У цій статті, що розрахована виключно на початківців, буду ділитися своїм досвідом. На її написання мене надихнуло бажання допомогти людям, які втрачають запал після перших відхилених ставок. Впевнена: досвідчені фрилансери використовують частину того, що тут написано. Тому цей матеріал для тих, хто виконує перші проєкти на сервісі, прагнучи знайти ресурс для віри у себе.

Перш ніж давати поради, хочу попередити читачів, що маю специфічну професію — художник-ілюстратор. У статті висловлюю суб'єктивну думку і не претендую на універсальну експертність. Перед тим, як скористатися будь-якою із цих порад, треба подивитися статистику цін у вашій галузі та вже на основі цього вирішувати, які поради вам підійдуть, а які — ні.

Але враховуйте, що це вартість, яку люди вказують як бажану. Реальна картина може бути іншою. Також варто взяти до уваги, що статистика цін залежить від країни замовників та виконавців. На західному ринку вартість роботи між різними галузями розподіляється зовсім інакше.

1. Пам’ятайте: проєкти — це не тільки стрічка «Знайти проєкт»

Розвивайте свій акаунт на біржі, щоб вам пропонували Персональні проєкти за межами стрічки /projects.

Постійно помічаю, що навіть якщо завдання моєї категорії не з’являються у стрічці, у топових художників сервісу завжди в роботі Персональні проєкти. Зазвичай цінники на них вищі, ніж вартість аналогічних завдань у публічних проєктах.

Для розвитку свого акаунту варто:

  1. Прописати у профілі та описі робіт теги, за якими вас зможуть знайти:

2. Швидко відповідати на повідомлення замовників (можна через телеграм-бот). Це покращує статистику в профілі:

3. Заповнити резюме і портфоліо кількома мовами. Тоді замовники, у профілі яких вказана конкретна мова, зможуть побачити ваше резюме та подивитися опис робіт у портфоліо:

Сервіс пропонує автоматичний переклад, який легко відредагувати чи видалити:

На скриншоті — демонстрація автоматичного перекладу.

Можна заповнити резюме та опис робіт українською, англійською, польською та російською мовами.

Що ще почитати на цю тему:

Як правильно оформлювати портфоліо та заробляти більше
Як правильно оформлювати роботи в портфоліо, щоб привернути увагу потенційних клієнтів та отримати на 20% більше нових проєктів.

2. Враховуйте можливу сезонність роботи

Можна, як це роблю я, планувати великі замовлення наперед, щоб частина залишилася на наступний місяць, коли, наприклад, буде «не сезон» нових проєктів. Звісно ж, ця порада підходить далеко не всім.

3. Знайте, що Україна — не весь ринок

На західному ринку більше перспектив підвищувати ціни. Бо є країни, де ситуація з платоспроможністю клієнтів краща, ніж в Україні. Зараз сервіс Freelancehunt активно розвивається в Польщі та інших країнах Європи. Якщо розглядаєте закордонний ринок, варто заповнити резюме та опис робіт у портфоліо іноземними мовами, а також відстежувати західні тренди.

5 помилок під час співпраці із закордонними замовниками
Freelancehunt розібрав найпопулярніші помилки фрилансерів, яких ті припускаються під час співпраці із закордонними замовниками.

4. Пропонуйте додаткові послуги

Спробуйте пропонувати клієнтам додаткові послуги, які можете виконати. Наприклад, у моєму випадку це не тільки ілюстрації до книги, а й її верстка чи анімація для презентації. Це приносить +~20% мого доходу. Зазвичай клієнтам пакет послуг вигідніший, адже не треба витрачати час на пошуки нового виконавця.

Надалі, маючи велику кількість проєктів, можна буде делегувати своїм колегам ті з них, що не входять до вашої основної професійної категорії. Детальніше про це у 6 пораді.

5. Вивчайте мови

Особливо англійську. Для іноземних замовників soft skills не менш важливі, ніж hard skills. Умовний виконавець А з рівнем Advanced, який малює гірше за виконавця Б з рівнем Beginner, отримує дорожчі пропозиції від англомовних замовників. Хоча бувають винятки. Багатьом замовникам потрібен комфорт у спілкуванні з фрилансером.

Можна купити мовні курси — воно того варте. Особливо, якщо ви давно відкладаєте це питання.

6. Створіть свою команду

Знайдіть людей, що будуть вам допомагати, і працюйте разом. Делегуйте один одному ті проєкти, які інший здатний виконати якісніше та швидше. Важливо: не варто забувати про повагу до своїх колег. Робота в команді потребує гарних навичок комунікації.
На Freelancehunt легко створити активне професійне ком’юніті. Кнопка додавання фрилансера до команди знаходиться в його профілі:

Приклад нашої з колегою командної роботи.

Перший скриншот — зі сторінки моєї колеги:

Другий скриншот — з моєї сторінки:

7. Не романтизуйте свою професію

Навіть якщо вона творча. Перебільшені різними книгами та курсами очікування можуть не збігатися з вашим досвідом та справжньою ринковою ситуацією. Найбезпечніше — сприймати свою професію як будь-яку іншу підприємницьку діяльність, тобто покладатися на самодисципліну, а не натхнення. Не раджу читати автобіографічні книги з навʼязливими порадами від авторів, що занадто романтизують свою професію, бо у кожного спеціаліста з конкретної сфери свій шлях. Проте декому натхнення та романтизація роботи допомагають ефективніше працювати (головне в цьому — знати міру).

Але є й інший бік медалі — люди з негативними переконаннями. Їхнім думкам також не варто надавати великого значення. Наприклад, це можуть бути люди, які кажуть: «Нейромережі нас замінять» або «На фрилансі не може бути нормального заробітку». Будь ласка, не поширюйте такі наративи — вони шкідливі.

Чи зможе AI замінити роботу копірайтера
Чи здатен штучний інтелект замінити роботу копірайтера. В яких випадках замовникам не варто звертатися до AI. Переваги AI для копірайтера.

8. Основна порада

Головне — не втрачати запалу. Якщо хочеться пожалітися, то чудова ідея — зробити це з аркушем і ручкою. Достатньо записати проблеми, що хвилюють, та 3+ речі, які можна зробити на шляху до вирішення або хоча б послаблення кожної. Текстовий документ теж підійде, головне — бажання змінити щось на краще. Періоди розчарування та негативних думок бувають у всіх, проте з ними необхідно боротися.

Дякую за увагу! Сподіваюся, мої поради стануть комусь у пригоді.