У сучасному світі бізнесу фрилансери стали незамінними партнерами для багатьох компаній. Вони приносять не тільки нові ідеї, але й гнучкість, яка дозволяє підприємствам адаптуватися до викликів ринку. Фрилансери допомагають скоротити витрати на утримання штатного персоналу, забезпечують швидкий доступ до вузькопрофільних спеціалістів, сприяють інноваціям. Завдяки їм бізнес може ефективніше використовувати свої ресурси, швидко масштабуватися та залишатися конкурентоспроможним.

Сьогодні спілкуємося з Дмитром Андрусиком — замовником сервісу з 5-річним досвідом. Дмитро розвиває малий бізнес уже понад 10 років і часто звертається за послугами фрилансерів. Говоримо про проєкти на сервісі, чому варто делегувати фрилансерам завдання та які переваги від співпраці отримує замовник.

Детальніше про компанію

Ми — компанія «Домашній майстер Сан Санич», на ринку вже понад 10 років. Зараз працюємо у Києві, Харкові, Одесі, Дніпрі, Запоріжжі. Опціонально ще будемо запускатися в декількох регіонах України. Основний напрямок — це сантехніка, електрика, дрібний побутовий ремонт: полички, люстри тощо.

Специфіка компанії — у підготовці замовлень до обробки. Конкуренти часто обробляють замовлення дуже поверхнево. Наприклад, людина звертається із запитом «прикріпити люстру», і замовлення в такому форматі передають виконавцю. Наше завдання — максимально професійно підійти до обробки замовлення, з’ясувати всі обставини виконання робіт. Це дає можливість обрати компетентного виконавця і точно визначити вартість робіт. Адже повісити люстру вагою 500 грамів на бетонну стелю у квартирі й важку 5-7 кілограмову люстру на підвісну стелю на висоті понад 3 метри — це зовсім різні речі, хоча обидві підходять під опис.

Такий підхід виграшний для всіх — клієнт розуміє реальну вартість і отримує компетентного виконавця, а виконавець чітко розуміє, яке завдання потрібно виконати клієнту. Ми використовуємо свій 10-річний досвід, щоб нашим партнерам було зручно працювати, а клієнти не витрачали час на переговори та пошук потрібного спеціаліста.

Фриланс — це зручно і вигідно

На Freelancehunt ми працюємо вже дуже давно. Мені подобається, що, по-перше, є безпечні угоди через Сейф — дуже зручний інструмент, який стимулює виконавців дотримуватися термінів та умов. Потім не виникає питань типу: «Ми зробили, а ви не заплатили», «Ви зробили невчасно» тощо. Якщо завдання поставлене, умови погоджені, виконавець їх прийняв, то потім значно простіше розв'язувати питання оплати. Таке буває вкрай рідко. Досвід і рейтинг на сервісі дозволяють обирати компетентних виконавців.

У нас є багато різних завдань, під які ми шукаємо виконавців на фрилансі. З останніх — CRM-система, яку доопрацьовуємо. Навіть не так: є CRM-система основна і низка модулів до неї, які періодично дописуємо, переписуємо, оновлюємо. Тобто це самостійні програмні модулі, написання яких ми можемо замовити з нуля.

Це зручно. Це вигідно, адже не потрібно тримати у штаті розробника, якому треба платити зарплату, хоч пів місяця він може простоювати.

Також замовляли рекламне відео. Мали ідею, приблизний текст і впродовж 3-5 днів зробили рекламне відео, запустили його в мережі й отримали ліди.

На фрилансі зробили новий сайт. Робота над ним завершена, зараз іде наповнення. Спочатку ми замовили консультацію спеціаліста щодо проєкту на основі наших начерків, потім UI/UX, поверх нього намалювали дизайн і вже програмували це все в CMS. Нам потрібно багато контенту, тому що маємо широкий спектр послуг. Під кожну послугу треба окремий лендинг, медіаматеріали й тексти. Це великий обсяг роботи, який поступово рухається.

Ще замовляли розробку 2 ботів. Один робили як систему запису на групові заняття — це окремий напрямок. Під нього теж відкривали проєкт і вибирали виконавця. Запускали його двічі: старт і доробка.

Окремо у нас є службовий бот. Він використовується для роботи із замовленнями. Там теж постійно виникають якісь правки та доопрацювання. Зараз постійно вдосконалюємо бота. Головний висновок для успішного проєкту — чітко сформульоване ТЗ дає чудовий результат.

Якщо виокремити плюси роботи на фрилансі:

  • Гнучкість — можна знайти виконавця під будь-яке завдання.
  • Швидкість — можна знайти виконавця на сьогодні чи на завтра, чекати довго не потрібно.
  • Вартість — тримати людину в штаті на зарплатні й разово оплатити виконання завдання фрилансеру — це ключова різниця.

Перший Конкурс на Freelancehunt

Перший Конкурс пов’язаний з розробкою стикерів. Мені сподобалося, що я можу отримати варіанти реалізації та обрати із запропонованих рішень. Це можна було реалізувати в інший спосіб: якби я зробив 15 замовлень по 200 грн і доручив їх 15 фрилансерам, то теж отримав би 15 пропозицій вартістю 3000 грн. Але роботи було б значно більше: пошук виконавця, листування, узгодження, купа додаткових питань.

