Майже за два місяці карантину через поширення коронавірусу в Україні ринок праці зазнав суттєвих змін. В умовах, коли деякі малі підприємства вимушені припинити діяльність, а на великих проходять масові скорочення, люди знайшли альтернативні види заробітку та підприємництва. Дехто придумав нові види діяльності, дехто – розвинув існуючі, адаптувавши їх до умов сучасності.

Часто новачки-підприємці або ж досвідчені бізнесмени підходять до справи креативно і їм це приносить дивіденди.

Зібрав для вас інформацію про нові види заробітку, які набули популярності в період карантину.

Фото 1. Виробництво масок — один із найбільш поширених способів заробітку в період карантину

Мильний бізнес

Товари для самозахисту — найголовніший тренд карантинного періоду. Захисні маски, респіратори, антисептики,  а також — мило.

Ще до поширення карантину  можна було придбати не банальне мило, а оригінальні мильні  букети. Тоді вони були подарунковими і не користувалися надто великою популярністю.

Фото 2. Мильний букет з інтернет-магазину

Із поширенням заходів для самозахисту від коронавірусу попит на оригінальні вироби з мила значно зріс. Дехто з підприємців, що займалися хендмейдом, вирішили перекваліфікуватися і зайнялися «мильною справою».

Такий бізнес став відкриттям для Наталії Гордаш із села Великий Кучурів Чернівецької області.  Вона — молода мама, її донька має вроджену ваду серця, тому Наталія не може працювати щоденно в офісі чи на держпідприємстві. Відтак займалася хендмейдом, зокрема створювала вироби з бісеру.

Фото 3. Наталія з букетом власного виробництва

Вже під час карантину у неї виникла ідея попрацювати з милом.

«Чоловік подарував мені на День народження букет, а він швидко зів’янув. Я дуже люблю квіти, і дізнавшись про букети з мила, зацікавилася. Це все почалося в умовах карантину, тому форми і матеріал я замовляла через інтернет. Бувають пласкі форми, а я вибрала більш складний варіант — форми 3D. Хотіла, щоб людям подобалося, і щоб мені милувало око, а саме головоне — у 3D-формі виходять більш реалістичні квіти», — розповіла Наталія.

Фото 4. Мильний букет від Наталії Гордаш

Крім букетів вона також почала робити свічки.

«Я намагаюся працювати з натуральною сировиною як для свічок, так і для букетів. Це натуральний віск, мило, натуральні ароматизатори, олії та барвники. Оскільки в мене дитина алергік, я свої свічки запалюю в себе вдома і зовсім не хвилююся про те, чим дихає донечка», — хвалиться Наталія.

Вона віддає перевагу букетам з мила, адже, каже, звичайне мило — занадто простий і доступний продукт.

В середньому ціна одного букета від Наталії — 200 грн. Вартість залежить від складності та кількості інгредієнтів.

Саморобні дезінфектори

На початку карантину популярні сайти оголошень рясніли пропозиціями придбати недорогий антисептик, особливо в період, коли в аптеках такі засоби було купити складно.

Та згодом такий вид заробітку дискредитувався. У міністерстві охорони здоров'я та Всесвітній організації охорони здоров'я зазначили, що саморобні неякісні антисептики можуть зашкодити шкірі рук. У ВООЗ навіть запропонували рецепт домашнього антисептика. Поліцейські навіть почали затримувати виробників антисептиків, зазначаючи, що їхній продукт неякісний.

Після цього кількість подібних оголошень зменшилася. Та, варто зазначити, і кількість антисептиків у аптеках зросла.

Львівська компанія 3D Tech Group підійшла до питання креативно. В ній розробили  та почали друкувати на 3D-принтері корпуси безконтактних дезінфекторів.

Фото 5. Корпуси безконтактних дезінфекторів

«Вхід до продуктових магазинів дозволений лише масках, а на вході багато закладів торгівлі розміщують дезінфектор. Якщо прослідкувати ситуацію, то для того, щоб антисептична рідина потрапила на руки, потрібно натиснути на помпу. Та саме цей факт викликає дисонанс: з одного боку всім потрібно мінімізувати контакт, а з іншого — помпа дезінфектора і є тим самим місцем скупчення бактерій та масового контакту. На розробку першого повноцінного робочого прототипу безконтактного дезінфектора ми витратили тиждень. З кожним разом він стає комфортнішим у використанні», — розповів співзасновник компанії Петро Єсип.

Фото 6. Безконтактний дезінфектор в роботі

Вони також виробляють захисні щитки для лікарів.

«На друк одного щитка потрібно приблизно півтори години. За найкращих умов за добу з одного принтера можна виготовити 12-14 щитків. Наразі всі сили спрямовані на те, щоб підняти їх виготовлення і збільшити обсяг», — додав Петро.

