Стартапи часто стикаються з викликами, які можуть стати перешкодою на шляху до зростання: обмежений бюджет, відсутність великих команд чи спеціалізованих знань. Саме у таких ситуаціях фрилансери стають ресурсом, який дозволяє швидко та ефективно реалізовувати ідеї.
Сьогодні спілкуємось з Вʼячеславом, який уже 6 років користується послугами фрилансерів сервісу. Замовник розповів про переваги співпраці з фрилансерами, критерії вибору спеціаліста на проєкт, особливості ефективної комунікації та дав поради новачкам. Про це та багато іншого читайте в інтервʼю.
Про компанію
Наша компанія називається JobAtlas. Ми будуємо онлайн-платформу кар'єрного планування «Профітроль». Її мета — допомогти молодим людям обрати свій шлях професійного й освітнього розвитку та знайти свою першу роботу.
Особливість платформи в тому, що ми надаємо рекомендації діяльності, базуючись не тільки на інтересах та здібностях людини, як це роблять класичні методики профорієнтації. Наш алгоритм також враховує тенденції ринку праці, щоб пропонувати тільки ті сфери, в яких реально знайти роботу.
Це технологічний стартап, тобто наша основна цінність — це технологія. Цього року ми вже отримали декілька відзнак, наприклад, стали переможцями конкурсу Techstars Startup Weekend Kyiv, призерами AI House Bootcamp за використання AI-технологій та учасниками фінсько-української програми EdTech проєктів, які запросили нас на Slush — одну з масштабніших стартап-конференцій у світі.
Переваги співпраці з фрилансерами
Наша компанія ще зовсім молода, ми почали свою роботу у 2024 році. Основна команда складається менш ніж з 10 людей. Проте часто виникають завдання, які потребують додаткових рук чи експертизи. Саме в цих випадках ми часто використовуємо Freelancehunt. Це можуть бути завдання зі створення елементів дизайну чи ілюстрацій, або потреба зробити специфічні налаштування на сервері, які виходять за рамки експертизи наших розробників, або збирання даних.
На Freelancehunt можна швидко знайти спеціалістів, які готові виконати різні завдання.
Раніше я більше використовував міжнародні Freelance-платформи, наприклад Upwork чи Fiverr, оскільки на Freelancehunt було недостатньо фрилансерів. Проте зараз такої проблеми не спостерігається. Зазвичай спеціалісти знаходяться дуже швидко. До речі, я помітив, що якщо за першу добу після публікації завдання не надійшло декілька відгуків від виконавців, то можна не чекати далі. Найімовірніше, людей з потрібною експертизою на платформі поки що немає і треба шукати десь ще. Але таке трапляється нечасто — для більшості проєктів одразу збирається достатньо кандидатів.
Серед переваг Freelancehunt хочеться відзначити дві основні:
1. Перша перевага — достатня кількість фрилансерів, що дозволяє вибрати оптимального кандидата для завдання.
Коли на проєкт залишають відгуки 20 спеціалістів, з них точно знайдеться той, у кому можна бути впевненим на 100%.
Бували випадки, коли надходило 50-60 відгуків. Рекордна кількість для моїх проєктів — 95. І маю сказати, що тоді обрати стає вже не так просто, бо треба приділити багато часу, щоб передивитися профілі всіх кандидатів. Але це в будь-якому разі краще, ніж коли активність щодо завдання низька.
2. Друга перевага — це бюджет. Якщо порівняти з міжнародними платформами, українські спеціалісти готові працювати за менші гроші. Для стартапу з обмеженими ресурсами бюджет є важливим фактором, тому хоча я й підтримую прагнення українських спеціалістів заробляли більше, ціна послуг для нас часто є вирішальним фактором. Я ніколи не торгуюся з фрилансерами та не прошу знижок, але якщо у відгуку зазначений занадто високий бюджет, як порівняти з іншими, я одразу відсіюю такого кандидата.
Ще один фактор дуже важливий для мене — це те, що Freelancehunt є українським проєктом. Я розумію, що багатьом українцям зараз непросто знайти роботу, і фриланс допомагає їм годувати себе чи свою родину. Тому це точно мотивує мене віддавати перевагу цій платформі замість міжнародних конкурентів.
Мені важко уявити процеси, які відбуваються в компанії, без залучення фрилансерів. Дуже часто є невеликі завдання, для яких потрібні додаткові люди в команду. І якби не було фриланс-платформ, шукати таких людей було б дуже непросто.
Зараз є чимало спільнот у телеграмі, де можна знайти спеціалістів, але проблема в тому, що ніяк неможливо перевірити репутацію та надійність людей перед тим, як починаєш з ними працювати. Відгуки та система рейтингів на Freelancehunt у цьому дуже допомагають.

Критерії вибору виконавця — на що звертати увагу
Коли я дивлюся список кандидатів на проєкт, звертаю увагу на дві речі: наявність негативних відгуків у кандидата та запропонований бюджет.
