Щоб отримати перші замовлення на фрилансі, потрібно показати клієнтам приклади своїх робіт. Але де їх взяти, якщо замовлень ще не було? Виходить замкнуте коло. Проте завжди можна знайти вихід із ситуації, і не один. Головне — проявити винахідливість. Розповімо, як наповнити портфоліо на початку кар'єри на фрилансі.

Якщо ви вирішили піти на фриланс, отже певні навички та вміння у вас уже є. А якщо ні, найімовірніше, будете проходити навчання. Використовуйте всі можливості поповнити портфоліо відповідно до того, звідки стартуєте.

1. Допоможе основна робота

У вас є основна робота, а до фрилансу поки що вирішили придивитися? Додайте до портфоліо проєкти, які виконуєте на постійному місці (якщо тільки це не суперечить договору з роботодавцем). Це актуально для тих, хто на фрилансі планує працювати за своїм профілем. Якщо ж захочете спробувати сили в новій галузі, доведеться знайти вільний час на створення робіт.

2. Кейси під час навчання

Якщо ви проходите навчання, можете паралельно поповнювати портфоліо. Програми багатьох курсів включають практичні заняття, на яких можна підготувати проєкти для портфоліо. Так до кінця навчання ви матимете не тільки нові знання та навички, а й роботи для успішного старту на фрилансі. Перед записом на курс краще з’ясувати, чи буде можливість практикуватися.

3. Проєкти для вигаданих клієнтів

Ще один лайфхак, яким користуються фрилансери-початківці, — придумати клієнта і виконати для нього замовлення. Наприклад, дизайнер може намалювати логотип чи сайт для вигаданої компанії, копірайтер — написати кілька текстів. А щоб проєкт видався реальним, виберіть тематику, подивіться її реалізацію в інших виконавців, додавши кілька нових ідей. Можна сказати, що це найідеальніші умови: ви не обмежені бюджетом, вимогами замовника, термінами. А ще не боїтеся отримати відмову, якщо щось піде не так.

Використовуйте всі свої навички та вміння, творіть у своє задоволення. А якщо навичок зовсім бракує, спробуйте скопіювати кілька реальних проєктів: намалюйте дизайн чи ілюстрацію, щоб результат вийшов один в один. Проте пам'ятайте, скопійовані роботи ви не можете додати в портфоліо. Для нього доведеться все ж придумати та зробити щось окремо. Не вистачає фантазії? Дивіться наступний пункт.

4. Переглядайте завдання на сервісі

Шукайте на сервісі відкриті проєкти, які вам підходять, і пробуйте виконувати роботу за технічним завданням. Це дасть змогу не тільки додати роботи до портфоліо, а й оцінити реальний рівень складності завдання, побачити, скільки часу необхідно на реалізацію, зрозуміти, скільки це може коштувати в перерахунку на витрачений час. Не розчаровуйтеся відразу, якщо часу на роботу пішло дуже багато, а бюджет проєкту виявився невисоким. Врахуйте, що, набивши руку, ви одного разу зможете працювати швидше і заробляти більше.

5. Знайдіть наставника

Досвідчені фрилансери, не встигаючи виконувати великі обсяги роботи, часто шукають помічників. Спробуйте знайти такого наставника і ви. Для новачків робота в команді —  чудовий спосіб прокачати навички, отримати підтримку справжніх профі, напрацювати портфоліо і взяти перші замовлення.

6. Беріть участь у конкурсах

На Freelancehunt є такий формат співпраці, як Конкурси. Для участі в них потрібно виконувати творчі завдання (дизайн, неймінг). Замовник описує завдання, ставить дедлайн та резервує оплату, а виконавці надають готові варіанти рішень. Ви можете запропонувати свою ідею й заодно поповнити портфоліо крутими роботами. Тим паче, що до якості ніхто претензій не матиме — ви не зобов'язані виконувати проєкт, а тільки добровільно пропонуєте своє бачення завдання.

Як правильно оформлювати роботи у портфоліо, читайте у статті:

Як правильно оформлювати портфоліо та заробляти більше
Як правильно оформлювати роботи в портфоліо, щоб привернути увагу потенційних клієнтів та отримати на 20% більше нових проєктів.

7. Проєкти для знайомих

Розкажіть родичам і знайомим, чим ви плануєте займатися на фрилансі. Обов'язково знайдуться люди, яким знадобляться ваші послуги. Якщо не друзям, то друзям друзів точно. Як правило, багато фрилансерів починають саме із цього. Проте в роботі зі знайомими є і недоліки — це грошове питання. Запропонуйте хорошу знижку або зробіть кілька завдань для своїх безплатно.

8. Практика в студії

Влаштуйтеся стажистом у студію. Це простий варіант для тих, у кого замовлень ще не було. У студії ви не тільки пройдете школу молодого бійця, відточите навички, а й зможете перейняти досвід у колег. Часто така робота буває рутинною, але у вас з'являється цілий арсенал проєктів для портфоліо. Тільки врахуйте, що до портфоліо не можна додавати роботи, виконані командою, де ваша участь часткова. Згодом ви станете впевненішими в собі та зможете піти у вільне плавання.

9. Тестові завдання

Часто замовники пропонують потенційним виконавцям виконати тестове завдання. Новачки теж можуть взяти участь. Намагайтеся виконувати роботу максимально якісно, враховуючи всі вимоги клієнта. Навіть якщо вас не виберуть виконавцем, зможете додати роботу до портфоліо. Заодно потренуєтеся у виконанні завдань за своєю спеціалізацією.

10. Стаття в блог

Будь-який спеціаліст може написати статтю у наш блог, щоб поділитися цікавим кейсом. Можете розповісти про нюанси професії, поділитися корисною інформацією чи лайфхаками, — і про вас дізнається майже 1 млн користувачів сервісу!

Як уникнути помилок

Деякі новачки в гонитві за роботами для портфоліо погоджуються виконувати замовлення за дуже низьку ціну або зовсім безплатно. Це зовсім невдале рішення. По-перше, на сервісі безплатна робота і демпінг заборонені. По-друге, найчастіше такі проєкти дають замовники, у яких «багато вимог за мало грошей». З величезною часткою ймовірності вони будуть вимагати від вас максимум, але, крім втраченого часу і нервів, ви нічого не отримаєте. Краще попрактикуйтеся самі й виконайте кілька вигаданих проєктів.

Портфоліо — ваша реклама, яка приваблює потенційних клієнтів. Коли замовники обирають виконавця, вони переглядають десятки портфоліо, щоб оцінити професійний рівень фрилансерів і побачити приклади робіт релевантної тематики. Тому наповнювати портфоліо варто тільки найкращими та найсильнішими кейсами.

Поради щодо вибору робіт для портфоліо знайдете у статті:

Як фрилансеру вибрати топ-3 роботи для портфоліо
Розповідаємо, чому важливо вибирати топові роботи для перших 3 місць у портфоліо, та розкриваємо лайфхаки, як правильно це робити.

Сподіваємося, ви переконалися, що створити портфоліо на початковому етапі не так вже й складно. Потрібно просто трохи часу і фантазії. Але найголовніше, коли у вас з'являться реальні клієнти, виконувати роботу максимально якісно, щоб отримати перші позитивні відгуки.

Шукайте цікаві проєкти, розвивайтеся, вдосконалюйтеся, і все вийде! Бажаємо комфортної та приємної роботи на сервісі.