Сьогодні у нас в гостях Марина Литвин. Останні 4 роки вона займається тестуванням та багато подорожує.

— Марина, ти тестувальник № 1 на нашому сервісі та топ-5 за спеціалізацією «Технічна документація». Пишаєшся своїм результатом? Що ти відчувала, коли посіла топові позиції на нашому сервісі?
— Хто знає мене особисто, той у курсі, що я дуже азартна, і для мене було дуже важливо вийти на перше місце у своїй категорії. Я собі поставила за мету через півроку вийти в топ, тому всі проекти я старалася проводити через Сейф і запрошувала замовників, які мені писали напряму, реєструватися на біржі. Я ж знаю, що за Сейф нараховується більше фліків.

Пам’ятаю, що довго була на 2-у місці в категорії «Тестування та QA», і коли нарешті вийшла на 1-е, то дуже зраділа й слала скріни всім своїм друзям та знайомим. Щоправда, мене потім ще один раз змістили на 2-е місце, але я швидко повернула собі золото і з того часу не здаю позицій. Гадаю, це було десь 1,5 роки тому 🙂.

Фріланс для мене це більше як хобі.

— Як я розумію, фріланс тебе не особливо годує, тому є ще основна робота, чи не так? Поділися, будь ласка, ким і де ти працюєш та що входить до твоїх обов'язків.
— Вже понад рік я працюю в українській продуктовій компанії на позиції Automation QA Engineer. Мій типовий робочий день включає:

  1. Стендап мітинги.
  2. Прогін автотестів й аналіз їхніх результатів.
  3. Фікси поломаних/застарілих тестів.
  4. Написання нових тестів.
  5. Рев'ю коду.

Гадаю, що офіс я не покинула через те, що дуже соціальна і поки не можу уявити себе без улюбленої команди, спільних обідів та посиденьок на «кава-пойнтах». Фріланс для мене — це більше як хобі 🙂.

В офісі я працюю над одним проектом і виконую схожі завдання щодня, а фріланс — це спосіб переключитися на інший контекст, спробувати новий стек технологій у зовсім іншій ніші. Наприклад, зараз я ще працюю тестувальником у сфері Advertisement, і за останні півроку довелося добряче розібратися з тим, як працює реклама та маркетинг.

Зараз уже нікого не здивуєш професією тестувальника.

— Як відреагували твої подруги, коли дізналися, чим ти захоплюєшся і займаєшся? Особливо цікава реакція тих, хто далекий від IT.
— Ніяк 🙂.

Думаю, зараз уже нікого не здивуєш професією тестувальника. До того ж я навчалася в технічному ВНЗ, і майже все моє оточення та друзі працюють в IT або суміжних сферах. Тому з розумінням, хто такий QA, ніколи проблем не було.

Ну от мої батьки досі не розуміють, чим я займаюся, тому «та щось там у комп’ютері клацає» — їхня стандартна відповідь на всі запитання.

Чи шкодую я про свій вибір? Ні краплі!

— Чому ти обрала саме цю професію? Як починала? Не шкодуєш про свій вибір?
— З вибором професії пов’язана цікава історія. Після третього курсу дівчинка, з якою я жила в одній кімнаті в гуртожитку, організувала похід у Карпати. Вона була на 3 роки старша й запросила своїх друзів-одногрупників, більшість з яких уже працювали. І я пам’ятаю, як через кілька днів ми сиділи біля багаття й один знайомий розробник сказав, що мені треба піти в QA, бо у мене в руках усе ламається, і назвав мене «чорним тестувальником». Мені тоді дуже сподобалося таке «звання», і я вирішила подивитися, хто це такі й чим вони займаються. А потім усе як у тумані 🙂.

Пройшла кілька курсів в інтернеті, зареєструвалася на курси від EPAM, але не пройшла, не вистачило знань англійської мови.

Якраз тоді я зареєструвалася на Freelancehunt і навіть взяла перше замовлення — дуже пишалася першими заробленими $20.

