На Freelancehunt працює багато фрилансерів, у яких також є профіль замовника на сервісі. Досить часто ці користувачі самі надають комплексні послуги. Щоб запропонувати своїм замовникам послугу під ключ, вони співпрацюють з іншими фрилансерами та замовляють у них певну частину робіт. Це може бути як делегування безпосередньо своїх завдань, так і замовлення з інших сфер, у яких фрилансер немає компетенцій. Наприклад, розробник може виконати свій пул робіт, а дизайн замовити в іншого спеціаліста сервісу, якому довіряє.

Також часто фрилансери розвивають свою справу та втілюють бізнес-ідеї у вигляді стартапів. Тож делегування допомагає вивільнити час та ресурси на розвиток власного бізнесу. Сьогодні хочемо розповісти історію нашого топового фрилансера Деніела Соніса. На Freelancehunt Деніел входить до топ-10 як фрилансер і топ-25 як замовник. Він поділився досвідом, як правильно організовувати робочий процес на фрилансі, і дав корисні поради замовникам та виконавцям.

Розкажемо про важливі моменти під час роботи на сервісі: як вибирати фрилансерів, як організувати процес співпраці з ними та які завдання делегувати.

Як замовнику безпечно працювати на сервісі фрилансу
Найкращий спосіб безпечно співпрацювати з фрилансерами — сервіс Сейф на Freelancehunt. Розповімо детальніше про переваги цього інструмента.

Делегування фрилансерам: як наважитися та які завдання довіряти

Як замовник на Freelancehunt Деніел Соніс працює тоді, коли потрібен додатковий функціонал для проєктів, які він виконує. Надаючи комплекс послуг, наприклад, з розробки сайтів, далеко не завжди є можливість пропонувати замовникам також і дизайн. Тоді з клієнтом варто обговорити додаткову оплату послуг дизайнера, знайти його на фрилансі та оформити співпрацю. І таких напрямків залучення додаткових спеціалістів може бути безліч: створення ілюстрацій, анімацій, відео, музики тощо.

Можливість делегування залежить від специфіки проєкту чи стартапу. Але загалом доручити іншим спеціалістам можна все: аж до найменших детальних завдань.

Умовно кажучи, якщо потрібно зробити конкретний анімаційний проєкт, можна делегувати із цього проєкту малювання, сценарій, створення відео — тобто всі аспекти. Можна взагалі знайти спеціаліста, який зробить під ключ. Або замовник сам може створити сценарій, а малювання, монтаж та відеокреатив віддати фрилансерам. Тут багато різних варіантів, потрібно зважати на специфіку проєкту та свої потреби.

У випадку Деніела Соніса — це, переважно, дизайн:

95% випадків, коли проєкт не пов’язаний з розробкою, або є потреба в дизайні, я це все делегую фрилансерам. Якщо завдання унікальне, тобто я ще його не замовляв, — шукаю нового спеціаліста, а якщо звичне — працюю з постійними виконавцями.

Для дизайну краще шукати спеціалістів, які можуть зробити все під ключ. Наприклад, якщо є ілюстратор, який може ще й UI/UX зібрати, це профітно для замовника. Вигідніше віддати роботу одній людині, ніж шукати кілька фрилансерів.

Але з великими продуктами, як-от розробка гри, так не завжди виходить. Непросто знайти 3D-artist спеціаліста, який і малює добре, і анімувати вміє, і розуміє весь функціонал ігрових двигунів, 3D-програм. Відповідно, у такому великому продукті варто ділити роботу на кілька аспектів: малювання ілюстрацій, анімацію та впровадження програми.

Щоб наважитися делегувати рутинну роботу фрилансерам, варто робити це поступово. Візьмімо для прикладу власника СТО й уявімо, що він сам відповідає всім клієнтам у чат-боті. На це йде купа часу, й за таких умов він не буде повною мірою розвивати бізнес, контролювати інші процеси. Варто найняти менеджера. Якщо є певний страх, то краще найняти людину спочатку на кілька днів або на вихідні. Потім із часом ця невизначеність та інші страхи зникнуть. Ці обов’язки менеджер візьме на себе повністю, а власник більше часу приділятиме розвитку свого бізнесу і більше зароблятиме.

