Мене звати Анна Кіпря. Я — сценарист, письменник у «вільному» плаванні або більш сучасне — фрілансер. Мій фріланс-шлях розпочався 5 років тому і відмовлятись від нього я не маю ані бажання, ані потреби.

Мій досвід роботи в «солідних» компаніях не залишив по собі гарних спогадів, хоча й тривав досить довго — 12 років. І одразу скажу, що стабільність роботи на фірмах та підприємствах — дуже відносне поняття. І гіганти бізнесу зупиняються та не виплачують місяцями заробітні плати або ж не дотримують обіцянок. Що вже казати про порушення домовленостей про графік роботи, регулярність графіку виплат, дотримання трудового законодавства тощо.

Коли ви робите крок у світ фрілансу, перед вами зазвичай постає питання, яке до цього моменту вирішував хто завгодно, але не ви. А саме — фінансові відносини з державою.

Вічний вибір: платити чи не платити податки? Оформлювати свою діяльність офіційно чи ні? А головне — навіщо? Особливо якщо твій заробіток не постійний.

Так хто ж такий фрілансер на теренах України? Це «вільна» людина, що надає одноразові послуги, виконує роботи, як правило, без укладання довгострокових договорів, лише на підставі усної домовленості та, можливо, на умовах попередньої оплати. Часто фрілансери працюють поза межами вимог чинного законодавства. І ми зараз не розглядаємо питання на кшталт: добре це чи погано. Це просто факт.

А тим часом законодавством України передбачено оподаткування будь-якого отриманого доходу в матеріальній або не матеріальній формі громадянином або юридичною особою. Тобто будь-які доходи фрілансера підлягають оподаткуванню.

Але життя диктує свої правила. Зазвичай на початку своєї діяльності (журналістської, акторської, письменницької тощо) наші громадяни не замислюються щодо оформлення та сплати податків. Тому що отримують незначні кошти, надходження яких має не системний характер.

Але якщо фрілансер використовує стійкі ділові та фінансові зв'язки, не маючи офіційного статусу платника податків, то він все ж таки починає замислюватися над реєстрацією своєї діяльності.

Що вказано в Податковому кодексі з цього приводу?

Згідно ст. 163.1 Податкового кодексу «об'єктом оподаткування резидента є:

 • 163.1.1. загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід;
 • 163.1.2. доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання);
 • 163.1.3. іноземні доходи — доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України».

Порядок сплати ПДФО і необхідність декларування отриманих доходів залежить від того, хто є замовником робіт (послуг): підприємство, підприємець або ж фізична особа.

Щоб розібратись з усіма нюансами питань щодо податкової, я звернулась за допомогою до Коваль Ірини Сергіївни. Вона досить довгий час працювала у податковій на посаді Головного державного податкового ревізора-інспектора. Тому добре володіє питанням, з яким я звернулась.

Анна: Ірино Сергіївно, так хто і як має платити все ж таки податки?

Ірина Сергіївна: Почнемо з того, що нарахування податків в першу чергу залежить від замовника послуг, робіт.

Розгляньмо виплати без створення ФОП

По-перше, якщо Замовник — це юридична особа. Щодо подання відповідного звіту: декларування та сплата з виплаченої суми податків «лежить на плечах» Замовника.

Прим. редакції. В такому разі Замовник може з вами укласти договір підряду або цівільно-правовий договір. Приймання робіт здійснюється за актом, з якого видно, які саме роботи були виконані.

Наприклад, вас наймає ТОВ «Сонечко» згідно з договором між сторонами. Воно виплачує вам за виконану роботу 2000 грн. З цієї суми ТОВ «Сонечко» повинно сплатити ПДФО (податок на доходи фізичних осіб), військовий сбір, додатково ЄСВ (єдиний соціальний внесок) та задекларувати виплачені суми в податковій звітності (за формою № 1ДФ) та у звітності по ЄСВ (форма № Д4).

Прим. редакції. Тож ви отримаєте на 19,5% менше від зазначеної суми, а ваш замовник, ще з 2000 заплатить додатково 22% ЄСВ.

По-друге, якщо Замовник — громадянин, який не має юридичного статусу. Тоді фрілансер, який отримує дохід, але не зареєстрований як ФОП, повинен особисто сплатити податки до бюджету — ПДФО 18%, військовий збір 1,5% — та подати річну декларацію про доходи до 1 травня наступного за звітним періодом.

Прим. редакції. ЄСВ в цьому випадку сплачувати не потрібно, бо ваш дохід прирівнюється до додаткового блага. Тобто: дохід не є зарплатою працівника; не є винагородою за цивільно-правовим договором; не пов’язаний із виконанням обов’язків трудового найму. Джерело.

