Робота з фрілансером актуальна в багатьох сферах і досить вигідна з різних причин. Грамотно підібраний фахівець економить ваші гроші та час, а також здатний уважно розглядати і гнучко впроваджувати ваші пропозиції та ідеї. Однак фрілансер, який не виправдав очікування, здатний завдати чимало проблем замовнику, зірвати всі терміни, обдурити або принести збитки компанії.

Давайте розберемося, коли ж можуть виникнути ці неприємні наслідки.

Фрілансер:

  1. Не вкладається в терміни.
  2. Не дотримується умов технічного завдання або зовсім робить усе за своїм розумінням.
  3. Порушує розклад і звітність.
  4. Не виходить на зв'язок.
  5. Не розвивається і не впроваджує нові технології.

Також потрібно пам'ятати про те, що ви, як замовник, повинні грамотно пояснити свою проблему, описати ситуацію, в якій слід розібратися, чи скласти чітке техзавдання.

Зараз я хочу позначити основні пункти, на які варто звернути увагу при першій розмові з виконавцем, якого ви обираєте.

1. Я все можу, я все зроблю один, в термін і в кращому вигляді за X-днів (зазвичай термін вказує набагато менше реального)


Фріланс — це дуже конкурентний ринок, а значить, його гравці будуть використовувати всі можливості, щоб отримати замовлення. Проблема в тому, що сила деяких «гравців» полягає в здатності давати нездійсненні обіцянки.

Отже ви вірите людині, можливо, перераховуєте їй аванс і з подивом для себе виявляєте, що на момент дедлайну робота не виконана, не відповідає ТЗ, а фрілансер з чесними очима просить ще почекати. Начебто нічого страшного, якщо не враховувати, що час — це один з найцінніших ресурсів, і укладаючи угоду, ви розраховуєте свої ресурси. У разі, якщо фахівець стверджує, що зробить роботу в термін, рекомендую відразу пропонувати Сейф і працювати через нього.

2. Мені всі довіряють. Я працюю без договору

Тут коментарі зайві. Зрозуміло, деякі фрілансери виконують свою роботу якісно, без договору. Але хто дає гарантію що все буде виконано в точності саме так? Прошу запам'ятати, що фраза «Мені всі довіряють» або «Запитайте того, чи іншого клієнта» повинна відразу відбивати бажання вести справи з цим фахівцем. Якщо ви просите фрілансера укласти договір, значить, він повинен укласти угоду. Нормальна ситуація, коли фахівець сам пропонує клієнтові укласти договір, а замовник вже має право погодитися або відмовитися.

3. Я все роблю як треба!

Відразу варто відзначити цей пункт. Як я вже говорив раніше, фріланс — конкурентний бізнес, а значить, всі фахівці замінні. Тому, якщо вам хваляться завершенням роботи в срок або дотриманням ТЗ, значить тут відразу щось не так. У подібній сфері дотримання термінів — це норма, якщо людина вклалася раніше терміну — це добре, просто добре! Фрілансер — це не герой, це фахівець, і якщо цей фахівець грамотно виконує свою роботу, додатково можете віддячити йому відгуком або новим замовленням.

4. Подивіться мій сайт, там всі адреси і картинки моїх проектів

Резюме має бути у будь-якого фрілансера, а спосіб подачі резюме повинен відповідати вимогам замовника. Якщо ви просите надати резюме по інтернет-магазинах, фахівець повинен надати резюме по інтернет-магазинах, а не збирати всі свої сайти з 1 курсу інституту, щоб створити обсяг. Пам'ятайте, що ви поважаєте свій час і хочете отримати результат, а якщо фахівець вже не чує вас на етапі надання резюме. Можна поставити собі запитання «а чи потрібен цей фахівець?». Я можу припустити, що у фрілансера не так багато цільових проектів, але сказавши про це замовнику і надавши 1-2 проекти, він вже може викликати довіру, тому що показав реальну картину.

5. Навіщо мені сайт? Я їх клієнтам роблю. Відома приказка «Швець без чобіт»

Однак тут сенс набагато глибше. Якщо фахівець, особливо веб-дизайнер або програміст, не може надати адресу свого сайту, значить, у нього або не вистачає досвіду в роботі, або часу.

Зачем дизайнеру свой сайт, если есть Behance, Instagram, тематические форумы?
С начала 2019 года число веб-дизайнеров стремительно растет, особенно средимолодежи (16—25 лет). На это влияет мощный маркетинг предпринимателей вобучающем бизнесе (обойдемся без имен). Они с помощью различных аргументовраскрывают все преимущества навыков веб-дизайна, из-за чего каждые 3—5 месяце…

А якщо у фахівця немає часу на самовдосконалення і навчання, значить він не зможе виконувати нестандартні завдання, отже ви отримаєте в результаті посередню роботу. Не хочу вас обманювати і говорити, що я ідеальний фрілансер. У мене теж часто не вистачає часу на навчання і самовдосконалення, або я втомлююся від роботи настільки, що хочеться відійти від монітора і влаштувати собі день без ПК. Зараз я оптимізую свій час так, щоб закрити цю прогалину.

6. Готовий виконати! Готовий виконати! Готовий виконати!

Якщо ви не перший раз виконуєте замовлення на нашій біржі, то, буває, помічали подібні заявки фрілансерів, які абсолютно не силкуються придумати конструктивний текст для того, щоб зацікавити вас. Сміливо пропускайте такі «бездушні» заявки, немов написані ботами!

Також звертайте увагу на цінник, який вказав виконавець. Якщо ви вважаєте, що вартість роботи ну аж надто занижена, то раджу не зв'язуватися з такими фрілансерами. Тому що це не серйозно. З термінами те ж саме. Якщо ви шукаєте виконавця на великий проект, і в заявках зустрічаєте «термін виконання — «1 день» — тепер ви знаєте, що робити.

Всілякі відмовки і пояснення для невиконаної роботи

Уявімо, що ви домовилися з виконавцем про те, що працювати будете поетапно і у нього зобов'язання продемонструвати результати своєї роботи через певний час. Він може говорити, що тимчасово у від'їзді, у нього зламана рука, або захворів собака і він не може скинути вам результат. У будь-якому випадку — це вже поганий дзвіночок. Оскільки за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я у недобросовісних фрілансерів раптові захворювання зустрічаються в кілька разів частіше, ніж у звичайних людей.

Дані пункти призначені для того, щоб ви змогли на перших етапах спілкування з фрілансером позначити свою позицію як замовника і прийняти рішення, чи варто починати роботу з ним, або краще пошукати ще. До речі фріланс — це конкурентний ринок і пропозицій на ньому більше, ніж попиту, тому рекомендую звернути увагу на ці 6 пунктів при першій розмові з фрілансером.

Бажаю вам знайти грамотного фахівця у вашій сфері, який примножить ваш дохід, зробивши все якісно і гарно.