У цій статті ми розглянемо напрямок Digital art — сучасний спосіб творити мистецтво, сервіси, техніки та програми з якими працює фахівець. Чому саме  Digital art? Він дає можливість художникам бути в курсі інформаційних технологій і займатися улюбленою справою. До того ж попит на послуги в цій сфері все більше зростає. Це ідеальний варіант для людей з гарною фантазією, які люблять розповідати історії малюнками.

Дещо подібною до професії digital-художника є ніша цифрового дизайну. Щоб розмежувати ці сфери, зазначимо, у чому полягають функції кожної з них.

Різниця між Digital designer та Digital artist

Digital designer виконує візуальне оформлення, розробляє дизайн сайтів, логотипів, рекламних матеріалів тощо. Зона його відповідальності — інтерфейс, візуальна комунікація бізнесу та клієнта. Головне завдання — зробити її максимально зрозумілою та ефективною. Дизайнер відповідає не лише за естетику, а й за продуманість оформлення та його відповідність потребам користувача.

Робота цифрового художника має дещо інший напрямок, який збігається із загальновідомими функціями цієї професії в її класичному варіанті. Digital artist продукує візуальний контент для ігор, книг, мультфільмів, листівок тощо. Його завдання — створення нових картин, ілюстрацій та інших художніх об’єктів для необхідних замовнику цілей.

Відповідно до своїх головних функцій кожна з професій вимагає необхідних навичок для їх виконання. З’ясуємо, якими вони є для цифрового художника та як їх опанувати.

Де і як навчатись? Сервіси, що познайомлять з професією

Для того, щоб стати цифровим художником, не обов’язково вчитися на подібній спеціальності в університеті. Зараз існує багато платформ, де за кілька місяців навчають необхідних технік для роботи з професійними програмами.

Та насамперед варто звернутися до основ класичного малювання. Необхідно ознайомитися з композицією, перспективою, анатомією, теорією кольору та об’єму. Можна випробувати різні закони та техніки на папері. Адже всі ці навички знадобляться і в електронному арті. Класична художня школа дасть необхідну базу, що дозволить мислити, як художник. Бо якою б крутою не була техніка та програми для роботи у digital art, малює все одно людина.

Ось приклади шкіл комп’ютерної графіки та цифрового малюнка, де є курси, які допоможуть якісно опанувати професію:

 • ArtCraft School — школа комп’ютерної графіки та цифрового малюнка. Тут можна з нуля навчитися створювати цифрові арти, працювати з 2D-графікою, 3D-моделюванням й анімацією. Початківців познайомлять з основами академічного малювання, принципами роботи цифрового художника, стилізацією малюнків та іншими інструментами, які необхідні для розвитку в digital art.
 • Bartschool — навчальний центр ілюстрації, комп’ютерної графіки та дизайну. Фахівці-практики викладають курси з графічного дизайну, ілюстрації, 2D і 3D-графіки тощо. Програми передбачають вивчення академічного малюнка та живопису. Є можливість навчитися ілюстрації різних напрямків: fashion, книжкової, комерційної.
 • Projector — платформа, яка допомагає розвиватись у різних цифрових професіях. Доступні курси ілюстрації та графічного дизайну для фахівців різних рівнів і початківців. Тут організовують різноманітні заходи, де провідні спеціалісти діляться своїм досвідом та навичками. В основі філософії навчання — практика.
 • Games Academy — комплексна школа гейм-девелопменту. Готує фахівців різних сфер: від гейм-дизайну до 3D-моделювання. Серед досвідчених викладачів-практиків — професійні художники та гейм-дизайнери. Є навчальні курси для цифрових митців відповідного напрямку.
 • Star Industry — школа комп’ютерної графіки, моделювання та анімації. Заклад робить акцент у навчанні не лише на розумінні програм та опануванні інструментарію. Курси орієнтовані на творчий розвиток особистості. Серед успішних кейсів — зростання рівня знань студентів від початкового до професійного. Курс «Цифровий художник» дає змогу опанувати професію і дітям, і дорослим.
 • Procreate school — платформа, яка пропонує авторські курси із цифрового малювання у Procreate. Також школа має безплатні уроки та лайфхаки для ілюстраторів. Тут з нуля в онлайн-форматі можна опанувати цифровий арт, навчитися засад комерційної ілюстрації.

