Skills Set спеціаліста на фрилансі має свої особливості через специфіку формату роботи. Сфера hard skills у цьому випадку інтуїтивно зрозуміла — передбачає якісне виконання завдань відповідно до спеціальності. А от над soft skills доведеться попрацювати, адже виконавець поєднує кілька ролей і відповідає за всі процеси самостійно.

Уявімо, що умовний копірайтер, який 5 років працював на різні агенції, вирішив позбутися посередників і заробляти більше — прийшов на фриланс. Професійні навички, звісно, він має:

  • вміння швидко знаходити та аналізувати великі обсяги інформації;
  • відповідну освіту, щоб грамотно та чітко формулювати думки;
  • швидкість набору тексту, якій позаздрили б професійні друкарки ХХ століття;
  • знання базового програмного забезпечення;
  • вміння працювати із сервісами для перевірки текстів;
  • знання основ маркетингу та SEO-оптимізації;
  • вміння аналізувати ЦА;
  • знання іноземної мови.

Якщо наш копірайтер кілька років працював в агенції, то і стресостійкість, і вміння комунікувати з командою, і посидючість йому притаманні також. Але чи достатньо цих м’яких навичок, щоб бути успішним фрилансером, і які зі скілів тут більше важать? Розбираймося.

Hard skills: що має знати та вміти фрилансер

Hard skills на фрилансі — це ті професійні, технічні компетенції, які можна наочно продемонструвати, оцінити та перевірити. Тобто всі види роботи, які спеціаліст здатен виконувати в рамках послуг, які надає на Freelancehunt. У чому специфіка жорстких навичок:

  • Їх легко підтвердити дипломами та сертифікатами — вони доводять, що людина отримала професійні навички за певною спеціальністю.
  • Їх можна перевірити іспитом, тестуванням, атестацією — чи компетентний спеціаліст у конкретній сфері.
  • Вони незмінні незалежно від розміру та складності проєкту — спеціаліст використовує їх, щоб якісно виконувати роботу будь-якого формату.

Розвивати їх необхідно, щоб продуктивно працювати, мати попит серед замовників, випереджати конкурентів та прокачувати свою експертність у вибраній ніші. Проте варто знати ще дещо важливе про hard skills: за даними дослідження Гарвардського університету, від них залежить лише 15% успіху в роботі. Це дослідження стосувалося класичної форми працевлаштування і проводилося в час, коли спеціалісти ще не мали змоги використовувати в роботі новітнє програмне забезпечення чи ШІ.

Джерело

Знаючи специфіку фрилансу і враховуючи швидкість розвитку корисних розумних інструментів для роботи, можна припустити, що тут показники hard skills становлять ще менший відсоток успіху.

Soft skills, що гарантують успіх на фрилансі

Soft skills — це більш абстрактна категорія, яка охоплює соціально-психологічні якості, що не стосуються професії, але впливають на успішність. До них зараховують комунікативні навички, стресостійкість, організаційні навички, креативність, адаптивність. Цей список доповнюється залежно від сфери діяльності та рівня розвитку особистості. Soft skills можуть бути як вродженими якостями людини, так і набутими з досвідом. Вони:

  • покращують продуктивність й організованість, а отже позитивно впливають на якість послуг;
  • допомагають швидко й ефективно пристосовуватися до змін та нових умов, знаходити спільну мову з різними людьми;
  • дозволяють вибудовувати довгострокові ділові взаємини, розвивати нетворкінг та отримувати корисні контакти.

Детальніше про ключові для успіху фрилансера soft skills говоримо далі.

Комунікативна майстерність

Успіх проєктів на фрилансі напряму залежить від якості комунікації сторін, оскільки взаємодія клієнта з виконавцем здійснюється без посередників. Тут важливо бути активним та дотримуватися норм ділового спілкування, не впадаючи у крайнощі. Доречні жарти та більш дружній тон сигналізуватимуть замовникам про вашу відкритість та зацікавленість.

Фрилансерам треба не боятися проявляти себе комунікативно: ділитися ідеями, запитувати, уточнювати, з’ясовувати, а за потреби також говорити про складнощі, пояснювати та переконувати.

У рамках підготовки матеріалів блогу ми спілкувалися з багатьма замовниками. Всі вони наголошують, що якісна комунікація — один з головних критеріїв для оцінки перспектив тривалої співпраці із виконавцем. Тому skill спілкування можна вважати найважливішим з м’яких на фрилансі.

10 порад для успішного ведення переговорів на фрилансі
У статті розповідаємо про важливі аспекти успішних переговорів та пропонуємо 10 порад для ефективної комунікації із замовниками на Freelancehunt.

