Freelancehunt провів велике дослідження на тему «Як замовники вибирають виконавців на проєкт». Ми підготували понад 20 питань про критерії вибору та принципи оцінювання фрилансерів на різних етапах шляху до співпраці — від тексту ставки до фото в профілі. Також поставили замовникам популярні серед фрилансерів запитання: про вибір між ціною та якістю, складання ТЗ, чи закладений час на правки в дедлайн.

Готові поділитися результатами опитування. Сподіваємося, відповіді замовників про принципи вибору фрилансерів допоможуть вам скоригувати стратегію ставок, поліпшити профіль та отримувати ще більше крутих проєктів.

Замовник на Freelancehunt — хто він

Дізнаємося детальніше, хто саме замовляє проєкти на сервісі. Згідно з опитуванням, найчастіше фрилансерів для виконання завдань на Freelancehunt шукають представники сфери E-commerce і торгівлі (21,39%) та IT (17,41%). Ніша маркетингу, реклами та PR також широко представлена — 12,44%. Крім того, замовники мали змогу вписати свій варіант ніші, й таких на сервісі немало — 11,49% (це будівництво, нерухомість, пасажирські перевезення, інжиніринг, зв’язок, юриспруденція, дозвілля тощо). Як розподілилися дані стосовно інших сфер, дивіться нижче:

Щодо категорій, у яких замовники найчастіше публікують свої завдання, маємо впевнену трійку лідерів: «Дизайн та арт» (62,12%), «Програмування» (52,02%) і «Робота з текстами» (30,81%). Популярні на сервісі також категорії «Послуги» та «Просування», адже частка проєктів у них значна — по 16,16%. Зазначимо, що замовники могли вибирати кілька варіантів, відповідаючи на це запитання.

Цікаві дані ми отримали й стосовно частоти публікації проєктів замовниками. Кілька разів на рік виконавця на Freelancehunt шукають більшість клієнтів — 57,07%. Частіше, а саме 1 раз на місяць, публікують проєкти 23,23% опитаних, а стабільний потік завдань — 2-4 рази на місяць — пропонують 15,66%. Є також замовники (4,04%), що шукають виконавців 5 і більше разів на місяць: для справжніх профі це хороший шанс показати себе й побудувати якісну тривалу співпрацю.

На що звертають увагу замовники під час вибору фрилансера на проєкт

Перейдемо безпосередньо до найцікавішого для виконавців — даних опитування, що допоможуть покращити ставки та профіль для збільшення шансів на співпрацю.

Перше запитання, яке нас цікавило: «На що насамперед звертаєте увагу замовник у ставці фрилансера в публічному проєкті?» Найцінніше, що ми дізналися, — замовникам дуже важливо бачити приклади схожих проєктів. 68,18% опитаних насамперед шукають у ставці релевантні роботи. Також важливо зазначати у ставці ціну та термін виконання. 60,61% замовників вказали, що це значно підвищує шанси на співпрацю. Вагомим для клієнтів є також і рейтинг фрилансера (47,98%). Доволі велика частина замовників (45,96%) відразу переходить у профіль фрилансерів, які залишили свої пропозиції.

Для багатьох замовників важливий текст ставки (41,41%). Більшість з них пропускає шаблонні ставки, не витрачаючи час на їх перегляд і аналіз. Тому радимо робити пропозиції в індивідуальному форматі: детально ознайомившись з описом, зрозумівши суть завдання і знаючи, як ви можете його виконати.

Статистика показує, що, крім ставки, замовників найперше цікавить портфоліо (43,94%), відгуки (36,36%) та рейтинг (11,11%) потенційного виконавця, і тільки деякі (4,04%) більше уваги приділяють опрацюванню резюме.Тому важливо додавати до портфоліо свіжі проєкти, щоб замовники бачили найкращі роботи і їх актуальні описи, та уникати арбітражів і негативних відгуків, бо це серйозно впливає на подальшу співпрацю на сервісі.

