Тривалість відпусток — важливий показник, який впливає на загальний рівень життя та добробут фрилансерів. У світі, де стресові навантаження й вимоги до продуктивності постійно зростають, питання балансу між роботою та відпочинком стає все більш актуальним. Дослідження Freelancehunt щодо кількості днів відпустки допомагає краще зрозуміти, як тривалість відпочинку працівників залежить від соціальних та професійних факторів.

Основні тренди у виборі кількості днів відпустки

Загальний розподіл серед респондентів днів відпустки показує, що вони значно варіюються залежно від різних соціально-демографічних факторів. Тут варто звернути увагу, що фрилансери часто рахують відпустку інакше, ніж працівники в держустановах чи офісах. Тобто вони можуть враховувати лише робочі, а не календарні дні.

У Європі фрилансери беруть у середньому від 23 до 27 днів відпустки на рік. Наприклад, у Німеччині це буде приблизно 27 днів відпустки щорічно​. За даними опитування, найбільша частка українських фрилансерів, а саме 48,4%, обирають понад 15 днів відпустки на рік. Цього достатньо, щоб уникати вигорання, розвантажувати свій робочий графік, мати більше часу для особистих справ та подорожей.

Баланс між роботою та особистим життям на фрилансі
Як фрилансеру тримати баланс між професійним та особистим життям, розповідає команда найбільшого маркетплейса послуг України Pokupon.

На другому місці за популярністю — короткі відпустки менш ніж 5 днів, які обрали 21,2% респондентів. Такий варіант зручний для тих, хто не має можливості чи бажання брати довготривалі відпустки та віддає перевагу мінімальному відриву від робочого процесу.

Варіанти з 5-10 днями та 10-15 днями відпустки обрали відповідно 15,6% та 14,8% опитаних. Ці фрилансери прагнуть знайти баланс між роботою та відпочинком, забезпечуючи собі достатньо часу для відновлення сил, але водночас не затримуючись поза роботою надто довго. Такий підхід дозволяє їм підтримувати продуктивність, не відриватися надовго від своїх робочих обов'язків, але й не відмовлятися від можливості відпочити протягом року.

«Зараз відпочиваю 2 рази на рік — по 7 днів влітку та взимку. Хочу частіше, проте поки немає можливості. Зазначу, що працюю й під час відпустки, просто це забирає всього кілька годин на день. Я вважаю, що відпустка обов'язково має бути, але заздалегідь варто продумати та знати дати.

До перевтоми зараз не доводжу. Якщо розумію, що край, то припиняю на деякий час брати проєкти чи беру 1-2 вихідні посеред тижня. Також можу робити скорочений день, якщо цього просить моє здоров'я та психологічний стан», — коментує маркетолог Денис Сидоренко.

Професійна діяльність і відпустка

Аналіз даних показує, що вибір кількості днів відпустки суттєво відрізняється залежно від професійної сфери. Наприклад, дизайнери (36,7%), відео- та аудіомонтажери (38,6), розробники (37,2%) беруть понад 20 днів відпустки на рік. Очевидно, їхні професії вимагають більш тривалого відпочинку для відновлення натхнення та енергії.

Половина розробників мобільних застосунків віддає перевагу відпустці тривалістю 5-10 днів, що може свідчити про інтенсивність роботи та потребу в частих коротких перервах. Найбільше перекладачів (28,6%) обирають короткі відпустки менш ніж 5 днів на рік, а 22,9% з них достатньо від 10 до 15 днів відпочинку.

«Кількість вихідних днів на рік суттєво залежить від характеру професійної діяльності. Творчі та інтелектуально насичені професії, як-от дизайн, програмування, аудіо та відео, частіше вимагають більше відпусток для підтримки високого рівня продуктивності й креативності. Ці працівники потребують більше часу для відновлення сил та натхнення, що відбивається на виборі тривалих відпусток», — додає директор Freelancehunt Валентин Зюзін.

Вплив вікової групи на кількість днів відпустки

Представники наймолодшої вікової групи (18-23 роки) віддають перевагу тривалим відпусткам: 41% фрилансерів обирають понад 20 днів відпочинку на рік. Молоді люди зазвичай мають більше вільного часу та менше професійних обов’язків. Це дозволяє їм планувати тривалі відпустки для подорожей, навчання чи особистих цілей.

У віковій групі 24-29 та 30-35 років половина фрилансерів (52,4%) також беруть тривалі відпустки — понад 15 днів на рік. Для спеціалістів цього віку важливо самостійно керувати своїм графіком роботи. Багато з них уже мають певний досвід та сформовану клієнтську базу, що дозволяє краще планувати відпустки без ризику втратити роботу чи замовників. Крім того, саме у цей період життя часто виникає потреба у балансі між професійним розвитком й особистим життям, тому фрилансери обирають довші періоди відпочинку для відновлення енергії та підтримки продуктивності.

Портрет фрилансера 2024: дослідження Freelancehunt
Скільки заробляють, як багато працюють та які виклики долають українські фрилансери — Freelancehunt ділиться результатами дослідження.

У віковій групі 36-40 років спостерігається цікава тенденція: зростає кількість респондентів, які обирають 10-15 днів відпустки на рік (21,9%), Це може свідчити про прагнення до більшої збалансованості між роботою та відпочинком. Водночас частка спеціалістів, які відпочивають понад 20 днів, зменшується до 23,5%, що може бути результатом кар'єрного зростання та збільшення відповідальності на роботі.

Групи 42-47 років та 48+ демонструють певну стабільність у виборі відпусток. Близько третини респондентів (25,5% та 33,3% відповідно) мають понад 20 днів відпустки. Водночас зростає кількість фрилансерів цих вікових категорій, яким достатньо менш ніж 5 днів відпустки на рік, — 24,5% та 25,6% відповідно.

Як наявність дітей та гендер впливають на тривалість відпустки фрилансерів

Понад 15 днів відпустки на рік беруть 51% фрилансерів, які не мають дітей, та 44% тих, хто має дітей. У категорії, яка відпочиває 10-15 днів на рік, частка фрилансерів з дітьми трохи вища — 16,2% проти 13,7% тих, у кого немає дітей. Найімовірніше, батьки намагаються збалансувати роботу і сімейне життя, але водночас частіше беруть відпустку на коротші періоди.

Більша частка чоловіків (35,1%) бере понад 20 днів відпустки, як порівняти з 32,1% жінок. Це може свідчити про те, що чоловіки-фрилансери частіше дозволяють собі тривалі відпустки. Водночас є 23,4% опитаних чоловіків, які відпочивають до 5 днів на рік. Жінок серед трудоголіків трошки менше — 19,1%.

Зростання популярності фрилансу серед жінок
Серед спеціалістів, які переходять працювати на фриланс, зросла частка жінок. Розповідаємо про ключові фактори таких змін.
«Мені не потрібна відпустка у звичайному сенсі. Приблизно раз на 2-3 роки буває так: з одного боку все набридло, а з іншого — відчуваю, що настав час підвищити кваліфікацію, вивчити принципово нові технології, спокійно почитати, поекспериментувати. Отоді й беру відпустку на пару місяців», — коментує розробник Олексій.

Висновок

Тривалість відпусток у фрилансерів є важливим індикатором їхнього професійного та особистого добробуту. Попри гнучкий графік, спеціалістам варто не забувати про відпочинок, щоб зберегти продуктивність, натхнення та ефективно працювати із замовниками. Регулярні перерви не лише допомагають уникнути вигорання, але й дають змогу повертатися до роботи з новими ідеями та енергією. Тому час на відпочинок — це інвестиція в якіснішу роботу та довгострокову кар'єру на фрилансі.