Управлінська магія

Ще один необхідний soft skill фрилансера — вміння керувати своїм робочим часом. З важливого у цьому плані не тільки здатність розробити графік та дотримуватися його, не забуваючи про вихідні й відпустки. Управлінська магія на фрилансі також передбачає:

  • навички чітко та за планом узгоджувати деталі проєктів;
  • вміння керувати проєктами — розраховувати час на виконання кожного, щоб вкладатися в дедлайни;
  • здатність вибудовувати ефективну роботу в межах конкретного проєкту — розбивати роботу на етапи, визначати пріоритетність виконання конкретних завдань, вчасно віддавати на фідбек замовнику частинами.

Втративши клієнта через протермінований дедлайн чи не прописані чітко умови проєкту, зацікавлений у розвитку фрилансер переглядає свої управлінські навички. Проте неприємного досвіду можна уникнути, якщо вчитися на чужих помилках та користуватися порадами з блогу😏.

Основи менеджменту продажів

На фрилансі треба вміти продавати свої послуги й себе як експерта. Важлива складова цього soft skill — вміння якісно та влучно пропонувати співпрацю у ставках. Тут немає жодної магії, просто уважність та професійність. Треба вчитатися в опис завдання, сформулювати персоналізований відгук з релевантними прикладами, коротким переліком своїх переваг та за можливості — варіантом виконання чи цікавою пропозицією. Прокачати цей скіл можете за допомогою практичного застосування порад із чек-листа:

Чек-лист для фрилансера: як створити виграшну ставку
Пропонуємо чек-лист, який допоможе зробити фрилансеру виграшну ставку. Наші рекомендації підходять навіть тим, у кого поки немає високого рейтингу чи відгуків.

Продавати свої послуги без якісно оформленого профілю теж не вдасться. Інформація у профілі має працювати на результат — зацікавлення потенційних замовників вашою експертністю, креативністю та перевагами. Тому так важливо заповнити резюме і час від часу оновлювати його, а також працювати над портфоліо.

За результатами опитування замовників, майже половина з них оцінюють портфоліо виконавців перед початком співпраці. Тому подбайте, щоб у ньому завжди були актуальні роботи, а на перших 3 місцях розмістіть найкращі з них. Більше рекомендацій знайдете у статті:

Як правильно оформлювати портфоліо та заробляти більше
Як правильно оформлювати роботи в портфоліо, щоб привернути увагу потенційних клієнтів та отримати на 20% більше нових проєктів.

Креативний підхід

Академічні знання з креативності отримати неможливо, вона розвивається виключно практичним шляхом. У контексті необхідних для успіху на фрилансі soft skills під креативністю маємо на увазі підхід до роботи загалом та:

  • Уміння творчо й нестандартно оформити своє резюме. Порівняймо звичайний текстовий опис з креативними форматами у рамках однієї спеціалізації:
  • Можливість пропонувати варіанти виконання завдання потенційного клієнта ще на етапі написання тексту ставки. Це допомагає показати зацікавленість та професійність, а з вигідною опцією Plus ці пропозиції легко приховати від інших фрилансерів.
  • Здатність придумати власну фішку/безплатний бонус, що стане конкурентною перевагою та приваблюватиме більше замовників.

Уміння знаходити цікаві рішення та творчо реагувати на нові виклики — це також і винахідливість, і трошки хитрість. Тому не соромтеся шукати натхнення всюди, де тільки можете, в тому числі — у профілях конкурентів😉.

Фінансова грамотність

Фінансова грамотність — важливий soft skill для всіх фрилансерів. Вміння визначити справедливу ціну своїх послуг, щоб і конкурентоздатним залишатися, і не демпінгувати, напряму впливатиме на доходи. Тут немає фінансового менеджера чи бухгалтера, як і немає фіксованої ставки. Зате є можливість аналізувати дані інших спеціалістів, корисні матеріали в розділі зі статистикою цін та дієві поради щодо вибору моделей ціноутворення у статті:

Як фрилансеру розрахувати вартість своїх послуг
Існує кілька методик для визначення справедливої вартості вашої роботи. Про них та про порядок підвищення цін у прайсі розповідаємо у цій статті.

Звісно, якби були універсальні інструкції, було б набагато легше. Але розмаїття спеціалізацій, послуг та завдань настільки велике, що майже кожен випадок унікальний.
Ще одна ключова навичка в межах фінансової грамотності фрилансера — вміння вчасно, обґрунтовано й без втрат замовників підвищувати вартість своїх послуг. Як часто і на скільки — вирішувати тільки вам. Хтось бере за правило робити це щорічно на певний відсоток, хтось збільшує через зростання попиту. Правильного варіанта немає, але підвищення цін допомагає не вигорати, мати ресурси на покращення hard skills та відчувати професійне зростання.

Тут є три основні моменти:

  1. Потрібно обґрунтувати необхідність собі, щоб потім якісно донести її до замовників.
  2. Необхідно вміти аналізувати ринок, щоб не вийти далеко за межі вниз чи вгору.
  3. Треба побудувати правильну комунікацію з клієнтом.

Поради, що допоможуть прокачати необхідні навички, знайдете у матеріалі:

10 порад, як підвищити ціни та не втратити замовників
У статті говоримо про 10 способів мінімізувати ризики втрати постійних замовників після підвищення цін на послуги на сервісі Freelancehunt.