Інколи я теж думаю, що краще зроблю сам, але реально розумію, що не маю такої кількості часу. Профітніше та зручніше розвивати щось інше, ніж витрачати час на реалізацію цього моменту, тому я просто йду і шукаю спеціаліста.

Навчитися цього — це просто подумати, чи буде зараз це правильним — зробити самому і витратити купу часу у сфері, в якій ви, найімовірніше, не профі, або ж витрати трохи часу на пошуки виконавця.

Причина НЕ делегувати може бути тільки одна: якщо від самостійного виконання цього завдання людина отримує задоволення. Але якщо це не так, варто подивитися всередину себе, щоб визнати, що це не подобається, забирає час і енергію та не приносить задоволення. А тоді йти шукати спеціаліста, якому це можна делегувати. Адже той вільний час вигідніше використати на розвиток справи, вивчення чогось нового чи покращення навичок у цікавій сфері.

Топ рекомендацій, як вибрати виконавця на фрилансі
Сьогодні розповімо, як вибрати одного виконавця на сервісі Freelancehunt, якщо ви опублікували проєкт і отримали кілька ставок.

Організація співпраці: що важливо

Деніел Соніс впевнений: якщо у фрилансера є позитивні відгуки й немає висвітлених у його профілі проблемних моментів, то довіряти такому спеціалістові можна.

Але завжди варто працювати через сервіс. Це важливо ще й тому, що замовник у такий спосіб підвищує свій рейтинг і потім має більше шансів знаходити виконавців вищого рівня.

Один з ефективних методів роботи з фрилансерами — розділяти співпрацю на етапи. Коли проєкт великий, варто давати тестове завдання. Якщо людина готова і робить його, то воно, по-перше, оплачується як повноцінна робота, а по-друге, дуже велика ймовірність, що співпраця буде тривалою. 98% відмовляються, коли чують про тестове завдання. Але тих 2% вмотивованих, які погоджуються, — точно працюватимуть добре.

Головний метод — це пошук. У будь-якій сфері завжди можна знайти хорошого спеціаліста.

Щодо вибору виконавця на унікальне завдання, яке раніше ще не було в роботі, алгоритм дій може бути таким:

  1. Створити проєкт, описавши його детально.
  2. Підготувати оплачуване тестове завдання.
  3. Дати ТЗ у роботу виконавцям, які погодилися.

Саме за цим тестовим здаванням легше визначити виконавця, який може якісно допомогти з реалізацією проєкту.

Тестове завдання для проєкту, в якому потрібно створити 15-20 сторінковий сайт, може виглядати як один його блок. Важливо, щоб вартість цієї тестової роботи озвучували самі кандидати, а тоді потрібно оформити проєкт. Тобто, варто мати певний бюджет, який можна витратити на тестування і розуміння, який спеціаліст втілить задання найкраще.

Проте тестові завдання я даю лише тоді, коли шукаю спеціаліста з перспективою тривалої співпраці.

Будь-яке завдання має бути виконане в межах обумовленого терміну. Процес роботи, її просування можна контролювати через отримання проміжних результатів. Якщо це, наприклад, програмний продукт, можна просити виконавців раз на 2-3 дні щось оновлювати на GitHub, якщо творче завдання — показувати ілюстрації тощо.

Якщо я витрачаю дуже багато своїх ресурсів, щоб покращити процес роботи, то більше цій людині співпрацю не запропоную.

Фрилансеру в невеликих завданнях варто писати клієнтові раз на 2-3 дні: запитати щось чи повідомити, що вже є якийсь результат.

