Я шалено люблю фріланс. Тут є свої злети та падіння, це не легко, не ідеально, але я просто-таки проповідую фріланс. І коли вчергове раджу зареєструватися на нашій біржі й почати працювати з дому ще одному приятелю, втомленому від офісу, вислуховую купу острахів і заперечень.

Є загальновідомі, багато разів пережовані речі, через які дійсно можна зненавидіти фріланс. З ними усі все одно тією чи іншою мірою познайомляться — не відразу виходить сформувати собі адекватне завантаження. Від того і нестача сну, і нерегулярне харчування напівфабрикатами, і нечасті прогулянки, і забуті друзі, і відчуття, що життя минає десь стороною…

Але я не про баланс життя і роботи, не про пріоритети — їх кожен розставляє для себе сам, і з часом все прийде до вашої особистої норми. Про фінансову нестабільність теж не писатиму — ніхто не гарантує вам зайнятості, тому фінансова подушка — це «маст-хев». Тут я розповім про кілька абсолютно конкретних типів проєктів, які можуть відбити бажання фрілансити. Це своєрідні мітки в описах, від яких я раджу тікати. Я не претендую на вичерпне дослідження — певно, що у галузях, з якими я не стикаюся, є ще якісь тривожні ознаки. Отже, мій топ-5 проєктів, на які не можна відгукуватися хай там що.

1. Проєкт, у якому спеціалісту «на пів години роботи»

Мізерний бюджет, короткий опис і неодмінно коментар від замовника: якщо ви профі, то вам на пів години роботи, тому й ціна така. Якщо тобі більше треба, то ти не профі просто, і все тут, не осоромся. Я і сам би зробив, але фотошопа під рукою немає. А профі — пів години, не більше. Ясна річ, тут ніхто не враховує, що для виконання певної дії за пів години людина навчається роками, і її робота не може коштувати дешево. Не знаю, чи відкликаються топові фрілансери на проєкти такого штибу, але саме лише листування й узгодження з'їдять більше часу і нервів, ніж замовник заклав до свого щедрого кошторису.

Що робити?

З'ясовувати деталі, а краще до останнього уникати замовників, які вже без вас оцінили обсяг роботи і потрібний час. Вгадаєш з трьох нот? Відгадуй.

2. Проєкт, де треба «трохи допиляти», «дещо підчистити» і «причесати»

Те, що у назві зазначено як «доробити логотип», може зрештою виявитися повномасштабним ребрендингом, з усіма атрибутами гри шрифтами і кольорами.

Але навіть не неочікувано великий обсяг роботи зазвичай насторожує мене в таких проєктах. Хороший спеціаліст роками працює з одними й тими самими замовниками. Ми, звісно, усі тут представники творчих професій, зі своїми нюансами в характерах (десь за кадром чути тупотіння тарганів). Але вже той факт, що на половині шляху намагаються змінити конячку, дуже підозрілий.

Що робити?

Якщо дуже вже хочеться взятися за проєкт, то ретельно уточнювати, чого конкретно очікує замовник. Непогано б ще дізнатися, чому роботу не продовжує попередній спеціаліст (особливо якщо до всього ще й чомусь немає вихідного файлу). Причина може бути поважною, та й не виключено, що попередній виконавець чимось об'єктивно не підійшов (банально — зірвав терміни). Але якщо закралася підозра, що дизайнер усе покинув і втік після 80-ї ітерації правок, що надійшли від нестерпно творчої дружини директора, тікайте й ви. Ну або чітко регламентуйте кількість безкоштовних правок і вартість додаткових робіт з пересування «трошки лівіше».

Сюди ж віднесла б і підозрілі проєкти щодо векторизації логотипів з формату jpeg. Можливо, хтось упрівав над ним протягом місяця і нічого не отримав, а вам запропонували за копійку відмалювати результати цієї праці. Не хочете, щоб так колись вчинили вам, — не робіть такого з іншими.

3. Проєкт зі «шпалерами» незвичайних вимог

Тут мене більше зрозуміють письменники. Часто зустрічаю проєкти, де довжелезним списком перераховані різноманітні технічні вимоги до тексту, перевірки на всіляких сервісах тощо. Бюджет у них теж зазвичай суттєво занижений, але я зараз не про це. Кожна перевірка забере додатковий час у виконавця, але оплата там завжди залежить від кілосимволів (хоча доречність такої тарифікації для мене теж дуже сумнівна). Та й чи є нагальна потреба перевіряти один і той самий показник на кількох різних сервісах? Водночас кожна із цих вимог буде підставою для непорядного замовника відмовитися від оплати праці.

Що робити?

Як завжди — обговорювати. Якщо це замовлення вам цікаве, то запитувати — чому саме такі стандарти? Якщо відчуваєте, що жодних об'єктивних причин доводити показники текстів до заданих відсотків нудотності у замовника насправді немає, то відмовтеся — не буде із цього ні грошей, ні рейтингу.

4. Дешевенький довготривалий проєкт задля відгуку

Отримати перші відгуки без роботи «за їжу» дійсно складно. Але одна річ за заниженою вартістю виконати кілька разових завдань на півтори-дві години роботи, і зовсім інша — підписатися на нецікаву і низькооплачувану роботу заради досвіду й відгуку в перспективі.

Що робити?

Демпінг все-таки сумнівна стратегія, але перший відгук отримати непросто. Так, вам треба знайти й переконати когось, що ви — достойний і професійний виконавець, який непогано розуміє за годинником та календарем і вміє себе організувати. Але коли ви беретеся за безгрошовий довгобуд, устигнете зненавидіти фріланс ще до першого відгуку. Крім того, фріланс — це свобода, а залежати від одного замовника майже нічим не краще від офісної роботи. Якщо ви хочете взятися за довготривалий проєкт, який буде з'їдати весь ваш робочий час, переконайтеся, що він цікавий і матеріально вигідний, а із замовником дійшли повної згоди.

5. Проєкт від замовника-дивака

Можливо, ключове слово в цьому підзаголовку редактор змінить, але суті це не викривить. Коли ви прочитали опис проєкту, і за всією зверхністю та зневагою, які пробиваються у стилі цього тексту, вам на мить здалося, що із замовником ви не подружитеся, — так скоріше за все й буде, навіть якщо загалом ви відповідаєте всім його вимогам.

Що робити?

Не працювати з диваками. Ніколи. Тут є вдосталь порядних і добросовісних замовників, з якими можлива цікава та плідна тривала співпраця. Не треба хапатися за неприємну людину просто тому, що у вас зараз є час, а у нього — завдання. Витратьте цей день на розвиток своїх навичок, займіться портфоліо, сходіть випити кави у новій кав'ярні — інакше навіщо ви фрілансером стали? А щоб не довелося від крайньої потреби брати замовлення у відвертих диваків, читайте тисячі статей про формування фінансової подушки — вони написані слізьми, кров'ю, потом та іншими фізіологічними рідинами.

Как фрилансеру накопить на... «подушку безопасности»
Фрилансеры знают, как трудно копить деньги. Непостоянные заказчики, нерегулярные выплаты небольшими частями и периоды «без проектов» мешают скопить крупную сумму. На личном опыте я убедилась, насколько бывает сложно и как важно иметь «заначку» на черный день. Но в итоге мне удалось найти несколько м…

Ось візьміть 5 таких проєктів поспіль у будь-якому порядку, і розчарування у фрілансі вам гарантоване. Але, на щастя, ви попереджені і такої дурниці вже не утнете.