Поточні умови в Україні змінили не лише наші звичні будні, але й підходи до виконання роботи. Тут вплив і стресу, і постійних хвилювань за безпеку свою та рідних, і неможливість зібрати себе докупи й бути таким самим продуктивним, як до війни. А коли в усіх цих умовах ще й зменшується рівень доходів, треба думати, як оптимізувати і робочий час, і проєктні витрати. Будемо розбиратися, як тут діяти у разі, якщо це фриланс для початківців та коли ви досвідчений фахівець, і чи варто спробувати продавати свої продукти ще й на діджитал-маркетплейсах.

Як налагодити робочий режим та оптимізувати час на реалізацію проєктів

Не вимагайте від себе такої самої продуктивності, яка була до війни

Певно, ви й самі помітили, що з продуктивністю стало гірше — якщо раніше на якийсь процес йшло умовних 20 хвилин, то зараз можна витратити кілька годин. Та й концентрація могла погіршитися. Це нормально, особливо, якщо говорити про фриланс для початківців. Ми цього не помічаємо, але фоново витрачаємо багато енергії на те, щоб «переварити» новини, переживання за близьких та якісь інші буденні проблеми. Більшість часу перебуваємо в тривожному стані, через що концентрація падає, а за нею й наша здатність енергійно працювати.

Виділяйте час на відновлення сил

Як би складно не було повернутися до ритуалів, які раніше приносили задоволення, усе ж спробуйте це зробити. За можливості відвідайте кав’ярню та випийте кави, зустріньтеся з друзями, вийдіть на пробіжку чи інший вид тренування, почніть дивитися новий серіал. А ще часто допомагають просто обійми, жарти та розмови з рідними.

Спробуйте навчатися нового

Навчання чудово відволікає від тривожних думок та нескінченного скролу новин. А ще дозволяє навіть у часи війни підвищувати свою конкурентоздатність, експертність, залишатися «в ринку». Зокрема, можна виділити час на вивчення іноземної мови, що дозволить спробувати співпрацювати із замовниками з-за кордону надалі. Або ж пройти курс за профілем чи суміжною спеціалізацією й отримати нові навички.

Зараз, коли навколо велика кількість освітніх проєктів відкрили вільний доступ до своїх продуктів, це хороша можливість, якою варто скористатися. А ще непоганий варіант змінити професію, якщо ви вже втомилися від поточної та потребуєте перекваліфікації.

Поверніться до більш-менш нормального графіка життя та роботи

Перший час краще послідкувати за собою — проаналізувати такі параметри:

  • скільки часу зараз ви реально можете працювати продуктивно, з високим рівнем концентрації;
  • скільки часу вам потрібно на перерви;
  • скільки годин на день у середньому вам взагалі комфортно працювати, аби ще мати сили на спілкування з рідними, саморозвиток та інші важливі для вас речі;
  • скільки годин на день потрібно спати (і не лише вночі).

Подивіться за собою так хоча б тиждень. Бо у зв’язку зі стресом деякі звички можуть змінитися. Наприклад, якщо раніше вам було комфортніше працювати пізно ввечері й до ночі, то зараз продуктивний час може зміститися на ранній ранок. Такі спостереження допоможуть трансформувати графік у більш-менш зручний і мати хоча б у цьому певну точку опори.

Спробуйте розподілити робочий час на конкретні процеси

Наприклад, перші 20 хвилин робочого часу можна виділити на комунікацію з клієнтами — відписати на повідомлення, які отримали ввечері, вночі чи рано вранці. Далі можна сформувати план дій на день, враховуючи перерви. Також на період активної роботи краще відключити новинні канали та ті, які не є важливими, але можуть відволікати.

Ідеальної схеми щодо того, як розподілити час, немає, і коли говоримо про фриланс для початківців, і коли йдеться про організацію роботи досвідченими фахівцями. Комусь комфортніше на 2-3 години повністю відключити робочі чати й зосередитися на самій роботі, потім переглянути чати, якщо що, відписати клієнтам чи колегам і далі попрацювати. Комусь — працювати та паралельно листуватися. Спробуйте різні варіанти. Повторимося — через сильний стрес внаслідок війни та емоційні гойдалки звичні робочі вподобання можуть змінитися і попередні більше будуть не актуальними, тому тестуйте.