Домовленість про надання проміжних результатів важлива також з погляду того, що замовник не знає специфіки роботи. Достатньо тримати клієнта в курсі справи й правильно спілкуватися, щоб він був задоволений і потім залишив чудовий відгук.

Як зробити проєкт успішним: практична інструкція
У цій статті розповімо про те, на які ключові моменти варто звернути увагу замовнику, щоб робота над проєктом була успішною.

Як налагодити довготривалу співпрацю: поради для фрилансерів

На думку Деніела, 90% імовірності, що клієнт ініціює тривалу співпрацю, — це спілкування, чесність, хороший результат і адекватна ціна. Навіть якщо людина — гарний спеціаліст, у терміни вкладається, але з нею неприємно спілкуватися, то співпраця не продовжиться, адже немає довіри та хорошого вайбу.

Звісно, професійні навички надважливі, але спеціалістам варто ввічливо спілкуватися та ставити більше запитань. Коли людина запитує щось важливе для з’ясування деталей роботи, це тільки плюс. Часто помітно, що фрилансери бояться запитувати. Але якщо спеціаліст щось не знає і намагається це вирішити, то він виглядає більш професійно в моїх очах.

Ще одна цінна порада — мати кордони щодо правок. Наприклад: «Я можу переробити двічі, але далі ви платите». Багато хто так не робить, боячись втратити клієнтів. Але такі чіткі межі покращують враження від співпраці й убезпечують фрилансера від недобросовісних замовників.

У контексті налагодження довготривалої співпраці перш за все мають значення:

  1. Комунікація та чесність. Спілкування — це критичний момент. Замовник про це не скаже, але через непрофесійний підхід у спілкуванні можна легко втратити клієнта.
  2. Терміни. Вони дуже важливі, але все компенсується гарним спілкуванням, поступками, компромісами, коли ви чесні з клієнтом і маєте гарну комунікацію.
  3. Ціна. Але із часом варто підвищувати свій чек і відмовлятися від клієнтів, які ментально тягнуть униз, бо у такої роботи немає перспектив.

Співпраця з фрилансерами = профіт для замовника

Коли ви делегуєте рутинну роботу або ту, яка не подобається, отримуєте вільний час чи нові навички завдяки цьому вільному часу.

Часто це в голові неможливо оцінити: що ми втрачаємо і що отримуємо. Наприклад, якщо ви думаєте, що треба щомісяця платити менеджеру $1000 за те, що він просто відповідає на повідомлення, — знецінюєте можливий профіт. Адже роблячи це самостійно, ви витрачаєте на спілкування з клієнтами весь вільний час. Уявімо, що це близько 3 годин щодня. Заплативши $1000, ви економите 90 годин на місяць і можете витратити їх, щоб заробити в рази більше. Цінність цього стає зрозумілою тільки із часом.

Мені співпраця з фрилансерами економить тижні, місяці. Якщо уявити, що я взяв проєкт і необхідні для нього ілюстрації робив би сам, то мені спочатку треба було б навчитися малювати. Потім — займатися власне малюванням, яке потребує дуже багато часу.
Я вважаю, що цей час не порівнюється з витратами на роботу фрилансерів. Якби я сам цим займався — набагато менше заробляв би.

Делегувати фрилансерам можна навіть 90% завдань, щоб був час на решту 10% — питання підприємництва, що потрібні для розвитку справи.

У результаті такого розподілу та завдяки продуманій CRM-системі, яку я розробив, економлю до 90% свого часу.

Висновок

Делегування роботи фрилансерам — це не забаганка, а необхідність, якщо ви плануєте розвивати свою справу. Завдяки співпраці зі спеціалістами Freelancehunt ви зекономите час і ресурси, щоб займатися улюбленою справою та більше заробляти. Якщо ж ви фрилансер, це можливість розширити спектр своїх послуг та працювати комплексно, створюючи команду на фрилансі.

Дякуємо Деніелу за цікаве інтерв'ю та бажаємо плідної роботи на сервісі!