Велике значення має самоосвіта. На тому самому YouTube є багато каналів з безплатними уроками:

 • Art Shima — канал, де ви знайдете різні навчальні відео з академічного малюнка, живопису, композиції. Веде його професійна художниця. Авторка показує всі аспекти життя митця в сучасному світі. Ділиться тим, як пише свої роботи, розповідає про різні лайфхаки. Також робить огляди техніки для художників, зокрема графічних планшетів.
 • Ghost Paper — англомовна платформа, автор якої навчає працювати у програмі Procreate. Показує інструменти та техніку, з допомогою яких можна створювати цифрові ілюстрації на IPad. Уроки дають змогу освоїти необхідний інструментарій і самостійно почати створювати цифрові малюнки.
 • Circle Line Art School — канал, на якому художник навчає основ та різних прийомів малювання. Подані онлайн-уроки є хорошою базою для того, щоб опанувати засади академічного малюнка. Свої роботи автор виконує простим олівцем.
 • Art School — тут зібрані уроки малювання за різними напрямками. Є навчальні відео про те, як малювати портрет, пейзаж, тварин, персонажів мультфільми тощо. Для початківців буде дуже актуальним і легким для сприйняття.
 • Азбука Рисования — відеоуроки на різні теми: поетапне малювання, таймлапси, огляди художніх матеріалів та багато іншого. Досить вичерпно подано основи малюнка — теорію, техніку та стилі. Мають місце лайфхаки й секрети малювання. Також тут можна знайти огляди техніки для цифрового арту.

Є багато навчальних книг на цю тему. Тим, хто вирішив перетворити малювання на професію, буде дуже доречно їх прочитати:

 • Микола Лі «Малюнок. Основи навчального академічного малюнка» — книга розкриває теоретичні та методологічні аспекти образотворчого мистецтва. Автор доступно викладає основи композиції, перспективи, пропорції та інші аспекти класичного малюнка. Підручник розвиває навички об’ємно-просторової уяви, подає методику конструктивно-структурного зображення предметів та конструктивно-анатомічний аналіз живої форми. Містить навчальні завдання в порядку градації.
 • Даррелл Різ «Професія: художник-ілюстратор» — чудовий посібник для початківців. Допоможе дізнатися про різні аспекти роботи ілюстратора. Автор описує можливі помилки представників цієї професії, дає поради щодо портфоліо, організації своєї роботи та спілкування з клієнтами.
 • Дерек Бразелл та Джо Девіс «Як стати успішним ілюстратором» — книга, яку називають покроковою інструкцією для тих художників, які вирішили перетворити своє захоплення на прибутковий бізнес. Автори розкривають найменші тонкощі професії: як знайти своє місце на ринку, як привабити замовників, як відстоювати свої права та керувати фінансами. Цінними є приклади з кар’єри відомих ілюстраторів.
 • Наталі Ратковські «Професія — ілюстратор» — цінний посібник для тих, хто хоче розвинути своє творче мислення. Авторка розповідає, як ілюстратору навчитися бачити та мислити, як продуктивно працювати, як повірити у свій талант. Особливістю книги є те, що в ній зібрано багато вправ для тренування художнього зору. Також присутні поради щодо формування оригінального портфоліо та ефективної самореклами.

А щоб надихатися роботами інших художників та бути в курсі сучасних тенденцій професії, варто зареєструватися на ресурсах Behance, Dribbble, Artstation. Там ілюстратори черпають натхнення, підшукують нові прийоми, викладають свої роботи та знаходять клієнтів.

Техніка та програми, з якими працює digital artist

Для роботи digital художником тобі знадобиться відповідна техніка. Найчастіше цифрові митці користуються графічним планшетом зі стилусом або iPad.

Дехто використовує обидва варіанти техніки: переважно працює на iPad, але за певної складності роботи звертається до професійного графічного планшета. Він може мати більше необхідних функцій для конкретного завдання. Одним з найпопулярніших виробників графічних планшетів є Wacom. На ньому ви можете створювати цифрові малюнки або ж допрацьовувати арти, намальовані від руки. Серед виробників бюджетних графічних планшетів можна виділити Genius та Huion.

Часто замовники просять допомогти підготувати ілюстрацію для друку та інше. Тому для того, щоб робити свою продукцію професійно та комплексно, вам також знадобиться і комп’ютер.

Digital artist створює свої малюнки у графічних редакторах. Загалом для повноцінної роботи достатньо кількох основних: Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe InDesign, Procreate.

Щоб стати професіоналом у цифровому арті, вам знадобиться багато часу та сил. Комусь вдається досить швидко набрати обертів, а хтось мусить добряче випробувати себе на міцність. Тому потрібна сильна мотивація та терпіння. Загалом, як і в будь-якій справі, важливо шукати своє, пробувати нове та багато-багато практикуватися. Пам’ятайте: тільки зусилля дають результат.