Кажуть, що ідеалу не існує. Але ж усім нам хочеться стати кращою версією себе і вдосконалювати навички, щоб стати найкрутішим у своїй справі.

Ідеальний фрилансер — це ідеальний віддалений працівник, якому завжди є до чого прагнути у своєму розвитку. Варто розуміти, що чим ближче ви до ідеального працівника на фрилансі, тим частіше буде поповнюватися ваша скринька постійних клієнтів та замовлень. Непогана мотивація, чи не так?

Сьогодні пропоную розглянути основні правила, як стати ідеальним фрилансером або ж хоча б наблизитися на один крок до нього. Адже будь-який результат — це вже результат. Узявши до уваги ці поради, ви обов’язково збільшите свою цінність як фрилансер, а водночас і свій заробіток. Тож читайте та намотуйте на вуса, навіть якщо у вас їх немає 😜.

Бути на зв’язку

Зворотний зв'язок дуже важливий, адже так клієнт може залишатися спокійним, розуміючи, на якому етапі знаходиться його проєкт.

Звичайно, фрилансери не зобов’язані сидіти в чаті 24/7 з думками: «А що як мені напише клієнт, а я сплю» 😁. Бо (знаю по собі) новачки здатні йти на різні жертви, забуваючи, що всі ми люди й інколи варто давати собі час для відпочинку.

Тому занотовуємо собі, що відповідати потрібно вчасно, щоб не змушувати клієнта турбуватися про свою справу. Ще краще, якщо заздалегідь проінформуєте замовника про час, коли ви на зв’язку, щоб для обох сторін було зручно. Це полегшить взаєморозуміння між вами, і кожен залишатиметься спокійним.

Ставити реальні терміни

Багато разів помічала, як деякі фрилансери вказують найкоротші терміни, навіть якщо робота дуже складна за рівнем. Це, звичайно, круто, якщо ви здатні виконувати роботу дуже швидко (ще й не забуваючи про якість), але більшою мірою тут працює зворотний лайфхак.

Я завжди вказую терміни з невеликим запасом, щоб у мене була змога раніше виконати проєкт і в такий спосіб вразити замовника. Також ви створюєте собі своєрідну страховку. Якщо щось піде не так, у вас буде змога встигнути та не підвести клієнта.

Тепер повернімося до стратегії встановлювати мінімальні терміни, щоб нас вибрали, та уявімо, що тут щось пішло не так, а ви і до цього не сильно то й встигали. Як то кажуть, це повне фіаско, братан!

Тож завжди вказуйте реальні терміни із запасом, щоб мати змогу, навпаки, швидше закрити проєкт і залишити клієнта задоволеним, що і є нашою головною метою.

Адекватно оцінювати свої можливості

За терміни ми вже з’ясували, але приблизно те саме можна сказати про якість роботи. Усі розуміють, що кожному потрібно десь набиратися досвіду, і це цілком нормально, коли фрилансери мають різну якість роботи.

Але не варто братися за те, чого ви зовсім не вмієте, щоб тільки знайти клієнта. Так, можливо, вам вдасться його переконати, він вибере саме вас, але в результаті вам же доведеться виконати цю роботу. Враховуючи, що ви цього не вмієте, імовірніше, зробите тільки гірше, а на додаток отримаєте негативний відгук від клієнта.

Особисто я завжди намагаюсь адекватно оцінити свої можливості. Побачивши проєкт, я розумію, що це можу зробити добре, а ось тут мені краще трошки підтягнути свої навички, бо на хорошому рівні я це не виконаю, а погана репутація мені не потрібна.

Звичайно, то справа кожного, які обирати для себе проєкти, але ідеальний фрилансер має вміти об’єктивно подивитися на свої можливості з боку.

Фриланс у період війни: як оптимізувати час та ресурси
Як фрилансерам налагодити робочий режим та оптимізувати час на реалізацію проєктів в умовах війни. Поради від спеціалістів.

Не боятися ставити запитання

Часто фрилансери ніяковіють ставити важливі запитання, щоб не набриднути замовнику і не викликати в нього підозри в непрофесійності.

Але професійність полягає саме в умінні ставити запитання, бо це робиться для точного попадання в яблучко. Адекватний замовник також це розуміє, тому не бійтеся ставити уточнювальні запитання, які допоможуть вам якісно виконати проєкт.