Далі я вчила англійську та паралельно ходила на співбесіди. В одній компанії пройшла 3 етапи, і на останньому мені відмовили. Після цього я вирішила, що тестування — це не моє, і за 2 дні влаштувалася адміністратором квест-кімнати. Коли в кімнатах ніхто не грав, то можна було займатися своїми справами. Цей вільний час я витрачала переважно на завдання з універу та навчання: проходила курси з HTML, CSS, SQL.

Восени 2016 року я звільнилася й відновила свої пошуки роботи. Майже відразу мене взяли в невелику компанію на позицію тестувальника із зарплатою $200.

Чи шкодую я про свій вибір? Ні краплі! Дуже люблю те, чим займаюся, і не уявляю себе в іншій сфері.

— Чи є тестування на фрілансі, а не тільки в офісах? У чому особливості тестування за умов віддаленої роботи?
— Звичайно є!

Тут важливо розділяти фріланс і ремоут. Remote — це віддалена робота на якусь певну компанію, а фріланс — це одноразові проекти, які треба постійно шукати.

Якщо говорити про одноразові проекти, то здебільшого до мене звертаються з проханням протестувати сайт чи додаток уже на фінальних стадіях проекту, перед запуском. Переважно це повністю тестування верстки, функціоналу, адаптивності та кросбраузерності. І ретест після фіксів багів.

Якщо ж говорити про повноцінний ремоут, то дуже радує, що кількість вакансій на віддаленій основі зростає. Гадаю, що після закінчення карантину багато компаній змінять свою думку про ремоут і дозволять більше працювати з дому або й повністю перейдуть в онлайн. У моїй компанії вже збільшили кількість дозволених днів для роботи з дому з 2 до 6 на місяць.

Не можу сказати, що тестування під час віддаленої роботи якось сильно відрізняється від офісного, хіба що великою кількістю листування. Slack, Telegram і Skype я використовую в роботі найчастіше. Плюс треба бути готовим до постійних затримок з відповідями в чаті — хтось відійшов на каву, не побачив повідомлення, пропустив.

— Поділися найдивнішим і найскладнішим проектом.
— Що я тільки не тестувала за 4 роки: сайти, розширення для браузерів, додатки, ігри й навіть Excel-плагін.

Найбільш дивним для мене було тестування органайзера для автомобілістів. У мене навіть водійських прав немає, я вже не кажу про знання деталей транспортного засобу 🙂.

Про якийсь суперскладний проект не можу згадати. Зараз працюю над кількома цікавими проектами, зокрема у сфері реклами в Телеграм. Ніколи раніше з такими проектами не працювала й зараз щодня дізнаюся щось нове. Ще один проект — це інструмент для тестувальників. Над ним цікаво працювати насамперед тому, що я виступаю ще і як кінцевий користувач, отже, можу пропонувати ідеї потрібних тестувальнику функцій.

Найбільше не люблю тестувати ігри. Зараз не беру такі проекти, але на старті моєї кар’єри вибирати не доводилося 🙂. Тестування веба відрізняється від тестування мобільних додатків, а від ігор — і поготів. Тому коли мене просять потестити якусь гру, я завжди кажу, що краще вибрати вузькоспрямованого спеціаліста, який знає, як працювати з певним напрямком.

— Скільки в середньому заробляє тестувальник твого рівня? Можна жити на ці гроші чи паралельно потрібно шукати багатого чоловіка?
— Заробляти можна досить непогано, згідно з останньою статистикою на Djinni середня зарплата найманого кандидата QA — $1 800. Особисто знаю людей, які отримують більше $3 000 на місяць.

Але також не треба забувати, що це зарплата офісного QA, на фрілансі все не так райдужно. На Freelancehunt дуже мало проектів у категорії «Тестування та QA» (на момент написання відповіді на це запитання було всього 6 відкритих проектів). До того ж замовники здебільшого розміщують одноразові проекти з дуже обмеженим бюджетом.

