Чи правильно було б сказати, що ChatGPT — це інструмент, який може замінити копірайтера вже в найближчому майбутньому і так відібрати роботу у талановитих фрилансерів? Я користуюся платною версією нейромережі майже пів року, а до цього декілька місяців експериментувала з безплатною. Мій висновок: ChatGPT не може замінити професійного копірайтера, але все ж може зазіхнути на роботу спеціалістів з низькою кваліфікацією.

Чому? Тому що тексти низької й навіть середньої якості без специфічного технічного завдання він пише за декілька секунд. Тому жодному копірайтеру не зашкодить підвищення професійного рівня, щоб не конкурувати зі штучним інтелектом.

Водночас нейромережа стане гарним помічником спеціаліста, який розуміється на взаємодії з нею. «Розумітися на взаємодії з ChatGPT» — це знати, що він робить гарно, що — не дуже, а які задачі йому поки краще не довіряти взагалі. Нейромережу варто сприймати як партнера, з яким ви працюєте на досягнення спільної мети.

Чи може ChatGPT написати гарний текст з 0 та без правок?

Мій досвід такий: може, але якщо немає складного технічного завдання. Пропоную почати відразу з прикладів. Уявимо, що нам потрібно написати текст для сайту медичного центру. Тема: «Про що може казати хронічне підвищення температури?». Який результат ми отримаємо, якщо просто «попросимо» нейромережу зробити всю роботу за нас?

Як бачимо, ChatGPT досить непогано впорався із завданням. Так, цей текст повністю позбавлений людського фактора та авторського стилю. На мою думку, «зачепити» він не може, бо таких статей в інтернеті десятки тисяч. Але ж і ТЗ я дала йому без конкретики, тому жалітися не можу.

Спробуємо трохи конкретизувати?

ChatGPT та авторський стиль

Я попросила нейромережу зробити текст більш авторським, мінімізувати використання канцеляризмів та призначила їй роль лікаря-терапевта з 10-річним досвідом роботи, який намагається пояснити складну тему простою мовою.

Ми бачимо, що рівень грамотності трохи впав. Але, як на мене, цей варіант тексту кращий, оскільки в ньому ми бачимо людину. Правки, звісно, потрібні, але я б за основу взяла саме цей варіант, а не перший — знеособлений.

Спробуємо ще трохи ускладнити ТЗ?

Трохи технічних параметрів

Цього разу я попросила ChatGPT виправити всі помилки та зробити текст конкретного розміру. Що з цього вийшло?

І хоча нейромережа прибрала очевидні помилки, текст однаково містить недоліки: трохи «води», неправильно побудовані вислови (наприклад, «може криється», «найперша думка, що спадає на думку»), незначні недоліки пунктуації.

Моя практика показує, що ChatGPT на цьому етапі розвитку зовсім неідеально володіє українською мовою. Але це ще не все. Підрахуємо кількість символів? Цей параметр я прописала у промпті, тож він має бути виконаний.

Бачимо, що із цим штучний інтелект не впорався. Тож нагадаємо ще раз про важливість цього параметру.

І тут ChatGPT трохи «зламався». Спробуємо йому допомогти.

Про якість тексту на цьому етапі не говоритимемо, перейдемо відразу до технічних параметрів. До речі, якщо ChatGPT надіслав вам неповну статтю, просто попросіть його продовжити.

А тепер перевіримо кількість знаків.

Зараз ми маємо більш коректну відповідь нейромережі. Але будьте уважні: розширення тексту може призвести до втрати якості, а на статтях від 5000 знаків ChatGPT досить часто «ламається» та не видає потрібного обсягу.

А ще в нього є цікавий баг, якщо просиш зробити конкретну кількість знаків без пробілів. Словосполучення «без пробілів» інколи він сприймає буквально.

Пропоную піти далі та спробувати написати разом із ChatGPT SEO-статтю.

ChatGPT та SEO-тексти

Попросимо нейромережу написати текст відповідного розміру з ключовими словами.

На якість цього тексту зараз я не зважатиму, просто перевірю виконання технічного завдання.

Результат: 5000 знаків у тексті немає — він майже вдвічі коротший за потрібний обсяг. Потрібної кількості ключових слів нейромережа також не додала.

Далі є три варіанти розвитку подій:

 1. Продовжувати спілкування із ChatGPT та досягати потрібного мені результату.
 2. Написати текст з нуля самостійно.
 3. Вести правки та допрацювати чернетку нейромережі.

Я або пишу з нуля, або допрацьовую варіант ChatGPT — це залежить від складності ТЗ, бо занадто складні завдання набагато простіше виконати самостійно. Окрім того, замовники інколи проти використання штучного інтелекту в роботі, а я віддаю перевагу чесній співпраці.

