Щороку на День українського фрилансера, підбиваючи підсумки року, ми відзначаємо найактивніших користувачів сервісу у 8 номінаціях. Імена переможців 2024 року та їхні досягнення опублікували у цьому матеріалі.

Сьогодні хочемо познайомити вас з переможницею у номінації «Комплімент року» — Ольгою Чулкіною. За цей рік Ольга отримала найбільшу кількість компліментів від замовників — 137. А загалом фрилансерка має у своєму арсеналі 295 компліментів!

Ольга розповіла, як будує довгострокові відносини з клієнтами та знаходить з ними спільну мову, що допомагає їй отримувати компліменти, які якості важливі для фрилансерів. Це інтерв'ю буде цікавим як новачкам, так і досвідченим фрилансерам.

Про важливі якості для фрилансера, що викликатимуть повагу та довіру клієнтів

Якщо говорити про тих, хто вже з тобою почав працювати, то найголовніше, — це відповідальність. За що б ти не брався, — роби максимум, що можеш дати. Інакше краще навіть не подавай ставку.

Ще можна назвати компетентність та адаптивність. Під час постійної співпраці треба вміти адаптуватися до нових потреб чи обставин. Показати, що ти маєш досвід та можеш запропонувати декілька шляхів до розв'язання питання.

Секрети, які дозволяються знаходити спільну мову з абсолютно різними людьми

Насправді секретів немає, але я намагаюся зчитати клієнта: що він очікує від співпраці. Одні хочуть звітності кожної години, інші не хочуть жодних додаткових запитань, а тільки отримати кінцевий результат без зайвих відволікань. Дехто любить гумор і неформальне спілкування, інші ж цінують тільки сухий точний інформативний діалог.

На початку спілкування ти починаєш спостерігати, як замовник себе поводить, і намагаєшся дзеркалити його підхід.

Хоча перше враження буває оманливе, але згодом ти точно проходиш цей період адаптації та формуєш з кожним клієнтом стиль вашої взаємодії.

Як справлятися зі складними чи вимогливими клієнтами, щоб зберегти високий рівень комунікації

Вимогливі клієнти мене не лякають, адже, по-перше, вони зазвичай знають, що хочуть, і ти стаєш у позицію «більше слухай та роби». Часто вони самі надають інструкцію, як саме хочуть, щоб ти це зробив, тому «бери та користуйся».

По-друге, це гарна можливість саме зараз прокачувати свої скіли, не відкладаючи на потім.

Просто тут і зараз ти шукаєш інші шляхи розв’язання проблеми, якщо твої не підійшли. Це прямо екстрапрокачування самого тебе.

А ось «складні» замовники для мене — це якраз ті, які хочуть набагато більше, ніж ти даєш (а я і так намагаюсь робити трішки «за»), але водночас і самі не розуміють, як це має виглядати. У цьому разі я не соромлюся запропонувати мирно розійтись і розділити бюджет за те, що вже виконано. Це також нормальна практика — розійтись, дати можливість клієнту знайти свою людину, а мені — витратити час на те, де я можу бути максимально корисна.

Як організувати робочий процес, щоб зберігати продуктивність і встигати виконувати замовлення вчасно

Для мене важливо сідати за роботу коли я на це налаштована морально. Часто я знаю, що мені треба пів години на відпочинок, зате потім я сяду і зроблю роботу швидше й витисну більше результату, ніж буду відсиджуватися 10 годин біля екрана виснажена.

Я часто беру роликові ковзани та йду на прогулянку в парк. Це дає мені потужний прилив енергії. Або проводжу час за настільними іграми, що також розвиває і комунікацію, і стратегічне мислення, і просто дарує можливість поринути в іншу атмосферу. Адже я працюю вдома, тому можливість відчути простір інакше також важлива.

А щодо праці, роблю найскладніше на початку, потім можу перерватися на легкі завдання і знову завершити складними.

Також практикую поетапні розділення паралельних проєктів. Одночасно буває 5 проєктів у роботі. Тож я кожен розбиваю на етапи та роблю всі перші етапи з п’яти проєктів, потім всі другі і так далі.

Сильні сторони, які допомагають отримувати гарні відгуки від замовників

Я могла б назвати стереотипний перелік типу «креативність, володіння програмами й таке інше». Але ж креативних фрилансерів та умільців користуватися програмами зараз дуже багато, талановитих людей теж ще більше від мене. Тож скажу, що насправді важливо: це моя система підходу до проєкту та вміння шукати декілька рішень до поставленого завдання.

Я знаходжу максимально ефективну схему розділів великого проєкту на малі завдання не просто за чергою, а сортую завдання за логікою, щоб зосередитись на дійсно тих моментах, де треба проявити креативність.

