У моєму житті фриланс з'явився випадково, коли я була у декретній відпустці. Свої перші «шишки» набила ще тоді, коли про віддалені професії в Україні не те щоб тільки починали говорити, але знали не так багато. Для себе обрала копірайтинг, бо саме цей напрямок мені здавався максимально доступним. І тому, що просто люблю писати: як вірші, так і прозу.

Про те, що саме фриланс може стати надійним «шматком хліба» для багатьох українців, стало відомо вже значно пізніше, у період тотального карантину. Підприємства повністю або частково зупинилися, а люди були вимушені шукати іншого способу заробітку, часто незвичного. В усіх змінилися пріоритети.

Найбільше, що ми можемо зробити для своїх близьких у складний час, — допомогти знайти ресурси для життя. Особливо для своїх дітей. Саме тому вирішила розповісти про особистий досвід.

Знайомство з фрилансом

Свого старшого сина я намагалася навчити копірайтингу, коли йому ще не виповнилося 14 років. Тоді у мене вже був деякий досвід і здавалося, що можу навчити всього сама. У пригоді стали книги «Пиши сильно», «В очікуванні копірайтера», «Нейрокопірайтинг» та ще декілька. Як виявилося, помилилася. Йому цей напрямок не дуже сподобався, хоча він, з поваги до мами, переглянув кілька сторінок книг і успішно виконав кілька проєктів.

Значно більше сина зацікавив монтаж фото та відео. Я навіть уявлення не мала, що це. Тому довелося шукати, де цьому можуть навчити. Серед сучасних курсів, які дитина з легкістю може опанувати, варто відзначити кілька головних:

 1. Онлайн IT від GoITeens (за різноманітними напрямками). Це одна з найпопулярніших платформ, заснована у Львові. Її особливість — численні цікаві для дітей напрямки, які дозволяють на практиці використовувати гаджети з користю. Віковий діапазон — від 7 років. Дитина легко може вибрати цікавий напрямок, скориставшись безплатним пробним уроком. Платформа надає фундаментальні знання з програмування для дітей, щоб легко знайти свою першу роботу.
 2. Grand IT-освіта — українська компанія, система якої працює у 36 країнах світу. Дитина легко виконує практичні завдання на спеціальній платформі. Доступні форми навчання — онлайн та офлайн. Програма адаптована до конкретного віку. Тут навчають 3D-моделювання, працювати з камерою, текстурою, кольорами, фотографією та проводять заняття за багатьма іншими напрямками. Крім того, дитина легко здобуває навички кібербезпеки та отримує ґрунтовні знання зі створення якісного контенту.
 3. Optima Akademy — ще одна цікава платформа, яка пропонує навчання за напрямками тележурналістика, живопис, шкільні предмети, вебдизайн, програмування, комп’ютерна математика та багато іншого. Команда академії навчає створювати власне портфоліо, виконуючи реальні завдання, та допомагає з працевлаштуванням.
 4. Онлайн-курси від DarwinLand — курси для дітей від 9 років, на яких можна вивчати програмування, 3D-моделювання, цифровий дизайн, розробку ігор, а також покращити фінансову грамотність.

Такі курси цінні ще й тим, що не прив’язані до вашого місця знаходження. Головне — бажання дитини вчитися та стабільний інтернет. Серед численних ресурсів, які пропонують навчальний контент та можливість практикуватися, нам підійшли Coursera, Canva та відеоуроки на YouTube. Чому так? Перегляд відеоуроків зі створення вебсайтів, малювання, фотомонтажу, 3D-дизайну дозволив швидко відкрити нові інтереси та одночасно вдосконалювати навички дитини. Можливо, вашим дітям підійде щось інше.

Адаптували дитячі IT-курси та збільшили реєстрації у 3 рази
Кейс: фрилансери Freelancehunt допомогли адаптувати IT-курси програмування для дітей під нові реалії та збільшити кількість реєстрацій у 3 рази.

Як зацікавити дитину фрилансом

Знайомство сина з фрилансом стало цікавим та корисним досвідом, який допоміг йому зрозуміти сенс роботи та набути певних навичок. Проте для себе я вирішила: важливо забезпечити правильний підхід до цього процесу, враховуючи вік та інтереси дитини. У нас знайомство вдалося не з першого разу: було нудно просто писати, навіть на різноманітні теми. Тому як мама можу дати кілька порад:

