Час минув дуже швидко. Наче лише вчора зареєструвалася на freelancehunt.com та отримала перше замовлення. А нещодавно зазирнула у свій профіль та помітила, що мій стаж на сервісі вже відмічають роками, а не місяцями.

А зміни почалися ще до того. Знайоме це відчуття, коли те, що є, вже не влаштовує? Насправді, це чудово. Так зароджується бажання рухатися далі. Хочете дізнатися, що буде після першого року на фрілансі? Читайте далі.

Досягнення та невдачі першого року фрілансу

Я пішла на фріланс у зовсім нову професію: вирішила стати копірайтером. За плечима була економічна освіта, кар'єра в енергетиці, 20 років стажу та вузька спеціалізація в тарифоутворенні. А ще постійна втома від відряджень, нудьга офісного життя та бардак вдома. І десь дуже глибоко схована мрія писати. Саме з неї все і почалося.

Пройшла курси копірайтингу, які вибрала за принципом «найдешевші», зареєструвалася на freelancehunt.com, зробила перші ставки. Сьогодні навіть смішно згадувати, за яку ціну я погодилася працювати. Але в той час раділа першому замовленню, як дитина.

Півроку не наважувалася покинути роботу. Все-таки там я провела половину свого життя. Та коли вартість одного проекту перекрила заробіток за півмісяця, продовжувати не було сенсу.

Тепер, оглядаючись на цей рік, можу дати кілька порад початківцям, що роблять перші кроки на freelancehunt.com.

 • Не бійтесь спробувати. Ви нічого не втратите, навіть якщо це помилка.
 • Не кидайте основну роботу відразу. Клієнтів потрібно напрацювати, протримайтесь хоча б кілька місяців.
 • Створіть фінансову подушку безпеки, перш ніж піти з основної роботи. На фрілансі ніхто не виплачує зарплату стабільно два рази на місяць. А комуналка, кредити та дитячі гуртки нікуди не зникнуть. Особисто я без фінансової підтримки чоловіка цей рік не змогла б витягнути.
 • Суміщати основну роботу та фріланс постійно не вийде. Чимось доведеться жертвувати.
 • Вчіться керувати часом. Тайм-менеджмент для офісного працівника ― це лише данина моді. Для фрілансера ― живі гроші.
 • Постійно навчайтесь. Ви ніколи не можете досягти певного рівня, та зупинитися. Або рухаєтесь вперед, або деградуєте.
 • Шукайте партнерів в суміжних сферах. Вони вам дуже знадобляться надалі.
 • Не бійтесь критики, вона дуже допомагає піднятися на новий рівень.

Оглядаючись на рік, що минув, реально оцінюю свої досягнення та невдачі. Виявляється продавати та хвалити себе потрібно вміти, в офісі цього не навчають. А правило «клієнт завжди правий» просто безглузде. Якщо б мої клієнти знали, як писати тексти, що добре продають, вони не шукали б копірайтера. Але свою правоту теж потрібно вміти доводити.

І ще один важливий момент. Коли ви робите першу ставку і готові писати текст за ціною 25 грн за 1000 знаків, це ваше право. Але наступного разу спробуйте підняти ціну. Сидіти рік на мінімалці ― це демпінг, ви просто заважаєте іншим. Клієнт готовий платити більше, йому потрібен результат. Вийдіть за власні рамки та уявіть масштаби бізнесу, для якого ви пишете. Ваш текст не просто замовляють, він збільшує доходи. Кілька простих дій арифметики, і ви зрозумієте, як потрібен замовнику якісний комерційний текст, та чому він готовий платити більше. Це я зрозуміла лише тепер, а відсутність знань ― це втрачені доходи.

Чи є куди рости копірайтеру?

Рік — хороший термін для підбиття перших підсумків та формування стратегії розвитку власного бренду. Копірайтинг ― це ринок, де багато порожніх ніш. І це чудова новина для тих, хто вирішив залишитися.

Тепер я не шукаю клієнтів, веду соцмережі, планую запустити сайт, працюю над власним брендом, шукаю партнерів в суміжних професіях. А клієнти самі мене знаходять. Через різні канали:

 • мій улюблений freelancehunt.com, де я час від часу поновлюю портфоліо та вже майже не роблю ставки;
 • через соціальні мережі;
 • за рекомендаціями задоволених клієнтів;
 • а найчастіше повертаються ті, з ким ми вже працювали.

Якщо ви на вірному шляху, ви потрібні, на вас є попит. В іншому випадку не варто продовжувати або слід щось змінити у власному підході до справи.

Копірайтеру варто працювати офіційно, тобто зареєструвати ФОП. Це не лише про «заплати податки, спи спокійно». Це розширення можливостей. Юридичні особи не будуть сушити голову, як скинути гроші вам на карточку. Клієнти, які готові платити, відразу відфільтровують вас, якщо ви працюєте в тіні.

Наступним рівнем для копірайтера стає розвиток власного бізнесу. Для цього потрібно навчатися та багато працювати. І не боятися змін та помилок, вони неминучі. Просто збільшувати кількість знаків, які ви можете набрати, не вийде. Справжні гроші за кількість знаків не платять.

А ще потрібне хобі, щоб навчитися якісно відпочивати. Коли текст не вдається та очі втомлюються від монітора, беру звичайний блокнот та пишу вірші. За рік у мене з'явилося понад 50 віршів у блозі. Хоча раніше й не здогадувалася, що я поет. Спробувала себе у письменницькому марафоні, тепер маю чернетку рукопису, якій, можливо, й судилося побачити світ. Ранкові заняття з йоги теж стали обов'язковими, абонементи на них значно дешевші, ніж на вечірні.

Не можу оминути тему «мама на фрілансі». Коли працюю вдома часу на дітей не потрібно шукати, я завжди поряд саме в той момент. За цей рік мої діти не хворіли, почали краще вчитися та розповідати про свої проблеми. Тепер, щоб втішити або зробити зауваження, мені достатньо відвести очі від монітора. Не потрібно відпрошуватись в начальства, писати безглузді записки, витрачати час на оформлення лікарняних. Я постійно в зоні доступу, тому діти мене потребують все менше. Помітила таку дивну закономірність.

В мене багато планів, бачу перед собою безкраї горизонти. Знаю, будуть помилки, але будуть і нові досягнення. Зізнаюсь чесно: я дуже рада, що рік тому наважилась змінити своє життя. І дуже вдячна всім, хто мене підтримав.

Якщо ви в роздумах, чи варто пробувати працювати на фрілансі, не сподівайтесь, що ці думки зникнуть. Краще спробуйте і дізнайтесь. Ви ніколи про це не пошкодуєте. І приготуйтесь до того, що через рік у вас буде дуже багато планів, про які ви навіть не здогадуєтесь. Удачі вам. У вас все вийде.