Якщо ви використовуєте ChatGPT, щоб полегшити собі роботу, чи повністю інтегруєте штучний інтелект у свій бізнес, обовʼязково варто знати, як писати промпти (підказки).

У статті розповімо, як правильно писати промпти для ChatGPT українською, щоб використати весь потенціал ШІ.

Що таке промпт ChatGPT

Промпт ChatGPT — це речення чи кілька речень, які дають ШІ-інструменту чіткі інструкції про те, що ви хочете від нього отримати.

Завдяки правильному текстовому промпту ChatGPT зможе виконувати такі завдання:

 • писати контент,
 • створювати сценарії,
 • транскрибувати аудіо,
 • створювати код вебсайту,
 • формувати таблиці та CSV-файли,
 • описувати вміст зображення,
 • створювати розклад,
 • пояснювати математичні та граматичні помилки,
 • імітувати стиль письма чи мовлення відомих людей,
 • робити summary довгих статей,
 • отримувати цікаві дані зі звітів.

Але тут є нюанс — зрозумілі інструкції для вас можуть бути незрозумілими для ChatGPT.

ChatGPT працює на основі великої мовної моделі (LLM), яка використовує обробку природної мови (NLP). Це комп'ютеризована програма, що може інтерпретувати та відтворювати текстові вхідні дані, оскільки вона навчена на інтернет-контенті, написаному людьми. Користуватися нею — усе одно, що «говорити» з розмовним чат-ботом зі штучним інтелектом.

Але навіть якщо LLM відповідає майже по-людськи, ви не можете давати йому вказівки так само, як це робили б з колегою-людиною. Замість цього ви маєте використовувати конкретні слова і фрази, що дають ChatGPT правильний контекст для отримання потрібних результатів.

Як писати ефективні промпти для ChatGPT

Найкращі промпти для ChatGPT можуть містити багато довідкової та додаткової інформації, наприклад:

 • деталей про те, хто ви та чим займаєтесь,
 • профіль аудиторії, яку ви намагаєтеся охопити за допомогою згенерованого результату,
 • відгуки про те, що вам сподобалося і що не сподобалося в попередніх ітераціях,
 • як довго ChatGPT має відповідати,
 • будь-який конкретний тон, емоцію чи ключове слово, які він має використовувати у відповіді.

Ці додаткові підказки допоможуть ще більше вдосконалити ваш промпт.

1. Визначте цільову аудиторію

Коли ви звертаєтеся до ChatGPT з проханням створити контент, інформація про аудиторію буде дуже корисною.

Припустимо, ви маєте бізнес з продажу наборів готової їжі та хочете через email провести маркетингову кампанію для зайнятих батьків. Замість того, щоб просто попросити ChatGPT написати лист, який сподобається «зайнятим батькам», краще заглибтеся в деталі вашої аудиторії.

Попросіть ChatGPT виконати такі дії:

Написати маркетингового електронного листа зі 150 слів у доброзичливому та зрозумілому тоні, щоб повідомити 25-45-річним батькам дітей шкільного віку, що завдяки продуктовим наборам вони матимуть більше часу в напружені будні дні, коли маневрують між школою, роботою та позашкільними заняттями.

2. Використовуйте приклади

Надання ChatGPT конкретних прикладів того, що вам подобається і не подобається, також може бути дуже корисним.

Це називається навчанням з кількох спроб і є фреймворком машинного навчання, який можна використовувати, щоб допомогти спрямувати ChatGPT до бажаного результату.

Наприклад, ви можете сказати:

Ось кілька прикладів того, що мені подобається і не подобається.
Я не люблю: великі літери та емодзі.
Мені подобаються: короткі речення, описові зображення.
Тепер, будь ласка, створи опис Києва, столиці України, в одному абзаці, у стилі, схожому на мій.

Ви також можете скопіювати реальні приклади текстів, які вам подобаються та не подобаються, чи назвати імена відомих авторів.

Нижче проста схема промптів, яка допоможе розпочати роботу з невеликими підказками. Замініть слова, написані великими літерами в дужках, вашими прикладами та інструкціями:

Ось кілька прикладів того, що потрібно зробити і що мені не подобається. Мені не подобається: [ПРИКЛАД А] або [ПРИКЛАД B]. Мені подобається: [ПРИКЛАД C] або [ПРИКЛАД D]. Тепер, будь ласка, створи [ПОТРІБНИЙ РЕЗУЛЬТАТ] про [ТЕМУ] у стилі, схожому на [ПРИКЛАДИ C і D].

