Цього року ІТ-ринок продовжуватиме зростати. Це стосується як світового, так і українського ринку. Те, які продукти будуть популярними, залежить від рівня ІТ-індустрії в різних країнах, однак досвідчені айтівці простежують основні тенденції. Разом з експертами з IT-компаній PNN Soft та DataArt формуємо список продуктів і послуг, які матимуть попит поточного року.

Загальні тенденції

Через пандемію Covid-19 у 2021 році залишатимуться популярними програмні продукти для охорони здоров'я та медицини. Зокрема, зросте потреба в AI та AR-розробці для діагностики пацієнтів.

Як зазначають у PNN Soft, найбільш помітною зміною на IT-ринку буде високий попит на продукти для 5G-інфраструктури. Також без уваги не залишаться штучний інтелект і доповнена реальність.

E-learning, кажуть фахівці, починав набувати популярності ще до карантину, тому ця тенденція збережеться після закінчення пандемії. Це стосується і програмних продуктів для банкінгу, електронної комерції та фінансів. А також продуктів для організації віддаленого процесу роботи, хоча після закінчення карантинних заходів такий попит значно спаде, прогнозують у PNN Soft.

Керівник центру розробки DataArt у Львові Валерій Волков визначив три основні напрямки на IT-ринку 2021 року:
1. Internet of Behaviors (IoB). Постковідний світ, на його думку, продовжить наповнюватися технологіями, які збирають, аналізують та використовують дані з поведінки людей для покращення і розуміння середовища, в якому вони живуть. Ці дані можуть містити інформацію про контроль за поширенням захворювань, використання засобів захисту, розробку нових систем охорони здоров'я. Цей тренд спровокує ще більший попит на BigData, ML та AI-спеціалістів.

2. Anywhere Operation. Так звана операційна модель бізнесу без прив’язки до локації, яка буде необхідна для успішної роботи компаній після завершення локдауну та пандемії. Цей підхід дозволить бізнесу бути доступним, доставленим і залученим у місцях, де клієнти, бізнес-партнери та роботодавці працюють у віддалених середовищах. Гасло моделі — «Digital-first, Remote-first». Наслідування цієї схеми, безперечно, відкриє цілу нішу для цифрової трансформації бізнес-процесів, що також потребуватиме великої кількості спеціалістів різного спектра.

3. Кібербезпека. Нині спостерігаємо дедалі більше скандальних зломів відомих компаній та державних установ, які призводять до витоку даних мільйонів людей, державних таємниць та загрожують функціонуванню життєво важливої інфраструктури. Ці події формують нові виклики щодо безпеки, підходів та технологій, які потрібно пустити в дію для зменшення таких загроз. Такий запит згенерує велику популярність послуг та спеціалістів у сфері кібербезпеки.

Що набуває популярності

Фахівці PNN Soft сформували для Freelancehunt переліки продуктів та послуг, які у 2021 році набудуть популярності, втратять її, продовжать мати високий попит. Почнемо з того, що ставатиме популярним:

 • Інтеграція електронних гаманців у додатки.
 • Дизайн додатків і вебплатформ: 3D-елементи, фонова анімація, мінімалізм графічного дизайну.
 • Long-term тренди мобільної розробки: голосовий пошук, iBeacon-сервіс, блокчейн для кібербезпеки, штучний інтелект (ШІ) і машинне навчання, створення SuperApp.
 • WebAssembly. За допомогою цієї технології код, написаний будь-якою мовою програмування, може бути скомпільований у байт-код, що запускається в браузері.
 • Безперервна інтеграція (Continuous Integration). Процес тестування кожної зміни, внесеної до кодової бази. Це допомагає швидко виявляти та виправляти проблеми інтеграції, не залучаючи додаткових ресурсів.
 • MEAN. Безплатний програмний стек JavaScript з відкритим вихідним кодом для створення динамічних вебсайтів і вебдодатків, який почав активно набувати популярності у 2020 році.
 • Інтеграція RPA-ботів під час розробки програмного забезпечення. RPA це автоматизація бізнес-процесів. Розробник дає чіткі інструкції роботу щодо реакції на різні запити. У такий спосіб ці запити обробляються та виконуються автоматично без залучення людського ресурсу на кожен з них.

Що втрачає популярність

У зв'язку з розвитком технологічного світу в геометричній прогресії нові технології та підходи швидко застарівають. Через те у 2021 році кілька технологій остаточно залишаться без уваги. За прогнозами PNN Soft, це:

 • Java 8. Закінчення підтримки Java 8 планувалося на 2019 рік. Проте 64% продакшн-додатків використовували Java 8 у 2020 році. Все ж таки восьма версія Java очевидно почне втрачати актуальність з 2021 року.
 • Бібліотека jQuery, яка заслужила спірні відгуки фахівців, але була багатьом просто звична, у результаті почала конкурувати з більш сучасними та зручними JS-бібліотеками. І з 2021 року, напевно, остаточно втратить свою актуальність.
 • Мови, які втрачають актуальність: Cobol або CVS.

Які послуги розробників матимуть найбільший попит у 2021 році

А тепер до послуг, які точно приноситимуть кошти розробникам цього року:

 • Впровадження AMP-технології. Вона потрібна для прискорення завантаження мобільних сторінок.
 • PWA-розробка. Це додатки, які дублюють сайт та можуть установлюватися на операційну систему вашого гаджета. Також вони можуть працювати офлайн.
 • Послуги з розробки односторінкових вебдодатків SPA для малого бізнесу.
 • ПЗ для пристроїв і додатків IoT у зв'язку зі зростанням Smart-пристроїв у побуті та на виробництві.
 • ПЗ і мобільна розробка для сфер банківського та фінансового обслуговування, а також електронної комерції.
 • ПЗ для автоматизації бізнес-процесів і виробничих операцій.
 • Створення торговельних майданчиків, вебплатформ для інтернет-магазинів.

Які організаційні зміни чекають на IT-компанії цього року

Валерій Волков з DataArt припускає, що більшість українських IT-компаній у 2021 році шукатимуть нові формати роботи.

«Ними може стати переформатування офісних площ на коворкінги без прив’язки до робочих місць і з вільним відвідуванням, а також розширення можливостей та інструментарію для віддаленої роботи й навчання працівників. Зважаючи на ці фактори, компанії активніше шукатимуть та найматимуть співробітників у регіонах, що сприятиме популяризації освіти й роботи у сфері IT і зростанню IT-ринку в Україні», — зазначив Валерій.

У PNN Soft погоджуються, що частина великих компаній, які працювали в офісі, навіть після закінчення пандемії може продовжити функціонувати у віддаленому режимі.

«Командна робота та згуртованість колективу, навіть в умовах, продиктованих 2020 роком, — дуже важливий аспект, який дозволяє реалізувати ІТ-продукт будь-якої складності», — резюмували в компанії.

Тож, якщо ви працюєте розробником у регіоні, маєте всі шанси отримати грошовитий проєкт. Головне, звертайте увагу на тренди та тенденції — не дозвольте їм пливти паралельною течією з вами.