З початком повномасштабного вторгнення ринок фрилансу зазнав багато змін. Понад 250 тисяч українців переходили на фриланс, оскільки це зручний формат віддаленої співпраці. Для багатьох це була єдина можливість заробляти гроші. Поспілкувалися із засновником Freelancehunt, щоб дізнатися, на які зміни очікувати у найближчому майбутньому.

Найочікуваніші зміни в ключових напрямках

1. Трансформація та масштабування ринку фрилансу

Ринок замовлень і проєктів в Україні у перші дні впав на 90−95%, але так само стрімко почав відновлюватися. Вже у квітні 2022 року кількість українських фрилансерів перевищила показники 2021. А кількість замовлень від клієнтів з України на початку осені 2022 року виросла на 30%, якщо порівняти з минулим роком. Підприємці навчилися жити в такі турбулентні часи та швидко адаптуватися до змін, тому зараз бачимо тільки стрімке відновлення і водночас зростання ринку.

Прогнозується, що у 2024-2025 роках сфера фрилансу буде повністю трансформуватися і масштабуватися. Вже зараз бачимо, що фрилансерам делегують національні проєкти, розробку ігор та інші великі завдання. Отже, можна прогнозувати активне залучення фрилансерів до реалізації проєктів великого та середнього бізнесу.

2. Підвищення попиту на дизайнерів

Під час повномасштабного вторгнення спостерігалося зростання попиту на дизайнерів, а саме:

Серед українських замовників дизайнери мали шалений попит через необхідність створювати та адаптувати продукти, які будуть актуальні під час війни. Закордонні підприємці віддавали та віддають перевагу українським виконавцям, адже в них дуже гарний смак та якість роботи.

3. Відеоконтент і соцмережі як трендові канали рекламування бізнесу

На початку війни спостерігали падіння попиту на SEO-спеціалістів, тоді як SMM, навпаки, набирав обертів. Це логічно, адже швидко створювати сайт для нового бізнесу чи адаптувати старий під нові реалії — довго та дорого. Соцмережі рятували бізнес, бо давали змогу швидко і відносно дешево створити майданчик для продажу товарів та послуг.

У соцмережах одним з впливових інструментів стало відео. За даними Statista, у 2022 році 82% користувачів інтернету дивилися відео онлайн, а до 2023 ця цифра зросла до 85%. У середньому люди витрачають 100 хвилин на день на перегляд відео.

Відеоконтент стає все популярнішим, оскільки він більш захопливий та ефективний, ніж інші формати контенту. Відео дозволяє глядачам краще зрозуміти та запам'ятати інформацію, а також викликає у них сильніші емоції, ніж текст.

Ось деякі з основних тенденцій відеоконтенту на 2024-2025 роки:

 • Зростання популярності коротких відео. Короткі відео, як-от TikTok і Reels, стають все більш популярними. Ці відео легше створювати та споживати, що робить їх ідеальним форматом для мобільних пристроїв.
 • Відео на основі штучного інтелекту. Вони використовуються для створення навчальних матеріалів, реклами та розважального контенту.
 • Відео в реальному часі. Прямі трансляції стають все популярнішими. Цей формат дозволяє користувачам взаємодіяти із творцями контенту в режимі реального часу.

Відеоконтент стає все більш важливим інструментом для бізнесу та маркетингу. Компанії використовують відео для просування своїх продуктів та послуг, а також для побудови стосунків зі своїми клієнтами.

Майбутні фрилансери — хто вони?

Майбутніх фрилансерів можна розділити на дві загальні категорії:

 • Досвідчені спеціалісти віком 25-40 років, які працюють уже 2-5 років, мають вищу освіту, велике портфоліо та достатню кваліфікацію, щоб виконувати складні завдання.
 • Покоління Зумерів — люди, які виросли в епоху цифрових технологій. Тож вони легше та швидше реагують на зміни. Наприклад, поки більш доросле покоління ще замислюється, чи потрібно використовувати ШІ, зумери стають профі та залучають його за максимумом для своєї роботи. Також за даними дослідження, понад 50% представників цього покоління бажають працювати віддалено і розглядають фриланс як основний інструмент.

У перший рік війни на ринку фрилансу ми бачили декілька вагомих піків реєстрацій фрилансерів. Наприклад, за даними Freelancehunt, з початком війни на фриланс перейшло 250 000 українців. Крім того, багато українців виїхали з країни, але продовжують працювати на фрилансі. Це також варто враховувати.

Спостерігаємо, що сьогоденні новачки — це люди, які швидко навчаються, освоюють нові технології та стають досвідченими спеціалістами у вузькопрофільних питаннях. Саме тому в найближчому майбутньому можна буде спостерігати, як на ринку фрилансу досить легко знайти спеціаліста з великим досвідом та крутими навичками.

HR у світі фрилансу: що варто знати

Набирає попиту новий напрямок хантингу — HR-спеціалісти шукають необхідних фахівців серед фрилансерів.

Якщо ви блогер чи підприємець, вам потрібна команда — створювати сценарії для ТікТок або Reels, контент-плани, обробляти фото й відео, придумувати маркетингову стратегію та реалізовувати її. Зробити все одному — складно, навіть неможливо, адже для кожного із запитів потрібен профільний спеціаліст.

На допомогу приходить HR, який шукає цих фахівців на фрилансі. Тобто підприємцю не потрібно витрачати час на пошук тих чи тих людей, достатньо мати хорошого HR.

Проблема в тому, що класичні HR-спеціалісти бачать не можливості, а мінне поле. Пошук фрилансера — темний ліс для них. Адже це не штатні працівники, які трудяться на умовах повної зайнятості, а тому це дещо поза розумінням класичного HR. Проте знання методики пошуку фрилансерів та співпраці з ними — можливість виділитися серед інших HR-спеціалістів.

