«Що б нового ми не створювали, маємо дати людям можливість переходити від старих інструментів та ідей до нових»
— Б'ярн Страуструп, програміст, автор мови програмування С++

Кожна освічена людина хоче мати гарне майбутнє та хороший заробіток. Ми вступаємо до ВНЗ на спеціальність «Комп’ютерне програмування» здобувати освіту, отримуємо диплом. Після отримання диплома шукаємо роботу, і тут нас запрошують на співбесіду. Ви розмовляєте, вони дивляться ваші матеріали, роботи та документи. Кажуть, що ви їм підходите, і роботодавець зателефонує.

Ось нарешті перетелефонували та кажуть: «Ви нам підходите, Андрію (уявне ім’я). Ви молодий амбітний хлопець, але є великий мінус… Ми бачимо, що ви не стресостійкий та не можете працювати в команді. Розвивайте свої soft skills, побачимося через рік». Наступного дня вам трапляється на очі стаття, де написано, що в Гарвардському та Стенфордському університетах проводилися дослідження, які показали, що 15% кар’єрного успіху забезпечують hard skills, тоді як решта 85% — це soft skills.

Не має жодної людини, у якої б не було якихось навичок. Але це якщо брати загалом! А якщо я вам скажу про навички вчителя, то мені точно у відповідь прийдуть дієприкметники та дієслова. Мені всі розкажуть свою думку, яким має бути вчитель, та про його ідеальний характер. З прикладом зрозуміло — він дуже банальній, але працює на 100%.

А тепер запитаємо про IT-спеціаліста. Які в нього навички?

«Ну… Він цілий день сидить за своїм робочим столом та щось друкує в комп’ютері. А головне, багато заробляє грошей!!!»

Це середньостатистична відповідь людей, яких я запитала. Опитала 10 людей різного віку та професій (особливо моїй бабусі така думка імпонує найбільше).

Безымянный.png

Опитування показало, що люди дивляться тільки на «квіточку», але ще є коріння. А ще, щоб ця квіточки виросла, за нею має бути догляд (згадали природознавство чи біологію). Або можна пафосно розказати про айсберг.

Тепер серйозно: більшість дивляться на hard skills — це наші технічно-професійні навички. Але є ще soft skills, уже писала, що це «м’які навички». Гадаю, потрібно розказати про них.

М’які навички це особисті звички та риси, які визначають, як ви працюєте самостійно та з іншими.

Добре, тепер розуміємо загалом, що це таке та як це стосується бекґраунда IT-спеціаліста. Якщо порівняти, що ж важливіше — hard skills чи soft skills — то відразу кажу: ВАЖЛИВО ВСЕ!

Прочитавши багато статей закордонних та вітчизняних авторів, відвідавши вебінари Soft Skills Marathon for Juniors 2021, хочу виділити 4 найважливіших soft skills для IT-спеціаліста.

1.png

Стресостійкість

Почнімо зі стресостійкості. Виділяю її як найважливішу навичку для IT-спеціаліста, оскільки він кожного дня стикається з різними проблемами, від елементарних до важких. Саме у цей момент потрібно зберігати своє нервово-психічне та фізичне здоров’я. Спеціалісту необхідно мати стійкі та позитивні переконання про власне «Я» і про особистий досвід у роботі. Пропрацювати свій минулий досвід, що призведе до розвитку «Я-концепція». Це дає внутрішній розвиток особистості, який із часом призведе до ресурсного зростання у професійній діяльності.

Є цікаві методики, які не забирають більш ніж 10 хвилин на виконання, наприклад, «Теппінг-тест». Є навіть додаток для швидшого проходження тесту. Наступна методика — це «Кільця Ландольта», коли можна перевірити уважність. Це один з найголовніших skills у період стресу й не тільки.