Маско-індустрія

Лише за два місяця карантину виробництво захисних масок пройшло шлях від перспективного і своєчасного виду підприємницької діяльності до банального способу заробітку. Виробляти звичайні маски зараз — це вже пройдений етап, відтак виробники такої продукції змагаються у креативі.

Фото 7. Креативна маска від одного з виробників

Із різноманітності візерунків масок можна зробити висновок, що надійність — далеко не головний критерій вибору. Принти, нашивки і наклейки — це те, що розбавляє сіро-чорну масу саморобних захисник масок. Зараз вони відрізняються тканиною, візерунками, кількістю захисних шарів, наявністю клапанів.

Проаналізувавши сайти оголошень, де підприємці продають свою продукцію, можна зробити висновки, що саме принти додають вартості маскам, а не кількість шарів захисту. Відтак, одними з найдорожчих є маски з емблемами Національної поліції, Національної гвардії та інших силових структур. Їх вартість складає від 150 до 200 грн. Тоді як інші маски з яскравими принтами коштують від 50 до 100 грн, а звичайні багаторазові чорні, сині чи сірі маски можна придбати за 40 грн.

Фото 8. Ціни на маски з логотипом Нацполіції майже в чотири рази вищі, ніж ціни звичайних масок

Багато компаній та підприємців підхопили попит на захисні маски і почали їх виготовляти.

До прикладу, компанія Gud, що виготовляла рюкзаки, частково перекваліфікувалася на період карантину.

Фото 9. Захисна маска від компанії Gud

«Ми починаємо виробництво захисних побутових масок зі змінними фільтрами. SHIELD — багаторазова маска із 5 змінними фільтрами у комплекті, яка вбереже вас від торкання до обличчя і вдихання дрібних часток з повітря», — повідомила компанія в середині березня.

Деякі одноосібні підприємці, які почали виготовляти саморобні захисні маски, на початку карантину давали можливість покупцям самим встановлювати ціну, яку вони можуть сплатити. Таким чином, це було напівволонтерською ініціативою. Зараз, здебільшого, ціна на багаторазові маски є сталою і стартує від 40 грн.

Віртуальні івенти

Онлайн-заходів під час карантину відчутно побільшало. Переважно, це іміджеві чи рекламні івенти, які заміняють фізичні зустрічі зі спікерами.

Також тепер багато онлайн-курсів, з'явилися онлайн-виставки та навіть онлайн-вистави в театрах. Здебільшого такі ініціативи безплатні, а деякі курси чи підписки, які раніше були платними, стали безкоштовними саме в період карантину.

Однак, деякі креативні онлайн-ініціативи таки приносять прибуток.

Екскурсійне бюро «Цікавий Київ» проводить онлайн-екскурсії українською столицею. Вартість квитка — 100 грн. Гід веде свою розповідь, демонструючи на екрані фото і старі листівки.

Фото 10. Так технічно відбуваються онлайн-екскурсії

«Ми почали з наших традиційних продуктів: прогулянок Андріївським узвозом, містичними місцями Києва, але з часом наші гіди зрозуміли, що кайф у тому, що в онлайні ти не прив’язаний до маршруту. Нарешті можна реалізувати ідеї, які раніше були недоступні через те, що об’єкти розкидані по всьому Києву. Так у розкладі з’явилася екскурсія про радянські мозаїки 1960-х та підземелля Зеленого театру. А найуспішнішим був ефір про станції-привиди київського метро — плануємо його повторити. Тепер плануємо розкрити в ефірах більше недоступних локацій: підземелля, павільйони ВДНГ, закриті маєтки і залаштунки театрів», — наводить слова ініціаторів онлайн-екскурсій iforum.ua.

Всього такими екскурсіями скористалися більше 300 людей.

Онлайн бебі-сіттери

За даними найбільших сайтів оголошень та пошуку роботи, попит на нянь у період карантину зріс майже на 30%. Нової хвилі популярності в цей час зазнали онлайн-няні, або інакше — «бебі-сіттери».

Така послуга покликана тим, що люди почали здебільшого працювати вдома. В цей час їм потрібно зайняти дитину, котра також перебуває на карантині через зачинені дитячі садочки та школи.

Вартість послуг онлайн бебі-сіттера менша, ніж оплата роботи професійної няні. До того ж, бебі-сіттери, зазвичай, працюють погодинно. Середня вартість години роботи складає від 50 до 100 грн.

Часто бебі-сіттерами стають досвідчені мами, які мають уже дорослих дітей.

Зазначимо, що всі перелічені види підприємницької діяльності набули популярності саме в умовах певних обмежень. Через коронавірус умови життя і роботи людей зміняться. Зокрема, вже зараз набувають популярності експерти з інфекційної безпеки, які консультують підприємства та виробництва. Нині ця робота частково волонтерська або без фіксованої ціни — на домовленостях, та можна припустити, що зовсім скоро буде сталий прайс на такі послуги та неабияка конкуренція за ринок.