Зазвичай люди з меншим досвідом чи ті, хто тільки починає працювати на Freelancehunt, указують нижчий бюджет, як порівняти з іншими кандидатами. Проте мій досвід співпраці з малодосвідченими спеціалістами показує, що не завжди варто очікувати від них якісного результату. Я навіть одного разу одночасно дав замовлення з дизайну двом різним людям, щоб вибрати найкращий варіант із запропонованих. Сумарний бюджет у цьому разі дорівнював бюджету роботи з досвідченим спеціалістом, але водночас я отримав у два рази більше варіантів для себе.
Як налагодити ефективну комунікацію з фрилансерами
На старті проєкту я завжди намагаюся максимально повно описати завдання та відповісти на можливі запитання виконавця. Часто я записую відео з поясненнями чи пропоную влаштувати дзвінок, щоб була можливість прояснити всі нюанси. Але після того, як завдання прийняте, намагаюся не турбувати фрилансера. У мене немає звички писати щоденні запити з проханням розповісти про прогрес чи показати проміжні результати.
Можливо, відсутність такого контролю і призводить до неприємних ситуацій, коли в останній день проєкту може виявитися, що ще нічого не зроблено. Але я не готовий витрачати свій час на постійний контроль. Замість цього на етапі відбору намагаюся знаходити тих людей, які готові брати на себе відповідальність за проєкт і для яких регулярний контроль буде непотрібним.
Поради компаніям, які лише планують працювати з фрилансерами
Починайте з невеликих завдань. Навіть коли треба знайти спеціаліста, щоб реалізувати щось масштабне, зазвичай на початку я даю зовсім маленький обсяг роботи та починаю співпрацю з фрилансером з нього. Це дозволяє зрозуміти, наскільки гладко йде комунікація, чи комфортно вам разом працювати та чи задоволені ви якістю результатів. Якщо перше завдання завершується позитивно, тоді вже можна нарощувати масштаб робіт.
Окремо я б додав, що не варто очікувати від фрилансерів повної відданості саме вам і того, що вони будуть працювати над вашим проєктом 24 години на добу. Для них нормально працювати над декількома проєктами одночасно — це специфіка фрилансу, і ви з нею нічого не зробите. Якщо вам щось треба терміново, одразу попереджайте про це спеціалістів, щоб вони могли планувати свою завантаженість з урахуванням інших проєктів. Це дозволить уникнути стресу як вам, так і виконавцям ваших завдань.
Поради фрилансерам, які тільки починають працювати на платформі
Компанія JobAtlas допомагає людям розвивати свою кар’єру, і для мене особисто важливо підтримувати молодих спеціалістів, в яких поки що небагато досвіду. Я розумію, що часто вони стикаються з проблемою «курки та яйця», коли для отримання замовлень їм потрібен попередній досвід, але цей досвід нема де взяти, якщо ніхто не дає тобі шанс на початку. Тому для простих завдань я намагаюся залучати фрилансерів, у яких може бути зовсім мало попередніх проєктів.
Проте в мене були неприємні випадки, коли фрилансери, які тільки починають працювати на платформі, брали замовлення, а потім зникали. Вони порушували дедлайни та переставали відповідати на повідомлення, і мені доводилося просити адміністрацію платформи повернути оплату, зарезервовану на проєкт.
Моя основна порада фрилансерам-початківцям: дбайте про свою репутацію.
Ваша репутація — це найцінніше, що у вас є. Це нормально, коли ви щось не вмієте. Навички можна змінювати, можна покращувати, можна вчитися новим речам. Але погану репутацію змінити дуже важко, і вона може вплинути на всю вашу подальшу кар’єру. Тому робіть усе можливе, щоб запобігти негативним відгукам.
Якщо у вас щось не виходить чи з’являються обставини, які заважають вкластися в дедлайн проєкту, насамперед скажіть про це замовнику. Всі ми люди, можемо хворіти або можуть траплятися інші обставини. І якщо це поясняти, більшість замовників увійде у вашу ситуацію. Головне, попереджати заздалегідь та не випадати з комунікації, бо в цьому разі враження про вас точно зіпсується.
Про цікаві завдання на сервісі
Мені дуже сподобалася серія ілюстрацій, для якої я знайшов виконавицю саме на Freelancehunt. Для платформи «Профітроль» треба було візуалізувати головного персонажа — троля, який хоче стати профі в різних сферах. Ми навіть придумали йому ім’я — троль Василь. На замовлення відгукнулася ілюстраторка Лідія Матвісів. У неї дуже добре вийшло передати різноманіття інтересів нашого персонажа.
Спочатку ми планували використовувати ілюстрації лише на своєму сайті, але вони настільки сподобались аудиторії, що ми окремо випустили набір стикерів, і він став неймовірно популярним серед студентів. Зараз на платформі «Профітроль» ми додали можливість для користувачів заробляти бали за різну активність, а потім їх можна обміняти на цей стикерпак.
Це той приклад, коли я як замовник задоволений співпрацею з фрилансером на 200%. А для ілюстраторки це стало можливістю показати результат своєї творчості тисячам людей.
Дякуємо Вʼячеславу за цікаве та змістовне інтервʼю. Бажаємо успіхів у розвитку стартапу, сміливих ідей та втілення всіх амбітних планів. Нехай співпраця з фрилансерами й надалі приносить швидкі та якісні результати!