Схема вищенаведеної роботи — законна. Вона використовується для тих громадян-фрілансерів, які виконують незначні роботи. Але зверніть увагу! У разі системних робіт (більше 3 на рік) у податкової інспекції можуть виникнути питання до вас щодо не реєстрації особи, яка здійснює господарську діяльність, надання послуг, виконання робіт.

Фрілансера можуть притягнути до відповідальності згідно зі ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якою за ведення господарської діяльності без відповідної реєстрації передбачено штраф у розмірі 8500 грн з конфіскацією майна, використаного для ведення такої діяльності та отриманих незаконним шляхом коштів.

На сьогодні в Україні існує дві системи оподаткування: загальна та спрощена. На загальній системі показуються як ваші отримані доходи, так і понесені витрати. І за сумою різниці отриманого доходу здійснюється нарахування і сплата податків. Дана система оподаткування не вигідна фрілансерам. Тому що, як правило, даний вид діяльності не передбачає понесених витрат чи отриманих послуг й інших робіт. Існує ще одна форма оподаткування, яка більш сприятлива для роботи фрілансерів. А саме — спрощена система оподаткування, якою можуть скористатися фізичні особи — підприємці (ФОП), які своєю чергою поділяються на декілька груп.

 • 1 група: фізичні особи — підприємці з річним обігом до 1 млн грн, без права найму співробітників, що надають побутові послуги населенню (зокрема послуги перукарні) або торгують на ринку. На сьогодні підприємці 1-ї групи платять щомісячно фіксовану суму єдиного податку у розмірі 210,20 грн (10% від прожиткового мінімуму 2 102 грн, встановленого на 1 січня 2020 р.).
 • 2 група: фізичні особи — підприємці з річним обігом до 5 млн грн, які мають право найму до 10 співробітників, що надають послуги як населенню, так і іншим «спрощенцям». Сума єдиного податку, яку вони платять щомісячно до бюджету, складає 20% від мінімальної заробітної плати. На сьогодні це 944,60 грн (мінімальна заробітна плата  —  4 723 грн).
 • 3 група: фізичні особи-підприємці та підприємства з річним обігом до 7 млн грн, без обмежень за кількістю найманих співробітників і з правом вибору ставки податку: 3% від отриманого доходу (тобто все, що зайшло на розрахунковий рахунок і отримано в готівковій формі) за умови реєстрації підприємства платником ПДВ або 5%   —  якщо не платник.

Анна: Тобто щоб правильно вибрати групу єдиного податку, необхідно поставити собі запитання — як зі мною розраховуватимуться частіше, готівковими коштами або безготівковим способом? Відповідь на нього й допоможе визначитися. Правильно?

Ірина Сергіївна: Так, все правильно.

Анна: Наприклад, я визначилась із групою ФОП, що робити далі?

Ірина Сергіївна: Розгляньмо питання щодо реєстрації ФОП.

Де і як реєструватись?

На сьогодні можлива електронна реєстрація через сервіс «Дія». Майбутній підприємець може використовувати ключі Iban або електронні ключі, отримані в інших державних органах: у Мінфін, у податковій тощо. Дана реєстрація найпростіша, якщо «на ти» з комп'ютером, або хоча б його не жахаєтесь.

Є інший варіант: подати запит до державної реєстрації, попередньо звернувшись до Центру надання адміністративних послуг — ЦНАПу або до нотаріуса. Та не забувайте, що послуги нотаріуса платні.

Звісно, з моменту реєстрації виникає потреба подання податкової декларації й сплати податків з отриманих доходів відповідно до обраної групи.

Прим. редакції. Нашим сервісом вже давно була підготовлена для вас покрокова інструкція реєстрації ФОП. Вона більш докладна, тож ви можете скористатися нею за потребою.
️Регистрация ФЛП самостоятельно — пошаговая инструкция как зарегистрировать ФЛП (ФОП) в Украине
Хотите зарегистрироваться как частный предприниматель, официально по всем правилам и нормам Украины? ✅ У нас есть полная пошаговая инструкция как лучше и быстрее пройти регистрацию. ⭐️

Анна: А як бути,  якщо у мене є офіційне місце роботи, чи потрібно реєструватись?

Ірина Сергіївна: Так, потрібно! Це нічого не змінює: або ви подаєте річну декларацію як громадянин про отримані доходи, або ж вам потрібна реєстрація ФОП, якщо «підробіток» має постійний характер.

Навіщо ж взагалі реєструватися

Ми маємо такі переваги від реєстрації ФОПа:

 1. Накопичення страхового стажу, який надає право на пенсію.
 2. Можливості отримувати кредити на пільгових умовах і на більші суми.
 3. Укладання господарських угод і як наслідок — можливість судового захисту у випадку невиконання зобов'язань контрагентом.
 4. Лояльні відносини з банками.

Тим більше, з 24 квітня 2020 набув чинності наступний закон: Закон України «Про запобігання і протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, фінансуванню тероризму і фінансуванню поширення зброї масового знищення».