Конкурси для мене значно спростили роботу. Я розмістив 1 конкурс, заповнив бриф, отримав варіанти й у 2 кліки вибрав переможця.

Під час перегляду пропозицій у мене змінилося ставлення до запропонованих варіантів. Коли в останні дні Конкурсу я мав понад 10 цікавих варіантів, найперші пропозиції виглядали вже не так вдало, як здавалося спочатку. Ти бачиш різні варіанти реалізації, і серед них варіант «Х» найкраще підходить під твоє конкретне завдання й виглядає цікавіше.

Класичний варіант у Конкурсі: ти бачиш варіанти, можеш оцінити й порівняти. Це спростило процес комунікації з 10-15 потенційними виконавцями.

На що звертати увагу під час пошуку виконавців

По-перше, на наявність відгуків. Людина з досвідом роботи в цій сфері, якщо виконала 50+ проєктів, має суттєвий досвід роботи. Також дивлюся на характер відгуків — позитивні/негативні. Тут у кожного своя система оцінки, але я намагаюся перечитувати і позитивні, і негативні відгуки, оскільки по собі знаю, що замовники теж можуть бути неправі. Особисті непорозуміння чи не до кінця сформульоване завдання — і замовник залишається незадоволеним.

Рейтинг — дуже умовно. Якщо виконавець перший у рейтингу дизайну сайтів, то це прикольно, але, як на мене, мало про що говорить. Головне — виконані проєкти та відгуки за ними.

Персональні проєкти я використовую, коли знаю, що мені потрібно, щоб конкретне завдання виконав конкретний виконавець. Якщо у мене був проєкт, наприклад, бот, то логічно, щоб саме його розробник продовжив доопрацьовувати. Тоді я роблю Персональний проєкт для вже знайомого виконавця, з яким ми все узгодили. В усіх інших випадках — це загальні проєкти.

Це дає краще розуміння вартості роботи, адже я, навіть маючи технічний бекграунд, не завжди можу оцінити проєкт. Буває, що на завдання ти заклав 5000 грн, але ця робота коштує 2000 грн у виконавця, що має приклад чи шаблон, який він просто переробить, пришвидшивши в такий спосіб виконання роботи. Також це завжди якісь нові контакти, це люди, з якими ти потім можеш співпрацювати в новому проєкті, попросити пораду.

Поради фрилансерам, як налагодити довготривалу співпрацю із замовником: ключове — це спілкування

1. Перше, що я можу, як замовник, попросити кожного фрилансера: спілкуйтеся! За нинішніх умов усі розуміють, що можуть бути проблеми з дедлайнами та інші різні обставини. Також, коли ви поставили одну ціну, а в процесі реалізації зрозуміли, що роботи більше і вона коштує дорожче, — напишіть про це. Не факт, що ви домовитеся з клієнтом, що він погодиться, але в усіх буде розуміння ситуації.

Інколи буває ситуація, що в процесі реалізації проєкт виявився значно складнішим і виконавець робить його абияк. Але ж мені значно простіше доплатити — погодити додатковий проєкт і зробити якісно, ніж отримати незакінчений чи неякісний проєкт.

Ключове — це спілкування.

2. Репутація — це все. Як у замовника, так і у виконавця. Якщо багато негативних відгуків — це не найкращий варіант.

3. Знайомтеся з описом проєкту перед тим, як відгукуватися. Ніхто не любить шаблонних відповідей типу: «У мене 5 років досвіду, готовий виконати проєкт, пишіть — обговоримо». У мене такі виконавці відразу летять вниз списку.

Шаблонна ставка — це відразу «ні!».

Напишіть просто: «Дмитро, цікавий проєкт». Або запитайте щось. Я особисто на це дуже зважаю: якщо людина щось запитує, то вона однозначно заглибилася в завдання, і мені з нею буде значно простіше працювати.

4. Ціна далеко не завжди є вирішальною для вибору виконавця. Ціною можна брати, коли ти зовсім новачок на сервісі. Але написати замовнику повідомлення, запитати щось, у такий спосіб привернувши до себе увагу, й поставити відповідну ціну — це класне комбо. Так можна отримати гарні відгуки.

«На фрилансі можна зробити реально будь-що»

Фриланс — це інструмент для малого бізнесу. Коли в тебе бюджети десятки тисяч гривень чи навіть перші тисячі й важливо економити ресурси, намагаючись зробити все швидко, — це найкращий інструмент. Ти вкладаєш більше часу у формулювання завдання, але отримуєш дешевший та швидший результат.

Я дуже раджу малому бізнесу користуватися послугами фрилансерів. Це буде стимулювати малий бізнес до розвитку та створить купу класних фіч, фішок і продуктів.

На фрилансі можна зробити реально будь-що. Якщо ти класно поставиш завдання, тобі його класно реалізують. А якщо ти знайдеш класного виконавця, який тобі ще й класно порадить, як це завдання краще виконати — є багато шансів на успіх. Це дуже допомагає в розвитку. Якщо люди почнуть частіше звертатися на фриланс, це ще більше стимулює розвиток малого бізнесу. Також це доходи наших спеціалістів — громадян. Тому це теж важливо — щоб люди отримували доходи.

Дуже дякуємо Дмитру за цікаве та змістовне інтерв'ю. Бажаємо успіху в розвитку бізнесу, багато цікавих проєктів та плідної співпраці на сервісі!