Сьогодні ми говоримо з постійним користувачем Freelancehunt, програмістом та засновником компанії WebStars — Назаром Качураком.

— Назар, розкажіть трохи про себе. Яка у вас освіта? Як ви прийшли у IT-сферу, як зареєструвались на Freelancehunt?

Родом я із Західної України, місто Коломия. Навчався в Коломийському Коледжі Комп’ютерних Наук, за фахом програміст. Ще у той час я думав про те, щоб працювати на фрілансі, але тоді це мені здавалось чимось таким незрозумілим, таємним. По закінченню навчання я зареєструвався на Freelancehunt, але спочатку нічого не робив, бо вважав, що не зможу знайти собі замовників.

Наступного року я продовжив навчання в Києві, і там вирішив не мислити загальними стереотипами, а тестувати свої ідеї. Так я почав виконувати проекти один за одним. Починав з найпростіших завдань на Opencart — у мене на той час вже був невеликий досвід роботи з цією платформою. Звичайно, я завжди брав тільки ті роботи, які точно міг виконати.

— Розкажіть про ваш досвід на Freelancehunt! Які проекти ви виконували?

Практично усі мої виконані проекти пов’язані з Opencart. Вважаю, що треба бути фахівцем у своїй галузі. Тільки якщо ви експерт у своїй сфері, ви зможете давати рекомендації своїм замовникам. Сьогодні до мене звертаються з питаннями багато людей, бо я професіонал. Спочатку треба навчитися чомусь одному досконало, а потім розвиватись у інших напрямках.

23916050_1650276808356436_1405528319357667408_n

— Що вас надихало? Чи була у вас якась "супер" ідея?

На перших порах ідеї не було ніякої, а рух і розвиток були доволі нестабільні, гладкі. Це зараз я розповідаю дітям у школах про свою історію успіху та важливість розвитку в тому напрямку який вам подобається, але на початку свого шляху я просто не знав, куди рухатись. Розвиток почався з того, що я спробував вивчати певні нові речі, розвиватися у різних напрямках. Мені дуже допомогло заняття саморозвитком і спорт. Я почав багато читати, розвивати комунікативні навички. Саморозвиток дав мені емоційну мотивацію — треба більше працювати. Також я постійно міркував про те, як я можу заробити гроші за кожну наступну годину робочого часу.

До речі, спортивні досягнення значно пришвидшили мій розвиток як бізнесмена. Ті досягнення, яки ми здобуваємо у спорті, впливають на все життя. Моя історія проста — коли я поставив собі мету пробігти марафон 10 кілометрів, то купив квиток, щоб не було шляхів для відходу. Раніше коли я працював, у мене не було часу на спорт, але врешті-решт я поставив перед собою цю мету. Коли я почав займатись, то як завжди, спочатку нічого не виходило, але на весні 2017 року я пробіг свою першу дистанцію у 10 кілометрів.

22405612_1610266362357481_7002494059630262193_n

Це відкрило мені очі на різни речі, після чого я почав виконувати будь-які задачі набагато швидше. Взагалі, нам усім потрібно розвиватися всебічно. Окрім професійних навичок нам важливо звертати увагу і на розвиток звичайних людських якостей. Ми можемо бути унікальними, навчитися краще дискутувати, швидше засвоювати інформацію, краще виступати перед аудиторією. Розвивати у собі можна все що завгодно, тілько робити це потрібно постійно. До речі, це і є моє натхнення і мотивація.

— Як так вийшло, що із фрілансера ви стали власником компанії?

Це було бажання вийти в офлайн, робити щось більше. Починалося все з фріланс команди, але з часом ми стали не просто обмінюватися проектами, а й ідеями. Так і з’явилась компанія. Але ми не є тою фірмою, яка конкурент фрілансерам, бо ми не є студією. Ми команда фрілансерів — фахівців різних напрямків, які поєднані однією ціллю та ідеєю — зробити найкращій продукт для замовника.

— Розкажіть детальніше, які проекти ви виконуєте як компанія?