Як фрилансеру зрозуміти, що його ставка працює
У статті наш топовий фрилансер детально пояснює, як вигравати більше проєктів, правильно доносити цінність своїх послуг та показує алгоритм роботи.

«А що з мовним питанням?», — подумали ми і вирішили запитати замовників, чи має значення мова, якою фрилансер зробив пропозицію. Важливою мову ставки вважають 35,9% опитаних. Більшість же (64,1%) вказали, що для них не має значення, чи зроблена ставка тією ж мовою, що й опублікований проєкт.

Чи справді замовники відхиляють пропозиції виконавців насамперед через ціну? За результатами опитування, вартість роботи не увійшла навіть до трійки основних причин відмов. Бо серед перших — відсутність потрібного досвіду у виконавця (20,1%), негативні відгуки (18,56%) та слабке портфоліо (18,56%). Тому радимо робити ставки з огляду на результати опитування, детально показані в інфографіці.

Як виділитися у загальному каталозі фрилансерів, щоб клієнт вибрав саме вас? Щоб це дізнатися, ми спитали замовників, на що насамперед вони звертають увагу, переглядаючи профілі виконавців. Виявилося, що портфоліо (67,68%) та відгуки (63,64) знову в топі, тобто професійність виконавця цінується найвище.

Як правильно оформлювати портфоліо та заробляти більше
Як правильно оформлювати роботи в портфоліо, щоб привернути увагу потенційних клієнтів та отримати на 20% більше нових проєктів.

Якщо йдеться про вибір фрилансерів для виконання термінових завдань, то найбільше значення для замовників мають приклади релевантних робіт (53,03%), відгуки (50%) та позитивний попередній досвід співпраці (44,95%). Тому ми не втомимося повторювати про важливість якісного наповнення кейса з найкращими роботами та збереження гарної репутації на сервісі.

Ще одне питання, яке хвилює фрилансерів, стосується того, чи варто у ставці наперед розкривати стратегію виконання завдання. За палкими діалогами у Telegram-каналі можна зробити висновок про дві кардинально протилежні думки виконавців:

  1. Одні вважають, що це може бути безплатною допомогою замовникам чи підказкою конкурентам.
  2. Інші ж у такий спосіб збільшують шанси на перемогу ставки.

Це, звичайно, справа особиста, але результати опитування промовисті: для більшості замовників (10, 9 і 8 балів вибрали сумарно 57,73% опитаних) є цінною ваша пропозиція з варіантами виконання їхніх завдань. Відповідно шанси на успіх у таких ставок вищі. Деталі дивіться в інфографіці.

Поговоримо також про приклади робіт. Часом замало просто показати у ставці будь-які свої напрацювання. Замовників цікавлять кейси, аналогічні їхньому конкретному проєкту. Тому 35,9% опитаних замовників відзначили максимальним балом необхідність отримувати у ставках приклад схожого завдання.

Що дивляться замовники у профілі фрилансерів

За результатами опитування ми визначили, що 95,88% замовників переглядають портфоліо перед тим, як вибрати виконавця на проєкт. Тому в профілі воно посідає особливе місце. Його компонуванню та оформленню варто приділяти достатньо часу й сил: доповнювати, оновлювати, регулярно актуалізувати ціни та 3 перші роботи на сторінці.

Як фрилансеру вибрати топ-3 роботи для портфоліо
Розповідаємо, чому важливо вибирати топові роботи для перших 3 місць у портфоліо, та розкриваємо лайфхаки, як правильно це робити.

Розбираючись із тим, що дивляться замовники в профілі фрилансера, ми також запитали, чи має для них значення вік і те, як виглядає виконавець на фото. Виявилося, що для більшості ні аватарка (61,34%), ні вік (78,65%) не впливають на вибір спеціаліста.

Це ще раз доводить, що фриланс — сучасний та комфортний формат роботи в усіх аспектах.