 1. Що таке фриланс і які у нього можливості варто пояснювати дитині простою мовою, використовуючи зрозумілі для її віку слова та ресурси, що дозволяють на практиці побачити результат.
 2. Варто розповісти про те, яку роботу можуть виконувати фрилансери і які переваги у віддалених професій. Розкажіть, як ілюстратори створюють малюнки для улюблених казок чи мультиків, або про тих, хто створює звичні для дітей комп’ютерні ігри чи пазли.
 3. Не варто відразу показувати ті напрямки, якими дитина не дуже цікавиться. Наприклад, якщо дитина любить фотографувати, спробуйте з допомогою телефону створити невеликий фотопроєкт про природу чи якусь цікаву фотоісторію. Покажіть та навчіть базових речей простими словами: що таке портфоліо, як його наповнювати тощо.
 4. Продемонструйте можливості використання простих інструментів, з якими працюють фрилансери для редагування фотографій, малюнків чи текстів. Через сторінки на біржах чи у соцмережах покажіть історії топових фрилансерів у різних сферах діяльності: копірайтери, ілюстратори, дизайнери чи перекладачі.
 5. Якщо дитина зацікавилася певним напрямком роботи, підтримайте її інтерес (я до цього додумалася не відразу) та дозвольте удосконалювати вміння у цій сфері.
 6. Поясніть дитині все можливе про безпеку в інтернеті. Це дозволяє звести до мінімуму ризик натрапити на шахраїв чи навіть злочинців. Розкажіть про переваги роботи з відомими майданчиками, які працюють з перевіреними даними. Аргументуйте, чому надійність онлайн-ресурсу важлива.
 7. На запитання про фриланс завжди відповідайте чесно та зрозуміло. Для дитини важливо, щоб знайомство з фрилансом бути позитивним, а не чимось примусовим та нудним. Враховуйте при цьому інтереси та вікові можливостей дитини.
8 порад для успішного старту фрилансерів-новачків
8 дієвих порад про пошук проєктів, організацію роботи та розвиток на Freelancehunt для спеціалістів, що прагнуть реалізуватися на фрилансі.

Як пояснити цінність фрилансу

На розвиток фрилансу загалом та інтерес молодих людей до цього процесу впливає багато факторів, особливо в Україні:

 1. Технологічний розвиток, що дозволив українцям працювати з клієнтами з усього світу. І, як на мене, дитині вже з 10 років варто про це говорити.
 2. Гнучкість і незалежність як спосіб отримувати заробіток з дому, не прив’язуючись до офісу чи інших стандартних умов працевлаштування, — це легко пояснити навіть дитині. Як відомо, діти полюбляють «кишенькові» гроші.
 3. Можливість працювати у різних сферах (навіть у зовсім юному віці), отримуючи різноманітні навички та досвід з різними видами проєктів: від фотографії, веброзробки, дизайну, письменництва, маркетингу до складніших напрямків.
 4. Економічна ситуація в країні заохочує до пошуку додаткового доходу, а фриланс може бути вигідним варіантом навіть у віддалених регіонах.
 5. Багато підприємств в Україні та за кордоном шукають людей для віддаленої роботи. Це відкриває нові можливості для фрилансерів.
 6. Попит на фриланс-послуги може змінюватися залежно від тенденцій ринку та економічної ситуації, але той, хто хоче та вміє вдосконалюватися, ніколи не залишиться без роботи. На цьому варто зробити особливий акцент, пояснюючи дитині переваги фрилансу.
Чому фриланс стає дедалі популярнішим в Україні
Дослідження Freelancehunt, як фриланс вплинув на життя та розвиток спеціалістів під час війни і чому цей вид діяльності стає все більш популярним.

Діти та фриланс

У якому віці можна навчати дитину віддаленої роботи? Це питання, що не має однозначної відповіді. Офіційно працювати з дозволу батьків або осіб, які їх замінюють, та з певними обмеженнями можна з 14 років (ст. 187 Кодексу законів про працю України). Офіційно здійснювати підприємницьку діяльність можна з 16 років (за згодою батьків).

Про особливості підприємницької діяльності неповнолітньої людини розкажу наступного разу. Але вже сьогодні відомі випадки, коли діти віддалено та успішно працюють у різних напрямках в дуже юному віці. Наприклад, ці хлопці з відео. Проте, це скоріше виняток, ніж правило. Кожному своє.

Від редакції: зауважимо, що працювати на Freelancehunt можна з 18 років.

Чи вийшло у мене навчити фрилансу свого сина? Так, і не тільки його, а й кількох його друзів. Сьогодні йому 18, і вже понад два роки він підприємець. Працює з різноманітними проєктами як онлайн, так і офлайн. Проте як до моменту нотаріального посвідчення згоди батьків на підприємницьку діяльність, так і після державної реєстрації ФОП, варто допомагати дитині уважно вивчати угоди з клієнтами, які іноді виявляються шахраями, та державними структурами, що можуть нав’язувати низку непотрібних послуг.

Створити найкращий мікроклімат для дитини, незалежно від її інтересів, і не втручатися без потреби — найважливіше, про що мають подбати батьки, навіть якщо це фриланс. До прикладу, у нас була ситуація, коли замовник попросив реквізити картки для оплати за проєкт з рахунку юридичної особи, не бажаючи укладати договір. Добре, що такі моменти ми заздалегідь обговорювали. Як і те, що для перевірки інформації про клієнтів варто використовувати відкриті дані та сервіси, наприклад Youcontrol. Тож ще до завершення телефонної розмови вся історія активності клієнта була відома. Як результат, ми вчасно повідомили поліцію й кошти залишилися на рахунку.

Висновок

Досліджуючи фриланс та його місце у житті нових поколінь, я не помітила особливої зацікавленості держави у розвитку цієї сфери. Попри численні потуги реформувати систему освіти, навіть після пережитого ковіду, на другому році війни немає жодної повноцінної програми, яка на рівні держави навчала б віддаленим професіям. Навіть пілотної (якщо ви знаєте таку — поділіться у коментарях). Шкода, але це чудова можливість створювати нові робочі місця, особливо для молоді, сплачуючи такі важливі для державного бюджету податки. А що ви думаєте про це?