

Швидкий помічник

Штучний інтелект швидко генерує інформацію, яка відповідає введеному запиту. Це ключова перевага, адже навіть копірайтери можуть економити час на пошук потрібних даних. Проте згенерований текст вимагає перевірки, адже в початковому вигляді він не закриває більшість потреб.

Нереальні очікування щодо економії часу та коштів

Професійний автор може використовувати AI, щоб отримати непоганий матеріал. І це дійсно може спрацювати. Але не варто залишати поза кадром кількість часу, яку потрібно витратити на формування конкретних запитів і внесення правок. Копірайтеру навряд чи вдасться зекономити час для отримання ідеального матеріалу, а отже ціна співпраці для замовника не зменшиться, якщо йдеться саме про якісний результат.

Правдивість та актуальність інформації

Безплатна версія ChatGPT має обмежену базу інформації, яку використовує під час написання текстів. Якщо замовнику потрібно отримати лише декілька текстових матеріалів для своєї аудиторії, йому вигідніше звернутися до копірайтера. Це більш раціональне рішення, ніж оплата тарифного плану мінімум на місяць. Адже цей крок не виключає відсутність правок, а ще не гарантує правдивість інформації.

Іноді здається, що AI може знайти дані, яких не побачити під час звичайного запиту через пошукову систему. Проте не варто розслаблятися, адже штучний інтелект здатен вигадати й показати те, що ви хочете побачити. Нерозумне використання інструменту може мати реальні юридичні наслідки.

Так, юрист Стівен Шварц вирішив звернутися за допомогою до AI в процесі пошуку певних судових справ. Виявилось, що їх не існувало, а за введення судді в оману на адвоката чекає правова відповідальність. Також нейромережа вже ставала джерелом політичних скандалів, як у випадку з мером Австралії. Саме про нього вона згенерувала матеріал, який не відповідав дійсності та вплинув на репутацію посадової особи.

Одноманітні матеріали без емоцій

Професійний копірайтер вміє оптимізувати тексти для пошукових систем, має гарний словниковий запас і розуміє болі цільової аудиторії, до якої звертається. Він знає культурні особливості певної групи людей та причини, які змушують звертатися за послугами чи інформацією. Штучний інтелект усього цього не має, тому не зможе додати в текст емоції, завдяки яким читачі відчуватимуть, що їхні потреби дійсно розуміють. Хоча є можливість конкретизувати запит на написання матеріалу у неформальному або документальному стилі.

Ще одна популярна проблема — невеликий словниковий запас. Доволі часто ChatGPT видає тексти, які вимагають розбавлення синонімами та зміни формулювань. За необхідності отримати велику партію текстів однакової тематики, наприклад, описів різних моделей техніки, штучний інтелект згенерує досить схожі матеріали. Їхнє розміщення може не сподобатись алгоритмам пошукової системи, та й клієнти побачать, що тексти є надто «машинними» для сприйняття.

Легкість виявлення робіт від AI

Зараз уже можна знайти багато інструментів, які навчені відрізняти тексти, написані штучним інтелектом чи копірайтером. Їх варто використовувати замовникам, якщо є бажання переконатися, що роботи дійсно відповідають вимогам і написані майстрами своєї справи. Сервіси, серед яких GPTZero, виділяють блоки, створені штучним інтелектом. Це дуже зручно навіть для викладачів, які перевіряють курсові роботи, дипломи, творчі завдання, що вимагають від учнів креативності.

Переваги AI для копірайтера

Попри те, що використання інструментів штучного інтелекту має недоліки, можна знайти й переваги, які зацікавлять копірайтерів:

 • AI може згенерувати влучні заголовки та цікаві концепції, коли закінчились ідеї.
 • Штучний інтелект може автоматизувати виконання шаблонних завдань, щоб звільнити час для творчих процесів.
 • Надає доступ до цитат та актуальних досліджень (інформація вимагає перевірки, проте є поштовхом до створення гарного тексту).
 • За допомогою AI можна перевіряти наявність граматичних помилок.
 • Використання аналітичних інструментів є кроком до оптимізації текстових матеріалів копірайтером.