Звичайно, пам’ятаємо, що запитання мають бути доречними та чітко сформульованими, щоб клієнт бачив нашу компетентність у своїй справі та не сумнівався в тому, що процес під контролем.

Інколи замовники не можуть чітко пояснити своє бачення та розуміння. Намагайтеся максимально точно обмінятися запитаннями, думками та будьте чесними, якщо щось незрозуміло.

Правильна демонстрація своєї професійності

Я помічала, що коли мова заходить про професійність, то фрилансери поділяються на деякі категорії:

  • ті, хто себе часто недооцінює;
  • ті, хто себе переоцінює;
  • фрилансери, які відчувають золоту середину у професіоналізмі.

Логічно, що остання категорія є найправильнішою. Це знову про адекватність та об’єктивність. Мабуть, ви запитаєте мене, до чого це все?

До того, що коли клієнт приходить до вас із замовленням, він покладається на вас і хоче бачити професійність. Це нормально, якщо ви щось пояснюєте клієнту, адже інколи він може не орієнтуватися в деяких питаннях. Якщо ви вдаєте із себе занадто крутого перця, навряд чи це викличе симпатію та прихильність, а скоріш, навпаки. Якщо продемонструєте невпевненість і знецінення своєї індивідуальності, то втратите повагу та довіру. Тому варто знайти баланс у професійності. Вірте у себе, але ніколи не ставте себе вище за інших.

Також демонстрація професійності відбувається через роботи в портфоліо. Варто додавати найкращі приклади, які дійсно показують рівень професійності фрилансера. І один лайфхак: коли ви додали роботи, можете керувати їх порядком. Найкращі приклади варто ставити на 3 перших місця, бо саме їх замовник бачить насамперед.

Знайте собі ціну

Багато хто зіштовхувався з проблемою «собівартості», а особливо на початкових етапах вільного плавання у фрилансі.

Ідеальний фрилансер цінує свою працю та знає, скільки коштують його послуги.

На Freelancehunt у профілі фрилансера є розділ «Спеціалізація», де ви можете вказати свої навички та вміння й вартість послуг. Ніколи не пишіть клієнту щось типу: «Ну не знаю, скільки дасте?»

З власного досвіду знаю, що це важко, і деякі фрилансери готові працювати задарма. Але нас ще з дитинства вчили, що кожна праця повинна мати свою ціну.

Професіонал та ідеальний фрилансер вміє цінувати свій час та свої старання.

Спілкуйтесь із замовником правильно

Правильне спілкування із клієнтом — це половина успіху в роботі фрилансера. Тому вибудовувати гарні відносини зі своїми замовниками — також якісна навичка.

Хороший конект з клієнтом допомагає правильно його зрозуміти, обійти своїх конкурентів та отримати найбільш цікаві та прибуткові замовлення.

Не об’єднуйте роботу та особисте. Так, із часом клієнт може ставати для вас ближчим, але не варто забувати, що ви знаходитесь у статусі працівник/замовник. Не треба в процесі роботи розповідати клієнту про ваші сімейні проблеми чи про те, що у вас захворів хом’ячок і ви не знаєте, як його лікувати. Суто ділові відносини. Звичайно, приємний та легкий вайб між вами буде доречним, але не переходьте межу.

Залишайтеся щирим. Щирість завжди приваблює. Інколи краще сказати так, як є, аніж намагатися вигадати щось космічне.

Якщо ви ніколи не цікавилися, як краще комунікувати із замовниками, ви можете почитати про це в нашому блозі. Ознайомтесь із цією темою детальніше, адже це дуже важливо.

Як комунікувати з клієнтами під час війни
Як спілкуватися із замовниками під час війни, будувати комунікацію та втримати довіру, розкажемо сьогодні.

Підіб’ємо підсумки

Немає межі досконалості. Завжди є куди зростати, чому навчатися та безперервно саморозвиватися.

Впевнена, що існує ще велика кількість правил, але, на мою думку, ми ознайомилися з найважливішими, яких достатньо для того, щоб клієнт повертався до вас знову і знову.

Бажаю кожному ставати кращою версією себе як людини та ідеальним фрилансером разом з Freelancehunt.

Успіхів та натхнення!

Від редакції. Якщо вам сподобалася стаття і ви також хочете поділитися своєю думкою із читачами, пишіть нам. Чекаємо на ваші історії!