Якщо ж говорити про закордонні біржі, то там уже зовсім інші рейти, а погодинна оплата набагато вища, ніж навіть виходить в офісі. Якщо знайти постійного замовника і працювати на нього фул-тайм 40 годин на тиждень, то це дійсно вигідніше, ніж офісна робота.

— У тебе є ФОП. Плануєш відкривати бізнес чи ти просто чесна людина 🙂?
— ФОП у мене відкритий ще з першого місця роботи. У компанії був бухгалтер, який за мене сплачував усі податки, подавав звіти тощо.

На жаль, не можу похвалитися тим, що всі зароблені на фрілансі гроші проводжу через ФОП, але всі ми не без гріха, як то кажуть. Скажу точно, що наявність ФОП дуже часто грає мені на руку. Трапляються замовники, які розглядають співпрацю тільки офіційно, і тут я вже відразу виграю у більшості фрілансерів на платформі.

— Як до тебе ставляться колеги-хлопці? Чи бувають такі випадки, коли вони приходять до тебе за порадами?
— На минулому місці роботи я була одна дівчина в колективі, і ніколи не виникало жодних проблем. Досі спілкуюся з більшістю колег. Наприклад, коли я виходила заміж, то в офісі замість «дівич-вечора» (hen party — вечірка курочок) мені влаштували cock-party 😀.

Так, ніхто не скасовував різні жарти й підколи. Але їм пощастило, що я так само люблю «жорсткий» гумор і ніколи не ображаюся, а то й сама можу добряче підколоти 🙂.

За порадами іноді приходять. Нещодавно допомагала колезі розібратися з Xpath-селекторами. Ніби був задоволений, але це не точно 🙂.

— У житті ти теж структурована і послідовна чи хаотична і спонтанна?
— На це запитання найбільше хоче прочитати відповідь мій чоловік. Він точно скаже, що я хаотична і спонтанна та що в мене сім п’ятниць на тиждень. Але що стосується роботи, то завжди маю чіткий план і чек-ліст, щоб нічого не забути. Усе записую в нотатки, додаю в гугл-календар.

— І останні запитання. Як ти любиш відпочивати від роботи? Бачу, що намагаєшся багато подорожувати. Назви топ-3 улюблених місць від Марини Литвин.
— Не скажу, що так вже й багато подорожую, здебільшого це 2 поїздки на рік тривалістю 5-8 днів. Це повністю відпустки, не беремо із собою навіть ноутбуки в такі подорожі, суто відпочинок. І ще іноді бувають якісь міні-поїздки на кілька днів, щоб змінити оточення. Останнього разу це була поїздка в Мінськ на вихідні. Поїхала на конференцію з тестування й заразом місто подивилася.

Для мене зараз топ-3 улюблених місць це:

  1. Італія. Дуже люблю Рим, а остання поїздка в Доломітові Альпи просто вкрала моє сердечко. Країна, куди я полечу найперше після відкриття кордонів.
  2. Тенеріфе. Канари давно були моєю мрією, але я не очікувала, що вони настільки мене вразять. Там і океан, і вулкани, і улюблена іспанська мова, і хамон. Що ще треба для повного щастя, я просто не знаю 😉.
  3. Балкани. Не можу виділити одну країну, бо кожна по-своєму унікальна. У Хорватії — ідеальні пляжі, у Чорногорії — гори і природа. У найближчих планах — відвідати Албанію та Македонію. Думаю, там є на що подивитися балуваному Європами туристу...

Сподобалася стаття? Пропонуємо ще матеріал про дівчину Frontend-розробницю.

Ольга Журавель: «Мама очень хотела, чтобы я работала по специальности, а клепание сайтов осталось как хобби»
Сегодня у нас в гостях Ольга Журавель [https://freelancehunt.com/freelancer/olga-zhuravel.html]. Frontend-разработчица, которая превратила свое хобби в любимую работу и не планирует на этом останавливаться. Мы узнаем, как получилось, что девушка начала заниматься версткой, какие проблемы при этом мо…