Штучний інтелект приховує в собі величезну кількість можливостей, які потрібно навчитися використовувати. Це хороший спосіб сприймати AI як помічника, а не конкурента, та працювати над спільною метою.

ChatGPT як інструмент для написання есе

Якщо врахувати всі вказані вище особливості співпраці зі штучним інтелектом, можна навчитись ефективно використовувати його для написання невеличких творів. Дотримання кількох послідовних кроків дає хороший результат:

 • Визначте конкретну та чітку тему есе.
 • Проведіть дослідження (зібрати інформацію вдасться і через AI).
 • Придумайте план твору.
 • Поділіться із ChatGPT головним питанням, яке розглядається в тексті, щоб отримати вступ, який зацікавить читачів.
 • Підберіть аргументи на підтримку власної ідеї самостійно чи за допомогою штучного інтелекту.
 • Використайте ChatGPT для отримання чіткого висновку за вже готовим текстом.
 • Перевірте та відредагуйте есе.
 • Переконайтеся в наявності логічної структури та відсутності помилок.

Штучний інтелект добре використовувати саме як помічника для полегшення написання творчих робіт та отримання нових знань за темою.

Що ще почитати на цю тему:

Чи може штучний інтелект замінити дизайнера
У цій статті проаналізуємо, як штучний інтелект може полегшити й покращити роботу дизайнерів, та розглянемо можливості використання AI в дизайні

Приклади

Спробуємо поставити перед ChatGPT декілька завдань, щоб оцінити ефективність інструменту.

Рекламний текст

Завдання: «Напиши опис варильної поверхні Beko HIAG 64225 SX для клієнтів інтернет-магазину в інформаційному стилі, обсяг тексту — 2000 символів».

Результат:

Коментарі експерта: Обсяг тексту відповідає запиту, проте інформація є неправильною. Варильна поверхня Beko HIAG 64225 SX є не індукційною, а газовою. Вона не може запропонувати сенсорну панель керування й виконана в білому кольорі. Окремо хочеться звернути увагу на переспам, який заважає легко читати опис.

Художній текст

Завдання: «Напиши текст у художньому стилі про найстрашніші місця планети, обсяг — 1000 символів».

Результат:

Коментарі експерта: Текст вимагає деякого редагування, оскільки знання штучним інтелектом української мови складно назвати ідеальним. Проте він допомагає визначитись, про які цікаві місця можна розповісти читачам, створити певний настрій, якого можна дотримуватися для публікації в підсумку.

Юридичний текст

Завдання: «Напиши текст про регулювання азартної галузі в Україні та документи, на які варто опиратися, обсяг — 1500 символів».

Результат:

Коментарі експерта: Текст розповідає про регулювання азартної галузі опосередковано, містить невелику кількість конкретної інформації. Згадування такого акта, як Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств», є зайвим, адже документ утратив чинність від 01.01.2013.

Медичний текст

Завдання: «Напиши текст про медичну клініку ендокринологічного напрямку «Веселка» із зазначенням списку послуг в офіційно-діловому стилі, обсяг — 1000 символів».

Результат:

Коментарі експерта: Текст є доволі привабливим, проте спостерігається переспам ключових слів. Його неможливо одразу опублікувати, адже потрібно вручну конкретизувати запити, щоб клієнти знали, що саме на них чекає та якими приладами проводиться діагностика.

Особливості співпраці з копірайтером

Впровадження штучного інтелекту в різні сфери життя проходить поступово. З'являються інструменти, з якими дійсно комфортно працювати. Та якщо ми говоримо про написання текстів, варто згадати переваги співпраці з копірайтерами.

Професійні тексти під потреби аудиторії

Копірайтер глибоко орієнтується лише в декількох тематиках, проте він знає, що хочуть побачити звичайні користувачі інтернету та пошукова система. Глибокі знання в певній галузі дозволяють ефективно і швидко привертати увагу цільової аудиторії та отримувати бажану реакцію для бізнесу.