Вміння працювати в команді

Наступний skill, про який хочу розповісти, — це вміння працювати в команді. Тобто наші задатки спілкуватися з людьми, доносити свою точку зору та знаходити компроміс у різних ситуаціях. Також це емпатія до оточення й розуміння психології поведінки людей у різних ситуаціях, вміння слухати. Навчитися працювати в команді — це можливість ефективніше виконувати своє задання або мету, вміння не соромитися ставити запитання та разом з командою шукати вихід, оскільки кожен дивиться зі свого боку й досвіду в роботі. Результатом дослідження Google та Патріка Ленсіоні, які вивчають роботу в команді, є висновок, що ВЛ = ЕК, де ВЛ — це взаємодія людей, що дорівнює ефективності команди (ЕК) у роботі. Виділили 5 дисфункцій до неефективної роботи:

 • відсутність довіри,
 • страх конфлікту,
 • відсутність відповідальності за обов’язки,
 • уникнення підзвітності,
 • байдужість до результатів.

Ці 5 порушень призводять до невмілої та неконструктивної роботи в команді, оскільки така робота — це конструктор LEGO, де кожна частинка є важливою й потрібною. Додам одне: must have на все життя — розвиток емоційного інтелекту. Можна класно себе перевірити за тестом Холла на емоційний інтелект. Раджу всім для розуміння себе та прокачування skills.

Креативність

Далі в нас іде креативність. Розвиток цієї навички дає змогу швидко та якісно подивитися на завдання з іншого боку й розв'язати проблему з клієнтом. Тут хочу розповісти про три найважливіші критерії:

 • Метафоричність — розвиток асоціативного мислення, робота в незрозумілому контексті. Вміти помічати у складному просте та навпаки.
 • Оригінальність — запропонувати ідеї, які не мають нічого спільного із загальноприйнятими.
 • Гнучкість — тут широке пояснення, думаю, непотрібне. Відповідає на три запитання: «Де? Як? Навіщо?» Відповідь: «Неважливо. Головне, що я готовий». Потрібно додати, що питання креативності в контексті гнучкості вивчав та досліджував Марк Ранко.

Тепер хочу згадати психологічний тест для вимірювання креативного мислення. Тест Е. Торренса один з найвідоміших тестів, який розкриє такі показники: ваші окремі креативні задатки, вербальну та образну креативність. Рекомендую до прочитання книгу «Номер 1. Як стати найкращим у тому, що робиш» Ігоря Манна. Без спойлерів та довгих розповідей.

Тайм-менеджмент

Залишилася одна навичка, яку ми не розглянули, — це тайм-менеджмент. Ми всі знаємо відчуття, коли горить дедлайн. У цей момент ти нервуєш, нічого не встигаєш. Одним словом, усе бісить. Знайоме це відчуття? Вітаю, вам потрібно працювати над цією навичкою та розвивати її, оскільки це:

 1. Дисципліна та виховання свого «Я».
 2. Вміння розподілити грамотно свій час та спілкування з колегами.
 3. Організація свого простору навколо та прибирання факторів, які можуть відволікати.

Але цю проблему просто так не вирішити. Багато науковців пропонують розв'язання цієї проблеми через колесо життя, щоб з’ясувати свої пріоритети й те, на що потрібно виділяти більше часу. Робити цю вправу слід хоча б три рази на місяць та обов’язково вести блокнот, де відстежувати динаміку.

Людина має безліч можливостей для свого подальшого розвитку. Зараз у нашій країні відбувається стрімке зростання та динаміка розвитку soft skills і допомоги молодим людям. Україна переходить від вузьких спеціалістів з дипломами до сучасно розвинених та гнучких професіоналів. Хочу закінчити думку цитатою, яка влучно сюди підходить:

«Гнучкість мислення — це здатність людини пропонувати різноманітні ідеї, підходити до проблеми з різних боків, використовувати різні стратегії розв'язання» (Джо Гілфорд).

Ця робота підготовлена у межах конкурсу Scholarship від Freelancehunt.

Більше інформації про soft skills — у Спецпроєкті в Instagram.

Scholarship від Freelancehunt
Біржа фрилансу і пошуку роботи Freelancehunt оголошує грант для навчання студентам! Допоможемо молодим талантам в Україні в рамках соціальної програми Scholarship.
Закриваємо приймання робіт через тиждень