Ми також запитали замовників, чи важливий для вибору виконавця його рейтинг. Результати опитування розподілилися майже порівну: так — 42,49%, ні — 57,51%. Усі спеціалісти знають, що бути в топі каталогу — круто. Але не всі ставлять це собі за мету. Радимо врахувати, що топові фрилансери отримують запрошення на проєкти від замовників, навіть не публікуючи ставки. Пропозиції надходять самі, а заради цього варто працювати над своїм рейтингом.

Як покращити профіль фрилансера, щоб вигравати проєкти
Як і для чого покращувати профіль на сервісі Freelancehunt. 4 важливі пункти профілю. Поради від топового фрилансера.

ТЗ та ціна проєкту — наскільки важливі

Визначившись з основними моментами щодо критеріїв оцінювання ставок та профілю, варто поговорити також про ціни та ТЗ.

Ми запитали замовників, що в пріоритеті: якість чи ціна. І з’ясувалося, що менш ніж 3% вибирають виключно за ціною! Частіше вони прагнуть отримати хороший результат за компромісну ціну (62,89%) або орієнтуються виключно на якість (34,54%). Тож, коли спрацьовує ставка конкурента з нижчою ціновою пропозицією, це ще не означає, що справа виключно у вартості. Можливо, виконавець доніс цінність своєї роботи в ставці чи особистому спілкуванні.

Досліджуючи питання ціни, ми не могли оминути увагою ще один важливий момент — критерії формування бюджету на проєкт. Запитали замовників, як вони визначають бюджет та чому готові платити саме стільки. За результатами на першому місці — фінансові можливості замовника (38,66%), на другому — порівняння пропозицій фрилансерів (31,44%) і тільки 22,68% орієнтуються виключно на ринкову вартість необхідної послуги.

Поговоримо також про дедлайни. Одна справа — відправити замовнику готову роботу в обумовлений термін, а інша — порозумітися, чи входять правки у відведений на виконання проєкту час. Зверніть увагу, що більшість замовників (51,83%) закладає в дедлайн виконання роботи та всіх правок. Враховуйте це, формуючи ставку. Також важливо домовлятися із замовниками про терміни виконання кожного етапу роботи до прийняття умов проєкту. Це допоможе уникнути непорозумінь.

Не могли в опитуванні ми також оминути питання про ТЗ, адже від його наявності та якості залежить результат роботи й задоволеність сторін співпрацею, що відображається в оцінках та відгуках. Виявилося, що завжди повноцінне ТЗ фрилансеру готують 58,33% замовників, а ще 36,46% роблять це інколи. Але не забуваймо, що за відсутності ТЗ необхідно з’ясувати всі деталі стосовно очікуваних результатів роботи до початку співпраці та зафіксувати ці домовленості в Робочій області проєкту.

Але чи вважають замовники ТЗ окремим продуктом, який потрібно замовляти фрилансеру для складного проєкту, та готові за нього платити? Результати опитування тішать — більшість замовників (63,54%) готові платити за написання техзавдання. Тому варто проявляти ініціативу та пропонувати це як окрему послугу, пояснюючи, що ТЗ напряму впливає на успішність виконання завдання та економить час клієнта. Також варто надати приклад аналогічного ТЗ, щоб клієнт розумів, за що він заплатить кошти.

Коли замовники переглядають ставки

Як робити ставки ми вже розібралися. Тепер поговоримо про те, коли їх робити та коли чекати відповіді від замовників. За результатами опитування, більшість замовників починають переглядати ставки відразу (40,53%) та через 2-3 години (33,68%) після публікації проєкту. Тому фрилансерам варто відразу відгукуватися на завдання, що зацікавили. Так є більше шансів бути поміченим, адже роботодавці переважно прагнуть швидше почати перемовини та вибрати виконавця.