Пропишіть бізнес-процеси, якщо ще цього не зробили

Особливо це стосується тих, хто вже виконав кілька схожих між собою проєктів і розуміє, які робочі процеси вони включають. Пропишіть їх усі послідовно, вказуючи назви, скільки часу треба на кожен, які можна запаралелити, і скільки загалом часу потрібно на виконання схожого завдання чи проєкту. В ідеалі — перетворіть це все потім на чек-лист. Так ви хоча б зекономите час на те, щоб подумати, що за чим робити, а далі — матимете базу для оптимізації часових витрат.

Спробуйте не лише виконувати замовлення, але й створювати та продавати продукти на відповідних майданчиках

Ідея підійде тим, хто таки повернув собі продуктивність, хоче працювати, заробляти, але великого потоку замовлень немає. Тоді варто спробувати створювати продукти та публікувати й продавати їх на спеціалізованих діджитал-маркетплейсах, на кшталт TemplateMonster. Зокрема, такий варіант додаткового заробітку цілком підійде дизайнерам та розробникам. Можна створювати шаблони сайтів, сторіс, листів для розсилок, графічних елементів, макети для постів у соцмережах тощо. Звісно, спочатку доведеться напрацювати певне портфоліо на майданчику, але це вигідна інвестиція, яка в майбутньому може стати джерелом пасивного доходу.

І не треба думати, що ця порада лише для досвідчених фриланс-спеціалістів. У разі, коли це фриланс для початківців, теж варто спробувати. Тут важливіше мати фактичний досвід роботи за спеціальністю, професійні навички, кейси та бажання, час створювати продукти.

Як мінімізувати проєктні витрати, але виконувати роботу на високому рівні

Для початку треба взагалі розуміти, чи є у вашій діяльності витрати на якісь сервіси для роботи. Швидше за все, є — щомісячні підписки, річні абонплати, оплата за разові послуги чи продукти.

Далі алгоритм дій може бути таким:

  1. Зведіть усі ці витрати (особливо щомісячні та щоразові) в одну таблицю.
  2. Підрахуйте загальні щомісячні витрати (у середньому).
  3. Розмістіть сервіси в порядку пріоритетності та важливості — від найважливіших, без яких вам буде складно якісно виконувати свою роботу, до менш важливих.

4. Спробуйте пошукати дешевші чи безплатні аналоги для менш значущих сервісів. Наприклад, ви маєте платну підписку на якусь програму, яку зараз активно не використовуєте. Тоді можна спробувати скористатися безплатною версією підписки (якщо така є) чи пошукати дешевший аналог. А ще обов’язково перевірте, чи розробник програми надає пільги для українців (зараз це популярна опція).

5. Якщо основні платні сервіси є дорогими, теж спробуйте пошукати аналоги. Можливо, якусь програму ви використовуєте вже кілька років і не цікавилися альтернативами. А вони, швидше за все, будуть і, можливо, досить непогані, кращі за наповненням та ціною. Тому вивчайте ринок інструментів. Бо варіант «лишити все, як є» у вас завжди буде.

Аналоги російських сервісів для українців
Ми знайшли аналоги найпопулярніших сервісів та програм російського походження. Розповідаємо, чим замінити Tilda, 1C, Bitrix24, Taplink, Livedune.

6. Проаналізуйте ринок на наявність багатофункціональних сервісів. Можливо, вийде однією програмою замінити кілька й у результаті платити менше.

Загалом старайтесь зараз більше аналізувати себе — вивчайте актуальні свої можливості, вподобання, слідкуйте за фізичним та емоційним станом. Не вимагайте від себе більше, ніж можете зробити, аби не нашкодити. І пам’ятайте — все буде Україна!

Матеріал підготовили спеціалісти TemplateMonster. Цього року компанії виповнюється 20 років. На честь цього впродовж усього червня на сайті діятимуть приємні бонуси.