Коли ви шукаєте співробітника, чи замислюєтеся над тим, що для вас важливіше — професійні компетенції або особисті якості? Вам потрібен крутий спец, який уже завтра розпочне ефективно працювати, але не зможе знайти спільну мову з колективом? Чи бачите на посаді комунікабельного, впевненого у собі новачка, душу і серце колективу, якого будете навчати в процесі роботи? Якщо вам ближче перший варіант, тоді ця стаття для вас. А якщо другий — теж для вас. Обирайте, що важливіше.

Hard та soft skills — що це таке і для чого вони потрібні

Подивимося, звідки взялися ці терміни та що вони означають. Hard skills (з англ. «жорсткі навички») — це професійні, технічні компетенції, які можна наочно продемонструвати, оцінити та перевірити. Наприклад, знання іноземних мов, комп'ютерні навички, керування автомобілем чи літаком. Вони є незмінними незалежно від того, у якій компанії чи в якому колективі працює людина.

Натомість soft skills (з англ. «м'які навички») — універсальні соціально-психологічні якості, що не залежать від професії, але безпосередньо впливають на успішність людини. До них належать комунікативні навички, вміння переконувати, здатність вирішувати конфлікти, вміння працювати в команді, адаптивність. Ці якості можуть залежати від характеру людини або сформуватися з досвідом.

Сучасний ринок праці диктує свої умови. Зараз, щоб бути конкурентоспроможним спеціалістом, потрібні не тільки професійні навички, але й певні «м'які» компетенції. У дослідженні, проведеному Гарвардським університетом, відзначається, що успішність в роботі на 85% залежить від добре розвинених soft skills, і лише на 15% — від hard skills. Зараз для вирішення технічних завдань можна покликати на допомогу штучний інтелект, але замінити людину у питаннях комунікації, стратегічного чи творчого мислення він навряд чи колись зможе.

Чим відрізняються м'які та жорсткі навички

Покажемо наочно, у чому різниця між двома типами навичок:

Soft skills Hard skills
Високий рівень емоційного інтелекту EQ (відповідає права півкуля мозку) Важливі логіка та високий рівень IQ (відповідає ліва півкуля мозку)
Ці навички складно виміряти, відстежити, перевірити Легко виміряти за допомогою тестів чи іспитів
Правила змінюються залежно від певного колективу, компанії Залишаються незмінними для певної професії незалежно від оточення людини
Формуються завдяки власному досвіду Отримуються через навчання, запам'ятовування готового матеріалу
Адаптуються під конкретну ситуацію Дії виконуються за певною схемою, шаблоном

Коли важливі hard skills та як їх перевірити

Попри те, що зараз дедалі більше підкреслюється важливість м'яких навичок, без жорстких компетенцій розвиватися професійно не вийде. Навіть якщо ви будете надзвичайно комунікабельною чи організованою людиною, без спеціальних знань у своїй професії не зможете реалізуватися повною мірою. Розглянемо особливості hard skills:

  • Їх легко перевірити. Рівень жорстких навичок можна перевірити за допомогою будь-якого тестування, іспиту, атестації. Побачити компетентність майбутнього співробітника можна вже під час співбесіди, але зрозуміти, як людина поводитиметься у певній стресовій ситуації, практично неможливо.
  • Жорсткі навички підтверджуються дипломами, атестатами, сертифікатами. Вони показують рівень кваліфікації спеціаліста і доводять, що людина проходила навчання за певною спеціальністю та отримала професійні навички. Довести наявність soft skills набагато важче, адже вони ніяк не сертифікуються.
  • Вимоги до жорстких навичок майже завжди залишаються незмінними на будь-якому робочому місці. Наприклад, знання законодавчої бази важливе для юриста, який працює на великому підприємстві чи в маленькій приватній компанії. Перелік hard skills можна знайти в посадовій інструкції спеціаліста. М'які навички не стосуються професійної діяльності та проявляються залежно від ситуації.
  • Будь-який спеціаліст уже має певний набір hard skills, з якими він розпочинає роботу. Якщо виявляється, що якісь потрібні навички відсутні, їх легко отримати на профільних курсах чи тренінгах. Жорсткі навички майже неможливо втратити, їх можна лише удосконалити.
  • Професіонал не витрачає час, щоб отримати базові знання, він відразу стає до роботи. До того ж є професії, у яких жорсткі навички виходять на перший план, а м які можуть бути другорядними. Наприклад, бухгалтер може не бути комунікабельною людиною, але обов'язково має знати терміни здавання податкових звітів, щоб уникнути штрафів.