Зазвичай виконавці чекають фідбек на свою пропозицію впродовж 2-4-х годин, і досить великий відсоток замовників відповідає на ставку відразу (38,74%). Але більшість опитаних (52,88%) усе-таки чекають, поки збереться певна кількість пропозицій, щоб синхронно їх опрацювати. Тож цілком можливо отримати відповідь за кілька днів, якщо вона не надійшла в день публікування ставки.

Запорука постійної співпраці

Великий відсоток замовників (50,52%) може припинити подальшу співпрацю з постійним фрилансером через неякісне виконання роботи. Тому і на постійних проєктах з добре знайомими роботодавцями радимо не розслаблятися. Дотримання дедлайнів теж важливе, з огляду на статистику (20,31%). Також до трійки основних причин розриву співпраці увійшло невміння відповідно та вчасно комунікувати (11,46%). Неформальне спілкування до вподоби не всім, тож варто дотримуватися ділового стилю під час робочого процесу.

Якщо співпраця замовника та фрилансера довготривала, це позитивно позначається на її якості та результатах: з’являється злагоджена схема роботи, а спеціаліст повноцінно занурюється у проєкт. Тому виконавцям важливо знати, як налагодити таку співпрацю та з яких причин роботодавець може її припинити.

Як фрилансеру отримувати стабільний потік замовлень
Рецепт довгострокових клієнтських відносин на фрилансі. Hard skills, soft skills та клієнтський сервіс — три розділи статті, які ми розберемо.

Запорука стабільності для фрилансера — це потік завдань від постійних клієнтів. Тому ми вирішили дізнатися, коли роботодавці самі повертаються до виконавця з новими завданнями. З’ясувалося, що жодних секретів немає: 72,92% замовників насамперед потрібна якість. Звісно, комфортне спілкування теж важливе в роботі (15,63%), але передусім — продукт, який ви продаєте.

Чи допомагають фрилансери розвивати бізнес

Щоб оцінити популярність фрилансу як формату співпраці, ми вирішили поцікавитись у замовників, як довго вони працюють з фрилансерами. Виявилося, що майже половина опитаних мають досвід такої співпраці понад 5 років (42,42%). Крім того, досить велика частка замовників (20,20%) працює з фрилансерами менш ніж 1 рік, що свідчить про збільшення попиту на вільнонайманих працівників останнім часом.

Ще одна цінна можливість, яку дає фриланс, — шанс стати частиною бізнес-команди замовника. Такий формат співпраці вигідний обом сторонам, тому ми запитали, як часто роботодавці пропонують виконавцям стабільну роботу. З’ясувалося, що понад 45% замовників знаходять на фрилансі до 20% співробітників, а 24,24% роботодавців сформували з фрилансерів понад 60% своєї бізнес-команди. Тому радимо докладати зусиль, виконуючи особливо цікаві й перспективні на ваш погляд проєкти.

Якщо говорити про роль фрилансерів у розвитку бізнесу, то понад 91% замовників вважають, що вільнонаймані виконавці допомагають їм заробляти більше. Сподіваємося, ви надихнулися такою високою оцінкою та продовжите і надалі плідно працювати!

Ну і на десерт ми залишили щось особливо приємне: майже 90% замовників задоволені результатами співпраці з фрилансерами на сервісі. Це ще раз підтверджує високий рівень кваліфікації спеціалістів, які працюють на Freelancehunt.

Висновок

Аналіз результатів опитування ще раз довів, що для замовників головне — якість роботи, можливість оцінити приклади релевантних робіт і відповідальність фрилансера в організації робочого процесу. Дотримуючись простих рекомендацій стосовно формулювання ставок, оформлення профілю та портфоліо, ви зможете зацікавити потенційних замовників і отримати шанс на стабільну довготривалу співпрацю.

Бажаємо використати цю нову інформацію для покращення стратегії роботи на сервісі, щоб ваші професійні здобутки та дохід зростали й приносили радість!