Ексклюзивний контент

Власний досвід — цінний інструмент копірайтера. Його не знайдеш в інтернеті та не зможеш згенерувати у вигляді тексту від ChatGPT.

Креативний підхід до створення матеріалу

Копірайтер — людина, яка не лише має професійні знання для написання текстів певної тематики. Це спеціаліст, креативність якого виводить ефективність просування в інтернеті на новий рівень. Творчий напрямок діяльності дозволяє розглядати звичні речі під новим кутом.

Чому успішні замовники обирають послуги копірайтерів, а не AI

Якщо брати загалом, то штучний інтелект має доступ до величезної бази інформації, проте не завжди може лаконічно та професійно подавати її у вигляді текстового матеріалу. Копірайтер, який займається написанням певних типів матеріалів, дуже добре орієнтується в потребах потенційних клієнтів, враховує величезну кількість факторів, має актуальну інформацію.

Професіонал надає унікальний текст, який ефективно працює, утримує увагу клієнтів замовника, відповідає потребам пошукових систем. Навіть робота над великою партією схожих текстів не є складною для копірайтера, адже він завжди може виділити унікальні переваги товару чи послуги, описати все цікаво та зрозумілою для читача мовою.

Вплив штучного інтелекту на SEO

AI вплинув не лише на процес написання текстів для пошукових систем, а й їхню роботу загалом. Ось як штучний інтелект впливає на пошукову оптимізацію:

 • Є частиною покращених алгоритмів ранжування — дозволяє пошуковим системам аналізувати мільйони сторінок для визначення найкорисніших результатів для користувачів.
 • Використовується для ефективного виконання голосових команд, за допомогою яких можна залишати запити.
 • Персоналізує результати пошуку та вивчає поведінку користувачів.
 • Покращує розуміння пошуковими системами контексту користувацьких запитів.

Разом із цими особливостями змінюються стратегії, які використовують у роботі SEO-спеціалісти. Навіть незначні зміни в роботі пошукових систем можуть призводити до необхідності введення нових алгоритмів у процес оптимізації сайтів.

Реакція пошукової системи на згенеровані тексти

Використання штучного інтелекту для просування сайтів і соціальних мереж не є забороненим. Пошуковій системі дійсно все одно, хто саме написав матеріал, проте вона хоче знати, хто є його автором. Алгоритми налаштовані враховувати не джерело тексту, а його якість.

Пошукові системи оцінюють тексти за різними параметрами. Вони визначають, наскільки можна довіряти матеріалам, чи є в автора достатній досвід для надання тієї чи тієї інформації. Під час використання текстів, написаних ChatGPT, не вийде одразу опублікувати їх, адже вони вимагають перегляду та коригування. Якщо в матеріалах не буде унікального експертного контенту, вони не будуть цінними для пошукових систем, адже сприйматимуться як рерайт статей, що давно опубліковані в інтернеті. Ще один момент — обробляти згенеровані матеріали дійсно необхідно, адже деякі з них можуть стати причиною санкцій.

AI — копірайтер нового покоління чи ні?

Інструменти штучного інтелекту дійсно здатні бути корисними помічниками. Їх варто вивчати, щоб полегшити виконання певних робочих процесів. Проте це правило діє, коли людина має знання щодо просування текстів, розуміє, що потрібно аудиторії, та може відрізнити правду від вигадки. Інакше не варто довіряти AI написання тексту та очікувати, що перший результат буде ефективним для бізнесу.

Штучний інтелект не є професійним копірайтером, хоча пропонує безліч можливостей. Він не напише експертний текст і не обробить інформацію так, як це здатна зробити людина. Для написання змістовного матеріалу потрібно вивчати багато джерел, спілкуватися з професіоналами галузі, слідкувати за останніми трендами та глибоко аналізувати інформацію. Саме такий шлях проходять копірайтери в процесі створення переконливих і оригінальних текстів, адаптованих під бажану аудиторію.