Якщо навчитися співпрацювати з віддаленими фахівцями, то можна не тільки мати велику базу спеціалістів, а й надалі продавати одного кандидата декільком бізнесам і допомагати підприємцям співпрацювати з фрилансерами.

Компанії, які прагнуть залишатися конкурентоспроможними у 2024 році й надалі, модернізують свою стратегію залучення кадрів. Замість того, щоб вузько думати, що єдиний спосіб виконати більше роботи — це найняти більше штатних працівників, кмітливі компанії розглядають співробітників з усіх боків.

Із цього ширшого погляду вони бачать, що найкращий спосіб залишатися конкурентоспроможними — наймати більше фрилансерів. Але це не революційна новина. Згідно з опитуванням Upwork, більшість компаній (62%) уже наймають фрилансерів. І ця практика тільки зростатиме у найближчі роки. Навчитися залучати фрилансерів до роботи в компанії — найважливіша навичка для HR-спеціаліста майбутнього. Такий спеціаліст може зібрати команду, яка найкраще досягне основної мети компанії.

Як змінюють ринок фрилансу українські підприємці, стартапери та блогери

За даними Freelancehunt, 91% підприємців стверджують, що фрилансери допомагають їм розвивати бізнес. Багато бізнесменів відкрили для себе переваги співпраці з фрилансерами тільки на початку Covid-19, під час масового переходу на віддалену роботу. Але більш ніж половина підприємців вирішує свої запити за допомогою таких виконавців уже давно — понад 4 роки.

Також з останніх досліджень стало відомо, яку частину команди підприємці готові набирати серед віддалених спеціалістів. З даними можна ознайомитися нижче на інфографіці.

Якщо порівняти попит на послуги фрилансерів серед замовників в однакові періоди весна-літо 2021 та 2023 років, бачимо стрімке зростання показника — він збільшився на 75%. У 2024 році ця цифра тільки зростатиме, адже ті, хто не відчув переваги співпраці з фрилансерами зараз, зроблять це обов’язково у наступні роки.

Швидкість наймання — найкращий друг підприємця

Для блогерів, стартаперів, підприємців один з ключових факторів успіху — швидкість наймання спеціалістів. Наприклад, вам потрібен додатковий ресурс у вигляді ще одного розробника на 1-2 тижні, який би закрив певну кількість завдань. Шукати фахівця на full time — занадто довго і дорого. На фрилансі ви знайдете такого спеціаліста впродовж 24 годин, максимум — кількох днів.

Порівнюючи з класичним найманням на повний день, у 2024 році фриланс стає більш трендовим та логічним рішенням, навіть з погляду економіки. Особливо, якщо порівняти теоретичні витрати у грошах та продуктивності. Наявність більш гнучкого формату співпраці зі спеціалістами різних напрямків дозволить звести до мінімуму будь-які ризики.

Як вплинув штучний інтелект на розвиток ринку фрилансу

За даними Coursera, курси з машинного навчання та штучного інтелекту стали найбільш популярними серед програмістів і студентів з інформатики. І не дарма, адже вміти працювати з найпопулярнішими ШІ — бути на часі, економити свій час та навіть збільшувати собі чек.

У Gartner стверджують, що до 2025 року 70% рутинних завдань програмістів можуть бути автоматизовані за допомогою ШІ. Вже зараз програмісти залучають нейромережі для виконання рутини:

 • автоматизації тестування,
 • генерації коду,
 • розробки інтерфейсів користувача,
 • інтеграції даних, інструментів розробки та контролю версій.

Студія Deloitte показала, що понад 40% розробників уже використовують інтегровані інструменти ШІ у своїй роботі. До того ж дослідження SoftServe говорить про те, що розробники, які використовують ШІ, працюють на 30-40% ефективніше.

SEO-спеціалісти також активно використовують ChatGPT як допоміжний інструмент, наприклад, для генерування текстів чи семантичного ядра.

Важко не згадати ChatGPT та схожі ШІ, які мали величезний вплив на маркетинг. Згенерувати пост? Сценарій для відео? Придумати назву? Легко! Один запит до ШІ — і ви маєте бажаний результат.

Як полегшити роботу маркетолога завдяки Chat GPT
У новому матеріалі на Freelancehunt розглянемо, як маркетологу використовувати Chat GPT у роботі, в чому його переваги та чи замінить ШІ людину.

Успішні моделі оподаткування праці фрилансерів у Європі та світі

Успішний світовий досвід у реалізації моделей оподаткування тільки сприятиме розвитку ринку фрилансу, робитиме його більш професійним. Зірковим взірцем є Естонія, де все дуже просто:

 • відкриваєш спеціальний рахунок у банку,
 • на нього отримуєш дохід від продажу товарів чи послуг фізичним або юридичним особам.

Одна з ключових переваг системи — неважливо, програміст ти, водій таксі чи фотограф. Усі отримують однакові умови.

Все, більше нічого не потрібно, навіть:

 • реєструватися підприємцем,
 • вести облік доходу, витрат,
 • наймати бухгалтера.

Банк сам знімає автоматично 20% з доходу, що становить до 25 000 євро на рік, і 40% з усього, що вище. Тобто, сам банк виступає сервісом, який розподіляє суми на соцстрахування, податок на дохід та інше.

«Ми прогнозуємо зростання використання штучного інтелекту та автоматизації в галузі управління й виконання фриланс-проєктів, що дозволить ефективніше з'єднувати замовників і виконавців та оптимізувати робочі процеси. Це зі свого боку відкриє нові можливості для фрилансерів у сфері розробки програмного забезпечення та аналітики даних», — підкреслює Олег Топчій, засновник Freelancehunt.

Джерело матеріалу: Dev.ua.