Soft skills, які хочуть бачити роботодавці

Зазвичай soft skills пов'язують з особистісними рисами (відповідальність, дисциплінованість), соціальними навичками (комунікація, емпатія, вміння працювати в команді) і здатністю керувати людьми та собою (лідерські якості, критичне мислення, поводження у стресових ситуаціях). Хибна думка, що ці навички даються людині від природи. Насправді їх можна тренувати протягом усього життя. До того ж майже всі сучасні тренінги особистісного зростання спрямовані на удосконалення саме soft skills.

Компанія LinkedIn провела дослідження, у якому визначила топ м'яких навичок, актуальних у 2020 році. Ось як виглядає ця п'ятірка:

  1. Креативність. Компанії шукають людей, які можуть творчо розв'язувати проблеми у будь-яких сферах — від програмування до піару. Здатність подивитися на звичайні речі під іншим кутом можна лише розвинути на практиці, бо отримати академічні знання у цій сфері неможливо. Для креативного спеціаліста не існує проблем, адже для кожної з них він знаходить оригінальне рішення.
  2. Вміння переконувати. Цінний той працівник, який може пояснити не тільки «що», але й «чому». Щоб піднятися кар'єрними сходами, потрібно навчитися доводити свою думку, ефективно вести переговори, обмінюватися ідеями, переконувати своїх колег або партнерів діяти у ваших інтересах. Тут можуть стати у пригоді емоційний інтелект, емпатія, психологія впливу.
  3. Робота в команді. Це одна з найбільш популярних вимог до кандидатів майже на будь-яку посаду. Дійсно, високоорганізована команда здатна досягти більшого, ніж одна людина. Там, де добре налагоджена комунікація, зростає і продуктивність. Бо кожен визнає свою роль і функцію та працює на спільну мету. Ваші сильні сторони можуть доповнювати професійні якості колег. Для спільної роботи важливі такі якості: взаємоповага, чуйність, відповідальність, комунікабельність, вміння вести переговори.
  4. Адаптивність. Єдине, що є постійним у нашому житті, — це зміни. Щоб залишатися конкурентоспроможним, потрібно сприйняти реальність та навчитися виходити зі стресових ситуацій налаштованим позитивно. Люди, які можуть швидко знайти точки опори, переключитися та змінити напрямок руху разом з компанією, завжди будуть цінними співробітниками.
  5. Емоційний інтелект. Здатність сприймати та оцінювати власні емоції та емоції інших людей, а також правильно реагувати на них. Важливо зберігати емоційний баланс у будь-який ситуаціях, навіть критичних, відчувати свій емоційний стан і діяти відповідно до нього. Уміння керувати власними емоціями впливає на стосунки в колективі, допомагає правильно взаємодіяти, враховувати настрій колег.

Як зрозуміти, що важливіше?

Для успішної побудови кар'єри має значення не лише те, які навички у вас є, а здебільшого те, чи вмієте ви їх правильно використовувати. Без конкретних твердих навичок м'які можуть бути зовсім непотрібні. Загалом hard і soft skills добре працюють у парі, адже перші допомагають людині знайти роботу та якісно її виконувати, а другі — стати успішним спеціалістом у своїй справі.