ChatGPT та генерація ідей

Я не бачу нічого поганого в тому, щоб попросити ChatGPT допомогти з генерацією ідей. Наприклад, дати пораду щодо структури тексту.

З деякими його порадами я б посперечалася, але деякі цілком дієві та розумні.

💡
До речі, ви можете написати власний текст з нуля та попросити нейромережу оцінити його й запропонувати покращення. Інколи він досить корисний у цьому плані.

ChatGPT та обробка великих ТЗ

На мою думку, ChatGPT поки не здатен обробляти великі ТЗ. Він не впорався навіть з обмеженим списком ключових слів та з конкретним обсягом тексту. Але для чистоти експерименту спробуємо попросити його написати текст за реальним ТЗ, з яким я працювала близько 2 років тому.

Якщо коротко, потрібно було:

 1. Написати статтю, поділену на абзаци та підзаголовки, додати списки та цитати.
 2. Досягти унікальності від 90%.
 3. Отримати необхідні показники заспамленості, загального ризику та нудоти.
 4. Дотримуватися прописаної структури.
 5. Використати у тексті ключові слова у необхідній кількості.

На перший погляд, ми отримали наче непоганий результат, але перевіримо технічні характеристики. З унікальністю все добре, хоча могло бути трохи краще.

З ключовими словами та заспамленістю все не так позитивно — жодний з показників не відповідає ТЗ.

Також у тексті немає списків, а кожен розділ — це лише невеликий абзац. Тож ChatGPT написав стандартний текст, але вимог ТЗ не виконав.

Мені простіше написати цю статтю самостійно з нуля, бо я витрачу на неї декілька годин і повністю контролюю процес. А от час, проведений у спробах досягти ідеального результату за допомогою ChatGPT, — невизначений.

💡
Якщо ж ви хочете залучити нейромережу до роботи максимально, раджу ділити великі ТЗ на маленькі промпти. Наприклад, просити ChatGPT написати текст до кожного розділу окремо з урахуванням обмеженої кількості ключових фраз, а потім допрацювати статтю самостійно. Так у вас буде більше шансів отримати гарний результат.

Історії, про які неможливо мовчати

Все, що «каже» ChatGPT, потрібно ретельно перевіряти. Наприклад, попросимо його написати пост для телеграм-каналу про будівництво.

Знову ж, якість тексту зараз не перевірятимемо, а перейдемо відразу до фактів. Мене зацікавив ось цей абзац.

Острів у Нідерландах — цікаво, але я не знайшла підтвердження цього факту в інтернеті, тому звертаюся до ChatGPT з проханням пояснити цей абзац.

Тож, ChatGPT — той ще креативник, але його використання без перевірки фактів може коштувати копірайтеру репутації. Будь ласка, будьте уважні, працюючи зі штучним інтелектом.

Підсумуємо

ChatGPT — корисна нейромережа, але на цьому етапі вона не здатна замінити професійного копірайтера, тож можемо полегшено видихнути. Але її використання в роботі, якщо замовник не проти, може бути корисним:

 • для розробки структури тексту;
 • перевірки статей на наявність помилок;
 • генерації ідей та доповнення статті корисною інформацією;
 • миттєвого написання чернетки, яку можна допрацювати та отримати ідеальний результат.

Але не забуваймо:

 1. ChatGPT — неідеальна система, яка погано обробляє великі ТЗ. Їх краще розбивати на простіші промпти та досягати результату поетапно.
 2. Нейромережа іноді вигадує факти. Будь-які дані, що викликають сумнів чи здивування, треба перевіряти.
 3. Іноді ChatGPT «ламається». Тоді потрібно уточнювати свій запит, перефразовувати промпт.
 4. Ідеальна граматика та пунктуація — це не про ChatGPT.
 5. Найкращий результат виходить у форматі «живого» спілкування — коли ми спілкуємося з ChatGPT ніби із живим співрозмовником.
 6. Як і людина, нейромережа може бути більш і менш професійною в різних нішах.
 7. Щоб зробити текст більш авторським, нейромережі потрібно призначити відповідну до запиту роль. Наприклад, лікаря, маркетолога, копірайтера, бухгалтера тощо.

Насамкінець покажу ChatGPT цю статтю та попрошу його запропонувати покращення. І ось, що він відповів:

Спробуємо ще раз? Цього разу буду більш наполегливою.

Ну, він на мене не образився, це вже добре😄.

Але покращення все ж запропонував. Можливо, я скористаюся цими порадами, але вже в новому матеріалі.

На цьому я дякую ChatGPT та завершую свою статтю.