Тенденції до віддаленої роботи, які з'явилися ще до карантинних обмежень і набувають все більшої популярності, зумовили також і популярність онлайн-інтерв’ю. Ми поспілкувалися з двома HR-фахівцями, які на дрібні запчастини розібрали життєві ситуації на онлайн-співбесідах і розказують, як поводитися в кожній з них.

Серед наших експертів Анастасія Арабинська — HR-фахівчиня, яка працювала в кількох крупних компаніях, і Михайло Притула — досвідчений HR, автор книги «Резюме на мільйон».

Хто визначає час співбесіди: рекрутер чи кандидат?

«Зазвичай це взаємно зручні варіанти. Рекрутер дає кілька опцій кандидату або навпаки. Але якщо час зовсім не збігається — тоді підлаштовується той, хто більше зацікавлений в бесіді. Кандидат, якщо він в пошуку роботи, або рекрутер, якщо він вийшов на пасивного кандидата», — говорить Михайло Притула.

Однак, за словами Анастасії Арабинської, зазвичай дві сторони зацікавлені в співбесіді однаково. Компанія шукає якісного кандидата, який буде гарно виконувати роботу, і через це вона отримає певний профіт, а кандидат шукає гарні умови для роботи та реалізації.

«Якщо ж співбесіда виходить за рамки обговореного часу, то інтерв’юер, як і сам кандидат, можуть сказати: "Ми виходимо за межі часу, чи буде вам зручно продовжувати?". Або: "Вибачте, мені зараз трохи не зручно продовжувати, чи можемо ми перенести?", — пояснює Анастасія.

Чи обов'язково рекрутеру бачити кандидата?

Усі експерти на це питання відповідають впевнено: «Звісно, так». Михайло Притула наводить чіткі математичні показники в підтвердження того, що це важливо.

«Точність оцінки структурованого інтерв'ю приблизно 0.45 з 1.00. З відео замість живої зустрічі вона впаде до 0.35–0.4, а якщо без відео, думаю, до 0.2–0.3. Звичайно, можна підняти точність за допомогою тестування або тестового завдання, але навіщо втрачати в загальній точності?», — вважає фахівець.

Варто зазначити, що існує кілька видів інтерв’ю. Якщо це попереднє, або «технічне» інтерв’ю, на якому відбувається уточнення часу співбесіди, його деталей та того, чи попередньо відповідає кандидат критеріям, то його можна провести й у телефонному режимі або навіть в письмовому варіанті в одному з месенджерів.

«На основній співбесіді ми повинні очима бачити кандидата, це обов'язково. Є дуже багато зовнішніх факторів поведінки та реакції, які допомагають робити вибір. Брехню від правди відрізняє тільки швидкість реакції. В переписці чи в аудіо ми можемо не почути, де нам сказали правду, а де ні. Кандидати можуть обманювати, всі хочуть влаштуватися на роботу, тому розфарбовують себе яскравими фарбами. Рекрутеру тут потрібно вміти орієнтуватися, особливо, якщо мова йде не про масовий підбір, а про топових спеціалістів та керівників», — ділиться досвідом Анастасія Арабинська.

Чи варто зважати на задній план під час онлайн-зустрічі?

Рекрутери не бачать нічого поганого в тому, що кандидати для онлайн-співбесіди не шукають «пристойне місце» у вигляді кафе чи коворкінгу, а виходять на зв'язок з власної квартири.

«Квартира — цілком підходяще місце для співбесід. Серйозній компанії потрібен кваліфікований кандидат, а не кандидат, який сидить на фоні топового кафе», — зазначає Анастасія Арабинська.

Перед кожним важливим онлайн-дзвінком люди, зазвичай, дбають про загальний вигляд кімнати, яка потрапить у кадр. Та якщо цього не сталося, і рекрутер став споглядачем безладу, чи можна це вважати недбальством, яке вплине на якість роботи  потенційного працівника?

«Рекрутер у будь-якому разі зверне на це увагу і буде робити висновки, як мінімум підсвідомо. Деякі програми, зокрема Zoom, дозволяють додати віртуальний фон і поставити туди будь-яку картинку. У будь-якому разі вдома краще, ніж в кафе, тому що немає зайвих шумів. Аби покращити картинку, можна виставити світло, щоб обличчя не було темним», — радить Михайло Притула.

Як відреагувати на курйоз?

Співбесіда з дому передбачає високу ймовірність непередбачуваних ситуацій: діти розбили посуд, чоловік/дружина потрапили в кадр у спідньому, сусіди ввімкнули гучну музику тощо. Як відреагувати на таку ситуацію? Чи, може, взагалі залишити її без уваги?

Найчастіше, каже Михайло Притула, рекрутеру потрібно відреагувати, сказати: «Нічого страшного, таке трапляється». А потім варто перепитати, чи не потрібно людині відійти для вирішення ситуації.

Анастасія Арабинська говорить, що інколи варто і проігнорувати ситуацію, якщо це піде на користь. Тут питання відчуття.

«Якщо щось сталося і для того, щоб кандидат не напружувався, потрібно вдати, що нічого не сталося, то саме це і має зробити рекрутер. Якщо ж ви бачите, що перед вами сидить людина, з якою можна пожартувати і її це розслабить, то можете скористатися своїм почуттям гумору. Важливо, щоб кандидат був розслаблений і почувався комфортно», — говорить Анастасія.

Вона є противником стресових інтерв'ю.

«Тест можна використовувати як стресове завдання, але співбесіда стресовою не має бути», — додає Анастасія.

Сталися технічні збої через поганий зв’язок: що робити?

Іноді стан зв’язку перетворює співбесіду на знущання: з’єднання постійно переривається, або людину чути через слово. Порада від фахівців у цій ситуації одна: перенести співбесіду на інший час.

«Поганий зв’язок буде дратувати обох: і кандидата, і рекрутера. Інтерв’ю точно буде невдалим», — впевнений Михайло.

Це один із тих випадків, коли варто подумати про зміну локації, якщо, наприклад, у вас вдома нестабільний інтернет. Тоді краще дійсно піти в кафе чи коворкінг.

Яким є ідеальне онлайн-інтерв’ю?

На думку Михайла Притули, онлайн-співбесіда складніша для роботодавця і простіша для кандидата. Рекрутеру важче зчитати мову тіла кандидата та невербальні показники.

«Фактично рекрутер отримує лише 50% інформації, а тому має більші шанси помилитися», — каже Михайло.

За його словами, успішна співбесіда — структурована співбесіда.

З ним погоджується Анастасія Арабинська. Вона охарактеризувала свою ідеальну онлайн-співбесіду.  

«Після спілкування кандидат має бути здивований, що є такі приємні люди, як ви, та мати таке ж відчуття, наче він отримав прекрасний сервіс. Рекрутер має скласти про себе і компанію чудове враження. В ідеальному світі кандидат має бути одним із тисячі, який підійшов. Найкраща співбесіда — це коли пара співпала, кандидат підійшов, рекрутер склав гарні враження, вакансія закрилася», — зазначила Анастасія.

Дослухайтеся до порад фахівців і під час вашої співбесіди точно не буде незручної ситуації.