Щороку на День українського фрилансера ми відзначаємо найактивніших користувачів сервісу у 8 номінаціях, підбиваючи підсумки року. Імена цьогорічних переможців та їхні досягнення опубліковані у матеріалі про День фрилансера та 18-річчя платформи:

День українського фрилансера 2023
4 листопада відзначаємо День українського фрилансера, а також 18 років з дня заснування сервісу Freelancehunt.

Усі номінанти вже отримали привітання та забрали свої призи. А ми сьогодні хочемо познайомити вас з переможцем у номінації «Новачок року» — Василем С. На сервісі він зареєструвався у листопаді 2022 року. За 11 місяців виконав 131 проєкт та співпрацював із 68 замовниками. Василь поділився історією успіху, яка буде цікавою як новачкам, так і фрилансерам з досвідом.

Реакція на перемогу в номінації

Зрадів, бо не сподівався на це і, якщо чесно, навіть не знав, що є така номінація. Дізнався, коли отримав у профілі сповіщення про день народження сервісу та переможців у номінаціях. Спочатку навіть не повірив, бо подумав, що ім’я користувача в когось ідентичне😅, але коли перейшов за посиланням — переконався. Це було неочікувано та приємно.

Перші кроки: із чого почався шлях на фрилансі

Я з Херсона, і через війну довелося переїжджати у більш безпечне місце. Відразу став актуальним пошук роботи. До цього працював менеджером у компанії, більш-менш тим самим і займався — рекламою, дизайном, сайтами. А коли переїхав, вирішив спробувати віддалену роботу. Так і потрапив на Freelancehunt.

Коли з’явилися перші клієнти й почав поступово розвиватися, іншого варіанту роботи вже навіть не розглядав. Досвід роботи на фрилансі — це досвід на платформі Freelancehunt — майже рік.

Зараз це для мене основний вид діяльності. Перший час ще передивлявся вакансії загалом і в цьому місті. Але на фрилансі мені більш зручно та вигідно, тому так і працюватиму найближчим часом.

На фрилансі я займаюся візуальним контентом: обробка фото, інфографіка, банери. І другий напрямок — створення сайтів. Також шукаю нове, розвиваюся. Цього року, наприклад, ШІ актуальний, тому я теж зацікавився ним та користувався Midjourney. Взагалі постійно вивчаю щось нове, щоб встигати за ринком і тенденціями. Зараз переважно займаюся сайтами, адже більше клієнтів саме в цьому напрямку.

Коли шукав фриланс, реєструвався усюди, куди руки доходили. На Freelancehunt «пішло» відразу. Тут й інших фрилансерів, й клієнтів багато — великий сервіс. На іноземних я теж реєструвався, але якось не склалося. Та це не страшно, адже тут у мене теж є іноземні клієнти: і з Америки, і з Європи.

З-поміж переваг цієї платформи для себе відзначив:

1. Кілька варіантів, як працювати: і ставки робити, і в Конкурсах брати участь, і вакансії є. На вакансії я не відгукуюся, а у Конкурсах спочатку брав участь. Проте зараз стабільний потік клієнтів, тому інші формати менш для мене актуальні.
2. Є різні сфери роботи, багато категорій, кожен може щось для себе знайти.
3. Є українські та закордонні клієнти, тому перспективи має будь-який спеціаліст.

Складові успішного старту: про портфоліо та ставки

Для початку треба визначити основні спеціалізації, тобто, у якому напрямку фрилансер хоче розвиватися. А тоді поступово рухатися в них: працювати з портфоліо, описом резюме, підглядати трохи, що і як роблять інші, щоб щось цікаве для себе знаходити. Треба також спілкуватися з клієнтами: запитувати, що їм цікаво, уточнювати, що саме необхідно. Також аналізувати проєкти й ставки, щоб розуміти, що взагалі актуально на ринку.

Важливо — постійно працювати на розвиток і покращення себе і своїх робіт.

Що робити точно не варто — то це те, що заборонено правилами сервісу. Все інше робити потрібно. Найскладніше — почати хоча б із чогось, а далі аналізувати, чи працює це для тебе і твоєї спеціалізації. Якщо працює — продовжувати й удосконалюватися, якщо не працює — шукати щось нове.

Якщо немає досвіду у вибраній ніші, портфоліо потенційному клієнтові все одно потрібно показати — свої навички, скіли, можливості.

Це своєрідне замкнене коло: клієнтів немає, бо немає портфоліо, а портфоліо немає, бо немає клієнтів. Але портфоліо все-таки десь треба взяти. А ще треба максимально заповнити свій профіль, описавши, що ти можеш і які проблеми клієнта здатен розв’язати.

Я мав певні напрацювання для портфоліо з попередньої роботи та із замовлень від знайомих. Також деякі проєкти робив за вигаданими ТЗ. Потім усе це оформлював під формат Freelancehunt, щоб портфоліо коректно відображалося на сервісі.

Вважаю, що візуальна презентація себе як спеціаліста — надважлива складова успіху на сервісі фрилансу. Навіть якщо це не пов’язано з дизайном, графікою. Зрозуміти це допоміг досвід з попередньої роботи менеджером: продукт треба представляти візуально, щоб він був привабливим та гарним.

Твої послуги — це теж продукт. Клієнт має зайти, подивитися і захотіти собі таке теж.

Вміти коректно писати ставки для новачка — також важливо. Я маю шаблони на різні категорії завдань. Створив їх завдяки аналізу своїх сильних сторін та переваг і оформив коротко. Проте майже завжди я редагую шаблон персонально під клієнта: це необхідно, щоб показати, що ви уважно ознайомилися, поцікавилися, обдумали цей проєкт.

