Одного разу в телеграм-каналі Freelancehunt було опубліковано цікаве опитування: «Ви купуєте ліцензійне ПЗ, фільми, музику, книги?» Я взяв участь у голосуванні, а сам подумки повернувся майже на два десятиліття назад, у часи популярності ZverCD та дисків зі збірками ПЗ типу «Всі потрібні програми на одному DVD».

Я досі пам'ятаю, як збирали комп'ютери (ноутбуки ще не набули такої популярності) і встановлювали ПЗ за принципом «нехай буде, може знадобиться». Недосвідчений користувач вставляв заповітний диск зі збіркою ОС та різних програм і натискав «Встановити все». Разом з піратським софтом на ПК дбайливо встановлювалися пара-трійка вірусів, про які користувач міг так ніколи й не дізнатися. Пересічні користувачі ніколи не замислювалися, скільки реально коштує весь установлений софт.

Професіонали, можливо, знали цю інформацію, але тренд є тренд, тим більше, що диски-збірки можна було купити майже в кожному комп’ютерному магазині.

Звідки ростуть ноги у «народних версій» ПЗ і контенту

Починаючи з 2000-х комп’ютери в Україні поступово стають звичайною річчю в кожному домі, проте свою професійну діяльність більшість людей усе-таки ведуть на робочому місці поза межами дому. Згадайте інтернет через dial-up 🙂. У ті моменти, коли була потреба щось зробити з дому, працівнику було потрібно програмне забезпечення, яке могло коштувати від кількох сотень до кількох тисяч доларів. Мало того, що ця сума була просто непідйомна, люди банально не знали, де саме можна купити ліцензію, адже в багатьох магазинах теж були піратські збірки програм, кінопродукція чи збірки музики, попри те, що контрафакт заборонений законом. Ситуація почала змінюватися тоді, коли інтернет став значною частиною нашого життя і надійно закріпився не лише на робочих місцях і домашніх ПК, але й у смартфонах.

Перші враження від переходу на ліцензію

Я пам’ятаю свій перший смартфон на Android. Мене здивував величезний екран розміром 3,7 дюйма 🙂, його можливості для спілкування і праці. Але найбільше мені сподобалося те, що програми не треба було десь шукати, вони всі були в Google Play Market. Деякі додатки та ігри на смартфоні були платні. В основному вони коштували 1-2 долари, і це була смішна сума за ліцензію, тому я скачував пробну версію додатка чи гри у плей маркеті, і коли переконувався, що вона мені потрібна або подобається, купував повну версію. Це було неймовірне відчуття. Не треба нічого ніде шукати. Не треба переживати, буде працювати чи ні. Пізніше я деякий час користувався Windows Phone (платформа вже не підтримується), і деякі додатки довелося купити повторно, але я про це не шкодую. Саме під час користування смартфоном на платформі Windows Phone я зрозумів, що варто повністю перейти на ліцензію на своєму домашньому ПК.

Першою спробою перейти на ліцензію або на безкоштовні аналоги програм на ПК була відмова від ОС Windows на користь Ubuntu (Linux). Я спробував багато дистрибутивів Linux, але основною незручністю було те, що для Linux не було деяких потрібних мені програм, а також була проблема із запуском ігор. Я вирішив повернутися на ОС Windows і придбав ноутбук одразу з ліцензійною ОС Windows (тепер я так роблю завжди). Першим кроком стала реєстрація в онлайн-сервісі цифрового поширення відеоігор Steam, я вирішив грати тільки в ліцензійні ігри. Геймери знають, що за деякі тайтли треба віддати досить суттєві суми, але якщо не купувати все підряд або навіть дочекатися знижки, гаманцю такі покупки не дуже зашкодять.

Другим кроком стала підписка на Microsoft Office, який я із часом замінив на WPS Office. Можливість працювати з ПЗ на основі підписки дозволила видавцям суттєво знизити ціну на свої програми, а спеціалістам — сплачувати тільки за термін, необхідний для користування, обравши зручний тарифний план. Водночас багато компаній залишили можливість одноразово придбати програму (дорожче, ніж підписка), але за такої умови її оновлення і підтримка, як правило, триватиме для користувача обмежений період. Також з’явилися вебдодатки для професіоналів з безкоштовними планами, платними підписками, а деякі й з можливістю одноразової купівлі. Перейти на ліцензію стало дуже просто.

У мене з'явилося правило:

 • Переконайся, що тобі це треба, і чи є альтернатива з безкоштовною ліцензією.
 • Добре ознайомся з ПЗ (текстові огляди, YouTube чи демо-версія).
 • Знайди найкращу пропозицію та купи.
 • Користуйся.