Ну й останній з основних скілів, що стосуються фінансової грамотності — навички ефективно вести фінансовий облік своєї діяльності. На фрилансі відповідальність за дотримання норм законодавства в плані звітності та оподаткування покладена на кожного спеціаліста окремо. Тому важливо мати мінімальні знання та вміння у цій сфері також.

Якщо з оформленням чи оподаткуванням виникають складнощі, завжди можна звернутися за бухгалтерськими послугами до спеціалістів сервісу. За допомогою консультації бухгалтера нескладно розвинути необхідні скіли на базовому рівні.

Мистецтво вирішення конфліктів

Ми могли б злукавити та уникнути цієї теми, але хочемо бути чесними: на фрилансі, як і на будь-якій роботі, можуть виникати конфліктні ситуації. Щоб розв’язувати їх з мінімальними ресурсними затратами, потрібно працювати над покращенням емоційного інтелекту.

Якщо коротко, то це навички, які дозволяють розуміти, сприймати й коректно оцінювати свої емоції та емоції інших людей. Саме розвинений емоційний інтелект допомагає адекватно реагувати та бути спокійним за несприятливих умов. А від вміння керувати своїми емоціями напряму залежатиме якість вашої співпраці з клієнтами, адже посередників тут немає. Розвивати емоційний інтелект можна, читаючи відповідну літературу, переглядаючи якісний відеоконтент із цієї теми, а також виконуючи різні психологічні вправи.

Стресостійкість

Ще одна надважлива навичка на фрилансі — стресостійкість. Одна справа, коли стресові ситуації стосуються суто механіки роботи — щось зламалося, забув перевірити, помилився. Щоб ефективно та швидко їх розв’язувати, теж необхідна стресостійкість. Але ще більше вона потрібна в конфліктних ситуаціях: коли замовник висуває претензії чи вимоги, що не були прописані спочатку, або коли він раптом перестав відповідати.

За таких обставин треба зберігати спокій, проаналізувати ситуацію і звернутися по допомогу до Команди турботи. Вони розв’яжуть будь-яке питання швидко та ефективно, а вам не доведеться витрачати на це емоційні та часові ресурси. Проте вміння зберігати спокій, здатність проаналізувати ситуацію і прийняти рішення за можливості звернутися по допомогу — якраз і є одними з ключових елементів стресостійкості, тому її теж необхідно прокачувати.

Підсумуємо

Повернемося до нашого умовного копірайтера, який прийшов на фриланс. Уявімо, що на початку свого шляху він прочитав цю статтю. Якщо як спеціаліст копірайтер зацікавлений у розвитку, отриманні якісних завдань з гарною оплатою та побудові довготривалих стосунків з клієнтами, він візьметься прокачувати софт скіли, описані вище. Для цього потрібно:

  • Бути активним та проявляти щирий інтерес у спілкуванні.
  • Споживати якісний корисний контент, що допоможе прокачувати емоційний інтелект. Це позитивно вплине й на інші сфери життя.
  • Сформувати чіткий графік роботи й дотримуватися його.
  • Створити звичку обов’язково прописувати всі вимоги та побажання замовника в Робочій області проєкту.
  • Взяти за правило не протерміновувати дедлайни. Топові фрилансери кажуть, що це цілком реально.
  • Робити персоналізовані пропозиції про співпрацю, користуючись усіма фішками сервісу.
  • Не демпінгувати ціни. Для цього відразу розібратися, як формувати вартість своїх послуг і грамотно підвищувати її.
  • Максимально повно, якісно та креативно заповнити профіль.
  • Придумати свою фішку, яка стане конкурентною перевагою.
  • Збирати та аналізувати фідбек від клієнтів не тільки за відгуками після завершення співпраці, а й впродовж роботи над проєктом.

Ще варто освоїти кілька прийомів психологічного комунікативного впливу.

Знаючи певні фішки, легше контролювати спілкування із замовниками, обґрунтовувати свою позицію та переконувати.

Гарна новина в тому, що прокачувати м’які навички не так і складно. Головне — визначити, що саме потребує вашої уваги та покращення. Для цього можна скористатися методом SWOT-аналізу. Відповіді на запитання із 4 блоків допоможуть зрозуміти, над чим необхідно попрацювати найближчим часом, щоб покращити свої soft skills.

Підготували орієнтовний список запитань для фрилансерів:

Аналіз кожного із чотирьох аспектів окремо та картини загалом допоможе побудувати успішнішу стратегію розвитку на фрилансі. Знаєте схожі корисні техніки? Діліться з іншими читачами у коментарях!

Як бачимо, hard skills важливі з погляду якісного виконання роботи й недооцінювати їх небезпечно. Але на фрилансі дуже важливими, інколи навіть вирішальним, є soft skills, бо без них отримувати якісні замовлення та розвиватися на сервісі практично неможливо. А які soft skills на фрилансі вважаєте важливими ви?