Важливо також додавати приклади релевантних робіт: посилання або зображення. Це вигідно візуально виділяє ставку з-поміж інших.

Зараз ставок роблю менше, бо є регулярні замовлення від постійних клієнтів, а також Персональні проєкти. Коли є час, звісно, передивляюся проєкти та роблю ставки на ті, що зацікавили. Оскільки рейтинг уже вищий, портфоліо наповнене та є відгуки, частіше клієнти самі звертаються.

Виклики для фрилансера-новачка: перші клієнти та налагодження співпраці

Перший серйозний виклик для фрилансера-новачка — знайти перших замовників. Доводилося робити більше за меншу суму, ніж середня на ринку. Але це непоганий шлях, щоб просунутися і набрати перших клієнтів. Якщо виконувати роботу якісно, то прибуток надалі точно якісно зростатиме. Це буде або через цих клієнтів, які стануть постійними, або через нових, коли замовники вже бачитимуть гарні відгуки.

Корисними порадами стосовно того, що і як робити, щоб знайти перших клієнтів, Василь ділився з нашими читачами ще на початку свого шляху на фрилансі:

Як знайти перших замовників на фрилансі — поради новачкам
Поради, як новачку знайти перших замовників на фрилансі. Власний досвід фрилансера, який у перший місяць на сервісі знайшов постійних замовників.

Згодом часу більше не стає, тому треба підвищувати ціни. Але якість повинна відповідати новому прайсу — це треба пам’ятати.

Мені більш цікаві проєкти не просто технічні, а коли над завданням треба подумати, розв'язати проблему. Найбільше подобається категорія «Інфографіка»: як представити продукт, показати його переваги.

Періодично клієнти кажуть, що подивилися портфоліо, і хочуть, щоб я зробив на свій смак, але під конкретний продукт і ТЗ, — це тішить. Коли з клієнтом смаки збігаються, виходить гарна співпраця.

Важливо відразу порозумітися, для цього — дізнатися, що потрібно клієнтові, які у нього проблеми. Зробити все, щоб розв'язати його проблему, а не просто максимально швидко закрити завдання.

Непорозуміння, на щастя, траплялися рідко й тільки на початку мого шляху на фрилансі. Щоб не допускати неприємних ситуацій з клієнтами, важливо чітко все прописувати наперед. Шкода, що розумієш це тільки тоді, коли в таку ситуацію потрапляєш😅. А якщо вже сталося, — треба йти на діалог і не брати все близько до серця; не ображатися, а спільно шукати рішення чи компроміс. Тут все індивідуально.

Використання корисних інструментів сервісу

Я робив усе поступово: наповнював портфоліо, опис, теги, заголовки. Щойно з’являлися нові корисні функції на сервісі — брав їх у роботу.

Майже відразу купив Plus — коли прийшов перший замовник і я заробив перші кошти. Купив його, бо подумав, що треба користуватися всіма перевагами й вкладати у розвиток.

Найцікавіша для мене можливість профілю Plus — додавати зображення з портфоліо до ставки. Коли клієнт передивляється ставки, то інформація легше сприймається візуально. І якщо це робота з портфоліо тієї самої чи схожої тематики, ставка відразу привертає увагу до виконавця. Також завдяки Plus приховую свої ставки.

Для найкращого результату треба робити все можливе. Якщо ти не зробиш, зроблять інші, і ти залишишся на тому самому місці.

Коли з’явилася можливість перекладу портфоліо 4 мовами — почав нею користуватися. Точно сказати не можу, що саме ця опція допомагає в залученні іноземних замовників, але їх кількість поступово збільшується.

Як правильно оформлювати портфоліо та заробляти більше
Як правильно оформлювати роботи в портфоліо, щоб привернути увагу потенційних клієнтів та отримати на 20% більше нових проєктів.

Про переваги фрилансу та плани на майбутнє

Зміни, які відбулися після переходу на фриланс:

  • тепер свій робочий час я розподіляю сам — коли розпочинаю, коли маю вихідний;
  • на роботу їздити не треба;
  • сам собі керівник;
  • сам вибираю, з ким працювати, а з ким — ні.

Коли працював на компанію, теж замислювався про фриланс, але не наважувався. Тоді були такі уявлення про фриланс, що можна буде подорожувати й працювати з будь-якого місця. Сподіваємося, скоро в нас усіх така можливість буде. Але під пальмою погано ловить інтернет😄.

Те, що я став «Новачком року», здивувало не тільки мене, а й друзів. Виявляється, що тут відносно швидко можна досягти успіху. Вони теж стали цікавитися, і я підштовхую їх до того, щоб реєструвалися і спробували. З деякими вже розмовляю, щоб делегувати якісь прості завдання. Зручно, що можна на сервісі додати колег у свою команду — планую у цьому розвиватися.

Створити свою команду — саме те, про що останнім часом думаю. Вільного часу на більші обсяги роботи у мене більше не стає, особливо на такі суто технічні завдання, яких достатньо на сервісі. Тому перспективи у тому, щоб делегувати й розширюватися.

Як розвивати власну справу завдяки делегуванню фрилансерам
Розповідаємо про важливі моменти роботи на Freelancehunt: як вибирати фрилансерів, як організувати співпрацю з ними та які завдання делегувати.

Ще раз вітаємо Василя. Дякуємо, що поділився своєю історією успіху, та бажаємо досягнення нових фриланс-висот!