4 листопада Freelancehunt відсвяткував своє «повноліття». На честь цього команда вирішила вперше поділитися, що саме допомогло платформі швидко відновитися під час війни. Один з основних інструментів, які почали застосовувати, — зовнішні та внутрішні комунікації. Про все детально нижче.

Активний PR як елемент комунікації із зовнішньою аудиторією

Бізнес зупинився і завмер в очікуванні. Багато підприємців були вимушені скорочувати витрати. Це призвело до звільнення колег. Однак через 1-2 місяці, коли всі почали оговтуватися, потрібно було повертатися на ринок або виходити на нові — це змушувало робити кардинальні зміни у продукті. З’явилася нестача людського ресурсу. Фриланс — найкращий варіант за таких умов, бо це недорого та якісно. Freelancehunt одразу почав діяти по двох напрямках:

 • Підприємцям розповідали, що зараз має попит, скільки фрилансерів готові взятися за роботу негайно. Наприклад, у травні понад 90% спеціалістів повернулися у робочий режим та були готові допомагати підприємцям відновлюватися.
 • Спеціалістів запрошували на фриланс, адже зараз це найзручніший формат співпраці, спосіб заробити гроші або розпочати нову кар’єру.
«Ми одними з перших почали виходити в ЗМІ. Наш перший матеріал на зовнішню аудиторію вийшов 18 березня. Ми розповіли, де українці шукають роботу під час війни, скільки на той час виконавців готові були працювати, які сфери мають найбільший попит. Поки всі мовчали на зовнішніх каналах, ми зробили понад 30 публікацій у ЗМІ у березні-квітні 2022 року з актуальною інформацією про ринок фрилансу. Це був гарний профіт для нашої компанії, адже раніше отримати таку кількість публікацій навіть на дуже масові теми було складно. Все, що ми робили — говорили, поки більшість мовчала.

Ми постійно були на зв’язку з топовими ЗМІ та регулярно передавали їм актуальні цифри, щоб аудиторія мала змогу отримувати постійний потік оновленої аналітики», — коментує Анастасія Бондаренко, спеціаліст з PR-комунікацій у Freelacnehunt.

«У 2022 році найбільш піковим щодо активності був серпень. Ми отримали понад 35 публікацій. Розповідали про зростання попиту на послуги фрилансерів серед українських підприємців, який влітку перевищив показники 2021 року, та портрет фрилансера, де поділилися інформацією про рівень їхніх доходів. Активна піар-стратегія дала свій результат, оскільки допомогла всім учасникам ринку фрилансу швидко зорієнтуватися, зрозуміти стан справ та, взявши приклад з інших, рухатися вперед», — додає директор маркетингового відділу Корнелій Челін.

Що ще почитати на цю тему:

Попит на послуги фрилансерів в Україні виріс на 30%
Ринок фрилансу набирає обертів і продовжує зростати. Причина — бізнес, який зацікавлений у швидкому відновленні та адаптації до нових реалій.

Внутрішня комунікація як спосіб допомагати користувачам сервісу краще реагувати на зміни ринку

Якщо зовнішня комунікація мала на меті заохочувати підприємців звертатися на фриланс і спеціалістів — переходити на такий вид діяльності, то внутрішня була спрямована на роботу з уже наявними замовниками та виконавцями. Основною нашою метою було підтримати аудиторію. Ми постійно відстежували актуальні проблеми, з якими стикаються користувачі, пропонували шляхи їх швидкого та ефективного вирішення.

Комунікації з внутрішньою аудиторією проходила трьома каналами:

 1. Блог.
 2. Email-розсилка.
 3. Стрічка новин для користувачів на сервісі.

Також багато комунікацій відбувалося через соцмережі, оскільки маємо там велике ком’юніті.

На кожному з каналів ми залучили різну аудиторію, але до всіх намагалися донести одне — як працювати під час війни та правильно реагувати на зміни.

Ми чітко розуміли: якщо зараз здамося або запанікуємо, то наші користувачі втратять єдину для багатьох з них можливість заробляти. І це питання не просто про заробіток, це історія більше про побут, житло, можливість переїхати у безпечне місце. Тому перше, що ми зробили для наших користувачів, — почали випускати корисні матеріали у блозі з тегом «Допомога українцям».

Перша комунікація — повідомлення про відмову у співпраці користувачам з РФ та РБ

28 лютого ми повідомили на всіх каналах, що відмовляємо в роботі користувачам з РФ та РБ — як замовникам, так і фрилансерам. Чітка позиція сервісу з перших днів повномасштабного вторгнення підвищила рівень довіри та лояльності користувачів.

Комунікація для замовників зі світу «Підтримайте українських фрилансерів»

Для нас було важливим збільшення закордонної аудиторії сервісу. Треба було терміново шукати нові ринки, щоб забезпечити роботою українських фрилансерів. На початку березня 2022 року ми закликали іноземних замовників підтримати наших виконавців у різні способи:

 • розмістити завдання на сервісі,
 • розповісти друзям та колегам про сервіс фрилансу,
 • поділитися у соціальних мережах дописом на підтримку українського фрилансу.

У такий спосіб нам вдалося реанімувати значну частку замовників сервісу з країн Європи, США, Канади та цілого світу, які підтримали українських фрилансерів та розповідали про наш сервіс своїм друзям і знайомим.

Комунікація про організацію роботи під час блекаутів

Ціль комунікації — допомогти фрилансерам ефективно працювати під час блекаутів. Випустили низку матеріалів: як налаштувати автономність під час вимкнень світла, як залишатися на звʼязку, топ порад від фрилансерів на основі власного досвіду.

Як підготуватися до перебоїв з електрикою та інтернетом
Зібрали актуальні рекомендації, які допоможуть фрилансерам підготуватися до проблем з енергопостачанням та зв’язком.

Що дала ця комунікація? Ми змогли забезпечити достатньо високу активність наших фрилансерів. За даними опитування, 71% фрилансерів повноцінно працювали весь робочий день, як і до блекаутів, а решта підлаштовувалися під відповідні графіки відключень.

«Внутрішні комунікації зіграли стратегічну роль для сервісу. Вони дали можливість нашим користувачам ефективно працювати, замовникам — масштабувати свій бізнес, а фрилансерам — заробляти гроші. Наш підхід показав відкритість та стійкість компанії, можливість швидко відновлюватися навіть у такі важкі часи», — додає Олена Бондаренко, головний редактор блогу Freelancehunt.

Які результати вдалося отримати

У результаті успішних комунікацій у ЗМІ та з внутрішньою аудиторією ми досягли таких результатів:

 1. У квітні 2022 року відновили активність фрилансерів, вона почала стрімко зростати.
 2. Влітку 2022 отримали приріст у 30% за кількістю успішних проєктів від замовників з України, якщо порівняти з аналогічним періодом 2021 року.
 3. Кількість фрилансерів, які змогли повноцінно працювати повний робочий день, сягнула 86%.
 4. З березня 2022 року на сервісі зареєструвалося понад 250 тисяч українських фрилансерів.
Підсумки 2022 на Freelancehunt: як змінився ринок фрилансу
Підбиваємо підсумки 2022 року. Розповідаємо, що сталося з ринком фрилансу цього року та як війна вплинула на нього.

Звісно, такі цифри ми отримали не тільки за допомогою комунікацій, але вони були важливою частиною всієї роботи команди. Це незмінний інструмент, який за складних часів допомагає у найважливішому — підтримувати користувачів, залучати нових замовників та виконавців, готувати українців до змін на ринку, викликаних зовнішніми змінами в країні