Якщо ChatGPT не впорався із завданням, спробуйте повторити запит, але додайте більше деталей про те, чому вам подобається чи не подобається кожен приклад. Також додайте більше інформації про вашу аудиторію чи об'єднайте цей тип промптів з іншими.

3. Використовуйте ланцюжок промптів

Збільште складність ваших промптів і висновків завдяки техніці, яка називається ланцюжком. Тобто використовуйте результати, отримані ChatGPT, як частину нового промпту.

Наприклад, маркетолог може дати ChatGPT такий промпт:

Створи summary з двох абзаців цього допису в блозі: [ДОДАЙТЕ ТЕКСТ].

Коли ChatGPT поверне summary, маркетолог може скопіювати відповідь і додати її до нового запиту:

Перетвори цей текст на тред Twitter із щонайменше 6 твітами, але не більш ніж 9: [ДОДАЙТЕ ВІДПОВІДЬ CHATGPT № 1].

Далі маркетолог може взяти ланцюжок твітів, створений ChatGPT, і використати його для створення ще одного промпту:

Перетвори ці твіти на сценарій для 60-секундного відео в TikTok: [ДОДАЙТЕ ВІДПОВІДЬ CHATGPT № 2].

Об'єднайте промпти у такий спосіб, замість того, щоб просити ChatGPT зробити все і одразу. Це дозволить зрозуміти, що ви хочете, уточнити відповіді ChatGPT у процесі роботи та отримати результат, який найкраще відповідає вашим потребам.

4. Спробуйте гру за ролями

Спробуйте гру за ролями у ChatGPT. Це може бути корисно для генерування ідей чи підготовки до якогось заходу. Наприклад, попросіть ChatGPT допомогти підготуватися до співбесіди, зігравши роль інтерв'юера.

ChatGPT поставить вам запитання, на які ви зможете відповісти, і навіть дасть підказки, як покращити відповіді на співбесіді.

5. Попросіть ChatGPT зачекати з відповіддю

Іноді ChatGPT може відповідати занадто швидко. Зазвичай це відбувається тому, що він вважає, ніби ви закінчили видавати промпт, хоча це не так.

Якщо вам важко написати всі деталі та вимоги за один раз, але немає потреби будувати ланцюжок промптів, попросіть ChatGPT почекати, поки ви не закінчите.

Для цього дайте ChatGPT такий промпт:

Я збираюся надати інформацію кількома частинами. Після того, як я дам кожну частину інформації, скажи: «Зрозумів!». Коли я закінчу вводити інформацію, скажу: «Вперед!», і тоді ти зможеш дати мені відповідь.

ChatGPT має сказати: «Зрозумів!». Після цього почніть вводити всю необхідну інформацію чи промпти, які ви хочете дати ШІ. Коли скажете: «Вперед!», ChatGPT згенерує відповідь.

6. Використовуйте мову розмітки чату (ChatML)

Якщо вам зручно працювати з кодом, створіть структурований формат для ChatGPT, призначивши ролі різним частинам промпту.

Для цього скористайтеся форматуванням ChatML від OpenAI:

 • Роль системи — ChatGPT і те, що він має зробити.
 • Роль користувача — це ви і те, про що запитуєте ChatGPT.
 • Роль асистента — вихідні дані ChatGPT.

Ось приклад зі сторінки OpenAI на GitHub про ChatML:

Це більш складна версія створення ланцюжка промптів, щоб поставити завдання ChatGPT.

7. Використовуйте генератор промптів зі штучним інтелектом

Щоб швидше отримати потрібний результат, використовуйте генератори промптів та бібліотеки промптів зі штучним інтелектом. Дізнайтеся про типи промптів, які використовують інші люди, щоб мати максимальну віддачу від ChatGPT.