Дуже швидко ліцензійне ПЗ повністю витіснило «народні версії» програм. Як виявилося, 80% тих додатків, які я колись установлював на ПК, мені або зовсім непотрібні, або користувався я ними дуже рідко і їх можна замінити безкоштовними аналогами, зокрема вебінструментами. Решта 20% — це професійне ПЗ, але є різні альтернативи, включно з безкоштовними ліцензіями.

Ставлення до ліцензійного ПЗ передалось і на все інше: підписка на стрімінгові сервіси кіно та музики, YouTube, комп’ютерні ігри, мобільні додатки для роботи, організації часу і ведення бюджету — ліцензія стала чимось обов’язковим, як, наприклад, почистити зуби вранці. До того ж почав ставитися до неліцензійного ПЗ так, наче це надкушений хот-дог, покинутий на тротуарі. Я б його їсти не став.

Які плюси отримуєш, користуючись виключно платним ліцензійним ПЗ і контентом

 • Дуже значна економія часу: не треба шукати, де знайти програму, перейматися підтримкою актуального стану, боротися з автоматичними оновленнями, які перетворюють робочу версію на неробочу.
 • Безпека та стабільність під час користування: не потрібно перейматися, що файл для встановлення буде заражений вірусами. Немає вильотів, зависань, втрати та витоку даних, викликаних тим, що хтось вніс зміни до коду. Система працює прогнозовано і стабільно.
 • Легкий перехід з одного пристрою на інший через збереження налаштувань у хмарі.
 • Можливість купити сімейну підписку для кількох осіб.
 • Відсутність реклами.
 • Офіційна технічна підтримка від розробників.
 • Приємно усвідомлювати, що ти оплатив працю розробників програми чи авторів контенту, а отже, знаєш ціну і своїй роботі, де демпінгу не місце.
 • Оскільки за все потрібно платити, починаєш прискіпливо ставитися до вибору ПЗ, контенту чи ігор. Краще менше, але краще.
 • Повністю легальне користування.

Труднощі, які можуть виникати з повним переходом на ліцензійне ПЗ і контент

 • Деякий контент може бути відсутнім на тому сервісі, на який оформлена постійна підписка. Вихід — тимчасово оформити паралельну підписку на інший потрібний сервіс на момент виконання проєкту або зробити одноразову купівлю назавжди, якщо це дешевше.
 • Деяке ПЗ може бути занадто дорогим для одноразової купівлі, а підписка відсутня. Вихід — знайти дешевшу чи безкоштовну альтернативу або переглянути ціни на свої послуги.
 • У вас дуже сильно виросли витрати на цифровий контент. Вихід — ведіть бюджет за цією статтею, не робіть спонтанних покупок, купуйте тільки те, що вам треба.

Поради:

 • Компанії-розробники програм, стрімінгові сервіси, ігрові платформи теж час від часу роблять розпродажі на підписки чи одноразову купівлю (наприклад, до Чорної п’ятниці, Різдва, Кіберпонеділка тощо). Коли відбуваються розпродажі речей в онлайн-магазинах, приурочені до певних подій, заходьте також на вебсторінки сервісів/програм, на які ви хочете підписатися чи купити. Впевнений, що ви там знайдете чудову пропозицію.
 • Звертайте увагу на сімейні/колективні підписки. Це більше стосується контенту і деяких офісних програм. У багатьох випадках можна купити підписку в 1,5 раза дорожче від стандартної ціни, але одразу на 5 користувачів.
 • Багато сервісів чи додатків мають безкоштовні версії з певними обмеженнями, і таких версій буває достатньо для користування на перший час. Навіть на Freelancehunt ви можете працювати, використовуючи базовий безкоштовний функціонал, але якщо збираєтеся працювати тут серйозно, апгрейд свого профіля до Plus додасть значних переваг.
 • Досі користуєтеся російським ПЗ чи сервісами? Шукайте аналоги від українських або західних розробників і переходьте на них. Навіть не беручи до уваги сторону моралі, російські сервіси чи ПЗ можуть банально зливати конфіденційні дані або просто перестати працювати коректно в найбільш несподіваний момент через блокування протоколів передачі даних, функціоналу тощо.

Пропонуємо почитати на цю тему:

Аналоги російських сервісів для українців
Ми знайшли аналоги найпопулярніших сервісів та програм російського походження. Розповідаємо, чим замінити Tilda, 1C, Bitrix24, Taplink, Livedune.

Висновок

Працювати з ліцензійним ПЗ та користуватися ліцензійним контентом швидко входить у звичку в того, хто це спробував. А найголовніше, така поведінка формує відчуття відповідальності, дозволяє сформувати достойну та аргументовану ціну на свої послуги, стати розбірливим у ставленні до контенту чи програмного забезпечення й обирати тільки найкраще.

Від редакції. Якщо вам сподобалася стаття і ви також хочете поділитися своєю думкою із читачами, пишіть нам. Чекаємо на ваші історії!