«Не боги горшки ліплять» — якось так кажуть. Постійні клієнти доручили мені згадати старі офісні часи і запустити інтернет-магазин з нуля. Поміж задач до запуску потрібно написати понад сотню текстів описів категорій. Я, напевне, можу виконати цю роботу, проте на фоні загального завантаження питаннями дизайну, логістики, реклами і т.п., мені знадобилося пошукати допомоги у колег-фрілансерів. Виявилося, що коли змінюєш роль, все сприймається зовсім по-іншому. Маю кілька висновків для себе, якими тут і поділюся.

Не показувати нерелевантні роботи

«Покажіть зразки аналогічних робіт» — ніби просте прохання, але виконати виходить не у всіх. Якщо йдеться про описи категорій, то пости для Інстаграму чи новинні статті — це трохи не те, не треба їх надсилати.

Непрошена порада. Про це пишуть усюди, але якщо у своєму просуванні ви робите ставку на портфоліо — то причешіть його як треба. Це необов’язково має бути портфоліо на біржі — створіть сайт, або зберіть найкраще у стильно оформлений pdf-файл, папку на Dropbox чи Google Drive. Таких «портфоліо» може бути декілька, навіть якщо працюєте лише в одній галузі. Для копірайтера може бути окрема течка з цільовими сторінками, окрема — зі статтями, окрема — з контент-стратегіями. Якщо у вас хочуть замовити прототип лендинга, то покажіть кілька (хай і небагато) аналогічних робіт замість десятків інстаграм-постів.

Підкріплювати досвід роботи портфоліо

«Досвід роботи 5 років», а у портфоліо — півтори роботи. У особистих повідомленнях роботи теж надіслати не хочуть — чи то NDA, чи то просто так.

Непрошена порада. Часто траплялися ситуації, коли замовник своїми правками просто знищує початкову ідею і «колгоспить» дизайн чи текст. Сперечатися з такими замовниками чи ні — питання філософське, і кожен вирішує, його виходячи з власних пріоритетів. Продукт такої праці вас не задовольняє і показувати його нікому не хочеться. Якщо у вас дійсно є цей п’ятирічний досвід, але його плодами ви не задоволені, зробіть кілька робіт «в стіл», якими ви б пишалися, і показуйте потенційним замовникам саме їх. Або, якщо досвіду таки-немає, не пишіть про нього. Думаєте, замовник не здатний відрізнити копірайтера зі стажем від студента, який щось там шкребе під партою на парі з мовознавства?

Виконувати тестові завдання (в розумних межах)

Як ви вже зрозуміли, кілька ставок було від новачків біржі — немає жодних робіт у портфоліо, жодних відгуків, зате твердження про кількарічний досвід (і де його плоди?), про знання всіх законів жанру, всіх метрів поіменно і т.п. Природно, таким фрілансерам я пропонувала виконати тестове.

Відразу зазначу, що тестове я пропонувала на 300 символів (попередня непрошена порада містить понад 600, вдвічі більше ніж обсяг, про який я просила). Часом пропонувала тематику взагалі далеку від теми мого проєкту — щоб ніхто не звинуватив, що я збираю дармовий контент. Хотіла побачити, як виконавці формулюють думки, як починають текст. Я нічого не маю проти темних конячок — кінець кінцем, всі колись починали, і я не проти працювати з новачками.

Непрошена порада. Замовник розглядає кілька десятків виконавців. Якщо хочете цей проєкт в роботу і вже бачите, що хтось має відгуки і релевантне портфоліо, а ви — ні, то або виконуєте тест і вражаєте майстерністю, або не обурюєтеся, коли обирають когось «топовішого». І те, що ви працювали три роки в сільській газеті, вчилися чи працювали в україномовній школі, дивилися всі лекції професора Пономарьова — все це не аргумент, якщо я не прочитаю 300 символів притомного тексту у вашому виконанні. Або портфоліо, або готовність до тестових.

Не давати нереалістичних обіцянок

Фрілансер стверджує, що читав і поважає Ільяхова і «главрєд», а роботи в портфоліо — суцільний ванільний копірайтинг з оціночними епітетами, емоціями і щенячим захватом. Це викликає певний дисонанс. Навіть по тексту ставки іноді зрозуміло, чи знайомий фрілансер з інфостилем. Зазначу, що Ільяхова я згадувала у тексті проєкту як орієнтир, а не ідеал — він, все-таки, відомий більшості авторів, і ця згадка мала дати зрозуміти, яких саме текстів для категорій я хочу.

Непрошена порада. Якщо щось в умовах проєкту для вас нове, і вимагає часу для ознайомлення, який ви не готові виділити, не беріться. Буде півмільйона правок, які з’їдять і ваш час, і час замовника, що зрештою позначиться на відгуках. Ідеальний виконавець, на мою думку, не той, хто покірно вніс тридцять три кола правок, а той, хто відразу розібрався, чого тут чекають, і зрозумів для себе, чи він/вона впорається.

Не писати стандартний текст ставки

Це дуже кидається в очі. От і ламаєш голову — а чи читав виконавець опис взагалі? Особливо коли виконавець починає згадувати у ставці речі, які не стосуються проєкту. Наприклад, має більш широкий профіль, і перераховує усе, що вміє. Чи цікаво замовнику текстів, що ви вмієте робити креслення в AutoCAD?

Непрошена порада. Персоналізуйте текст ставок, змінюйте його для кожного проєкту. І не варто писати дуже довгі тексти: навряд чи хтось їх дочитує.

Перевіряти текст ставки на граматичні помилки

Кажуть, цей пункт нікому не цікавий, бо про нього вже написали буквально всі. Але це все одно не пояснює, чому в професійного копірайтера у тексті з трьох речень у ставці до проєкту може трапитися до 5 орфографічних помилок. Сама не свята, але вважаю, що 3 речення ретельно перевірити можна. Непрошених порад тут від мене не буде, редактор заборонив 😉.

Що ж стосується мого проєкту, то, на щастя, було вдосталь ставок від виконавців, що відповідали усім моїм забаганкам, тому текстам до категорій — бути. Сподіваюся, ця стаття нікого не образить і допоможе тим, хто тільки починає робити ставки.

Основні помилки замовника при виборі фрілансера та спілкуванні з ним
Робота з фрілансером актуальна в багатьох сферах і досить вигідна з різнихпричин. Грамотно підібраний фахівець економить ваші гроші та час, а такожздатний уважно розглядати і гнучко впроваджувати ваші пропозиції та ідеї. Однакфрілансер, який не виправдав очікування, здатний завдати чимало проблем…