 • Hall Analysis — простий у використанні генератор промптів ChatGPT, який працює як форма. Ви просто заповнюєте доступні поля та отримуєте промпт, який можна скопіювати в ChatGPT.
 • Aspose — безплатна бібліотека запитань для копіювання, яку можна переглянути за галуззю, спеціалізацією чи варіантом використання. Хоча це не повністю настроюваний генератор, але гарна відправна точка, яка дасть вам кілька додаткових ідей.
 • Prompt Hero — це ще одна бібліотека промптів, яка містить опції промптів для ChatGPT, а також генератори зображень зі штучним інтелектом, як-от Midjourney.

ШІ можна використовувати навіть для того, щоб створити більше промптів. Попросіть про це ChatGPT через такий початковий запит:

Створи промпт, щоб попросити генератор ШІ виконати [ДІЯ] для [ВИПАДОК ВИКОРИСТАННЯ].

Якщо ви попросите ChatGPT згенерувати промпти, щоб змусити ШІ писати дописи в соцмережах, можете отримати такий результат:

Надалі використовуйте відповідь ChatGPT як шаблон для майбутніх промптів.

І пам'ятайте, що можна вдосконалити результат. Якщо ChatGPT не дає вам бажаної відповіді, поясніть, чому вона не сподобалася. Повторіть запит ще раз, додавши деталі. Також рекомендуємо створити нову тему чату, щоб розпочати все із чистого аркуша.

8. Створіть кілька діалогів у ChatGPT

ChatGPT використовує надані дані для подальшого вдосконалення відповідей, навіть якщо ви даєте новий промпт. Поки ви продовжуєте давати промпти ChatGPT у тому самому діалозі, ваші попередні підказки та результати роботи ШІ впливатимуть на наступні відповіді.

Щоб уникнути цього і навчити ШІ краще робити те, що вам потрібно, зберігайте та впорядковуйте діалоги в ChatGPT за темами. Перейменовуйте кожну розмову, щоб надалі було легше посилатися на неї.

Щоразу, коли ви захочете використовувати ChatGPT для нової мети, розпочніть новий діалог. Потім наведіть курсор миші на новий список, який з'явиться в меню зліва. Натисніть на олівець, щоб перейменувати чат.

Наприклад, у розробників може бути один чат для налагодження коду на вебсайті, другий — для оптимізації коду програми, а третій — для вивчення нової мови.

За аналогією, у власника малого бізнесу може бути один діалог, де він розповідає ChatGPT про свій бізнес і отримує пропозиції щодо маркетингового тексту, а інший — де ШІ створює опис продукту.

9. Використовуйте Playground чи API

OpenAI Playground — це ще один спосіб поекспериментувати з промптами. Це платформа, яка допомагає користувачам взаємодіяти з різноманітними мовними моделями та режимами OpenAI, одним з яких і є ChatGPT. Ви отримуєте доступ до Playground на базі доступу до OpenAI API.

Його основна мета — бути експериментальною платформою для розробників, дослідників і користувачів, які хочуть протестувати й вивчити можливості цих моделей. Користувачі можуть вводити текстові промпти, змінювати параметри та спостерігати за реакцією моделі, що робить її чудовим середовищем для вивчення і розуміння поведінки ШІ.

Використовуючи Playground, ви можете:

 • Вибирати різні моделі ШІ для взаємодії.
 • Регулювати рівень креативності результатів роботи штучного інтелекту
 • Змінювати довжину відповідей штучного інтелекту.
 • Експериментувати з пресетами чат-ботів.

Також спробуйте використовувати API ChatGPT і налаштувати його так, щоб він відповідав згідно з вашими специфікаціями. Проте для цього потрібне розуміння Python, тому не-розробникам краще використовувати Playground.

10. Вдосконалюйте, оновлюйте та повторюйте

Майте терпіння, використовуючи ChatGPT. На вас чекає кілька раундів уточнення промтів та оновленння результатів, поки ви не знайдете правильну комбінацію деталей і слів, яка змусить ШІ працювати на вас.

Хороша новина в тому, що оскільки відповіді ChatGPT майже миттєві, ітерації відбуваються швидко. І якщо ви використовуєте відповіді ChatGPT, щоб керувати налаштуваннями, це також прискорить усі процеси.

У наступній статті надамо приклади 150 корисних промптів для спеціалістів різних сфер, щоб покращити взаємодію із ШІ. Слідкуйте за нашими новими матеріалами.

Джерело