У довгостроковій співпраці я знаходжу шляхи автоматизації ручної праці. Багато цікавлюсь, як ще можна покращити процес. Шукаю додаткові сервіси, підключаю ШІ, макроси та навіть делегую дії типу клацни туди, натисни сюди.

Вміння оптимізувати процес роботи й видати за мінімальних зусиль максимальний результат і є найсильнішою стороною.

Коли система, яку ви вибудовували за довгий час, нарешті працює, це, звичайно, позначається і на компліментах, і на відгуках, і на вашому гонорарі. Адже клієнти точно цінують те, що ти вкладаєш у ваші відносини.

Найцікавіші проєкти 2024 року

Найцікавішим був, мабуть, проєкт з розробки дизайну туристичного паспорта. Це потужний проєкт за цей рік і справді виклик, який вимагав мозкового штурму. Потрібно було застосувати весь свій креатив. Також відчувалася максимальна віддача від замовника. А такий відгук точно викликав почуття гордості:

Ще цього року я відкрила для себе напрямок — розробка книг-розмальовок для Амазону. Я раніше не замислювалася над такою роллю, але цей рік точно відкрив для мене цей світ. Коли я зробила перші книги, виклалася на повну. Результат здивував навіть мене. Вийшла насправді чудова книга.

Можливо, також ввійду у цей потік як креатор та буду випускати книги вже від свого імені. Адже це може стати гарним джерелом додаткового доходу.

Серед досягнень сюрпризом стала номінація «Комплімент року». Я справді не очікувала на це, адже компліменти — малесенькі бонуси, на які після проєкту майже і не звернеш увагу. Я знала, що їх багато вже назбиралось, але щоб на рівні топ… Дійсно, як скарбничка, в якій наскладалося монет))

Також нещодавно переглядала місце в рейтингу регіональному. Адже колись я була на третьому місці й не сподівалась бути найкращою в спеціалізації «Векторна графіка». А зараз — топ-1. Це також було приємним фактом.

Про ставлення до критики та її вплив на роботу

Є різні види критики, і не до всіх я ставлюся добре. Тільки тоді, коли замовник конструктивно доводить, що дійсно могло б бути краще, я без проблем і з радістю вдосконалюю результат.

Також критика дає поштовх змінити підхід до виконання роботи. Інколи це працює, і ти знаходиш той самий фінальний штрих, який перевертає всю роботу ДО і повністю змінює вектор спілкування із замовником на позитивний шлях. Але кажучи відверто, це буває рідко.

Як робота над багатьма проєктами покращила навички та підняла рівень експертності

Мабуть, тепер я інтуїтивно більше розумію, складеться співпраця з новим замовником чи ні. Це допомагає краще взаємодіяти з постійними клієнтами. Ну і відкриває нові горизонти. Доки не спробуєш, не зрозумієш, що тобі подобається цей вид діяльності.

Ось так і в проєктах. Я вже більше розумію, який мій напрямок, де я можу бути корисною, за що не слід братись.

Я беру замовлення в основному з Freelancehunt, і мені вистачає зайнятості. Головне — гарантія оплати праці, щоденний потік замовлень, стабільність у роботі сервісу. Ну і велика спільнота фрилансерів, а також багато закордонних замовників.

Поради фрилансерам, які тільки починають свій шлях

  • Не відкладай подавання ставок через невпевненість.
    Якщо тебе оберуть тільки раз зі ста, покажи все, що ти можеш.
  • Не концентруйся на невдачах. На початку всі роблять якісь помилки. Продовжуй крокувати, і це точно дасть на довготривалому шляху результат.
  • Приділи на початку шляху достатньо уваги портфоліо та пиши в ставках більш осмислені пропозиції.
  • Не відкладай на потім, типу «ось навчусь те й те, потім вже буду подаватись». Повір, що в процесі роботи ти отримаєш набагато більше реального досвіду та подивишся на реалії життя фрилансера своїми очима, а не очима рекламних блогерів.

А щодо навчання, то мені досі (після 7 років роботи) є багато чому повчитись. Але мені це не завадило зараз бути серед топів.

Фриланс — це стиль життя. Я зараз задоволена роботою настільки, що вже не уявляю, як би повернулася на офлайн. Моє життя і весь час побудовані за моїм бажанням. Є місце для хобі, друзів та стосунків.

Ви маєте шанс на таке саме. Треба тільки почати, якщо ви справді цього прагнете, то отримаєте. Це питання тільки мотивації, посидючості та комунікації.

Ще раз вітаємо Ольгу. Дякуємо, що поділилася своєю історією успіху. Бажаємо досягнення нових фриланс-висот та багато цікавих проєктів!