Сьогодні ми виконуємо багато різних робіт. З цього і починався мій розвиток, створення та розвиток компанії — бути фахівцем у різних галузях та пропонувати більше якісних послуг. Починалося все з проектів на платформі Opencart, але за рахунок компанії, у мене збільшилась кількість взаємозалежних послуг, якщо раніше я виконував тільки програмну частину (BackEnd), то наразі ми як компанія можемо виконувати не тільки послуги дизайну сайта, верстки, прототипування, а і багато інших робіт.

20246219_1537677682949683_6212971628985184868_n

Неможливо бути професіоналом у всіх галузях, але повертаючись до питання про компанію — ми зібрались для того, щоб робити все на найвищому рівні. Наприклад, серед наших робіт є такі, як brwmania.com.ua, teplokomfort.ua, alpha-fly.com.ua.

— Які труднощі вам доводилося зустрічати в роботі, як ви їх вирішуєте?

Іноді буває складно пояснити клієнту, що йому потрібно, тому що, іноді клієнт сам не розуміє, чого він хоче. Приходиться часто пояснювати, що якщо виконати його побажання, то кінцевий результат врешті-решт йому не сподобається. Одного разу до нас прийшов замовник та каже: "Мені зробили поганий сайт, обдурили, чому я повинен вам довіряти?" Ми в результаті зробили йому хороший сайт, а для себе зробили новий висновок: потрібно далі розвиватися та вивчати менеджмент.

Якщо говорити про труднощі у команді — це мотивація. Бувають такі моменти — немає бажання йти вперед. Але ми не боїмося проблем, тому я команду емоційно заряджаю. Це дуже розповсюджена проблема, при цьому кожний раз, коли вона вирішується — це особиста перемога над собою. Колись я був фрілансером, котрий не знав, як починати, а сьогодні я сам замовник, у мене є своя компанія. Зробити це мені вдалось завдяки тому, що я постійно вирішував свої проблеми.

Хотів відмітити, що раніше у нас була така проблема, як пунктуальність. Це теж тренд останнього часу — багато людей, працюючих сьогодні у IT-галузі не можуть похвалитися пунктуальністю. Ми у себе в компанії вирішили цю проблему. Зараз якщо ми не встигаємо щось зробити — ми одразу попереджаємо клієнта. Такі моменти бувають дуже рідко, але наші попередження допомагають нашим клієнтам коректувати свої плани.

— Які поради ви би могли дати починаючим фрілансерам?

Не слід чекати чуда, дива трапляються тільки в казках чи в фільмах (певного жанру), в реальному житті все по іншому. Будь яку вашу ідею можна розділити на дві категорії. Там де ви зробили реальні кроки, і там де ви міркуєте чи плануєте це зробити. І вся соль полягає в тому, що поки одні думають — інші беруть і роблять. Не тікайте від проблем — вирішуйте їх.

Робіть. Якщо ви будете думати, як ви це зробите або будете жалкувати про те, чого не зробили — ви нічого і не зробите. Тестуйте, перевіряйте свої думки. Це вже краще, ніж думати: “Що мені робити”.

23843384_1649384005112383_7090489611513415915_n-1

— Чи допомагає Freelancehunt вам у вашій роботі, роботі вашої компанії?

Я починав на Freelancehunt як фрілансер — вже тоді мені подобалась цей сервіс, вже тоді Freelancehunt допомагав мені заробляти. Також, наприклад, ми нещодавно шукали собі тут людину в команду. Коли знайшли, попрацювали декілька тижнів та побачили, що це відповідальний фрілансер, зараз працюємо разом постійно. Крім того, Freelancehunt являється надійним джерелом клієнтів для нашої компанії. Співробітники нашої компанії регулярно беруть на Freelancehunt собі проекти, таким чином вони можуть пробувати свої сили самостійно.

Мені подобається даний сервіс, на ньому постійно відбувається щось нове та корисне. Наприклад, нещодавно пройшов офлайн-семінар у Києві. Мені було цікаво побувати на такому унікальному заході. На семінарі я дізнався багато цікавих речей та познайомився з командою Freelancehunt. Зараз я тут, на сторінках цього блогу. Таким чином, Freelancehunt ще раз допоміг мені у моєму розвитку, а я в свою чергу буду радий, якщо мої поради допоможуть читачам цього блогу.