Звідси виходить наступне: коли фрілансер, не маючи відкритого ФОПу, захоче внести депозит 6000$ або більше, банк відмовить йому в прийнятті коштів. Отже, якщо ви захочете покласти на рахунок або на депозит 150 000 гривень і більше, потрібні документи, що підтверджують походження коштів, якими можуть бути:

 • декларація ФОП;
 • довідка про зарплату з місця роботи;
 • декларація про доходи.

Тобто фрілансер не може внести кошти у банк якщо:

 • не має офіційного заробітку,
 • не сплачує податки,
 • не може підтвердити свої доходи офіційними паперами.

Закриття ФОП

Анна: З оформленням все зрозуміло. А от що робити, коли, навпаки, вирішу закрити свій ФОП?

Ірина Сергіївна: Якщо ви прийняли рішення, що ФОП вам більше не потрібен, то, незалежно від причин закриття, сценарій дій наступний:

 1. Подати заяву про припинення підприємницької діяльності до держреєстратора за місцем реєстрації.
 2. Подати ліквідаційну звітність до перевірчих органів за місцем реєстрації (ФОП на загальній системі оподаткування — протягом 30 календарних днів з дати припинення. Також пам'ятайте про звіт з ЄСВ — його слід подати протягом 30 календарних днів з дати припинення підприємницької діяльності). До речі, є такий бот-бухгалтер ReporTax. Він стане в пригоді, тому що самостійно заповнить і відправить звіти до податкової інспекції. Після чого відзвітує вам про їх прийняття повідомленням на електронну пошту.
 3. Провести остаточні розрахунки з бюджетом (сплатити єдиний податок та ЄСВ за повний місяць, в якому подано заяву держреєстратору).
 4. Закрити рахунки в банках (отримати виписки про рух коштів по рахунках за останні 3 роки).
 5. Знятись з обліку в перевірчих органах (відповідно до чинного законодавства перевірчі органи проводять перевірки платників щодо правильності нарахування податків і зборів).

Анна: Підкажіть, будь ласка, яка дата вважається датою зняття з обліку?

Ірина Сергіївна: Це дата отримання відомостей про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП (БЗ.2 пп. 1 п. 11.18 розд. XI Наказу Міністерства Фінансів України  «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів»).

Анна: Дякую, Ірино Сергіївно.

Ірино Сергіївна: Сподіваюсь, змогла допомогти.

Анна: Так, звісно. Завдяки вам отримала відповіді на всі свої питання щодо оформлення і закриття ФОП. Ви нашим читачам дуже допомогли.

Ось така вийшла бесіда з людиною, що є безумовним експертом у питаннях оподаткування ФОП.

Висновки

Зазвичай будь-яка інформативна стаття потребує від свого автора висновків. Тож ця не буде виключенням.

У зв'язку з постійною реорганізацією податкових органів, а також у зв'язку з карантином, перевірки даних категорій платників податків на сьогодні не проводяться. Ваша діяльність може зацікавити податкових інспекторів лише у разі перевищення максимально допустимого обсягу під час вашого декларування або подання заяви на закриття підприємницької діяльності. При подачі заяви на закриття податковому органу, як мінімум, необхідно надати виписку банку; у разі ведення бухгалтерського обліку потрібно надати реєстр бухгалтерського обліку та підтвердження дотримання своєчасного подання звітів та сплати податків.

Таким чином, основний ризик здійснення своєї діяльності фрілансера без оформлення ФОПом чи юридичною особою, є застосування до такої особи ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Але ж на сьогодні виявити ці порушення практично неможливо з боку перевірчих органів, оскільки існує закон про банківську таємницю, і поки що його не скасували, хоча і були відповідні спроби.

Перевагою реєстрації будуть страховий стаж, лояльні відносини з банками, можливість захисту своїх прав і адекватна репутація перед закордонним замовником.

Так, це не легко — жити в країні з постійними змінами в законодавстві, та законами, що майже не діють.

Тому тут кожен вирішує сам: бути чи не бути. Але якщо фрілансер, тобто вільна людина, буде дотримуватись закону, то… хотілось написати щось на кшталт: світ зміниться на краще.  Але ні, звісно не зміниться, та вийти із тіні на світло все ж таки дуже непогано.


Прим. редакції. Не заважаючи на те, що тема податків для фрілансерів дуже не проста й чутлива, ми не можемо її не піднімати. Також звертаємо увагу на те, що ми не обов'язково погоджуємося з усіма думками автора, який дослідив тему доступними йому засобами. Нагадуємо тільки, що за прийняте рішення в той чи інший бік ви завжди несете відповідальність самостійно. Наше завдання полягає лише у тому, щоб надати читачеві по можливості свіжу та достовірну інформацію.