Всі ми повинні працювати з замовниками. Інколи з ними просто, інколи нереально складно, часом нестерпно. Але без них — нікуди. Багато замовників — справжній стимул для того, аби розвивати свої дипломатичні здібності, вміння домовлятись та стримувати емоції. Які ж вони бувають, ці, часом доволі дивні і непередбачувані, замовники?

«Конкретний» замовник

З одного боку дуже люблю таких замовників, адже вони завжди дають абсолютно конкретні ТЗ, чітко вказують дедлайн і точно знають, чого вимагають. З іншого боку, складається враження, що спілкуєшся з механічним приладом, адже всі відповіді аж надто лаконічні, а «витягнути» додаткову інформацію про проект буває складно.

Замовник — король

Такий вид любить аби все було на найвищому рівні. Так, вони платять і інколи доволі непогано, проте з’їдять усю душу, серце, а на додачу й частину печінки. З ними непросто, бо вони все знають краще за вас. Проте такі замовники можуть приносити непоганий прибуток. До них треба звикнути і, трохи притримавши амбіції, гарно працювати.

«Забудьки»

Ці замовники ніби і платять, але часто буває, що вони «забувають» внести оплату через купу невідкладних справ до яких ну просто не вміщується кілька хвилин аби переказати гроші вам на картку за виконаний проект. З ними працювати можна. Але все ж виробіть свої механізми, які б гарантували вам, що кошти ви отримаєте у будь-якому разі.

«Скнари»

Ці замовники катастрофічно не люблять оплачувати вашу роботу й шукають найбільш дешевого виконавця. Вони платять смішні кошти за несмішні проекти і знаходять тисячі причин, чому повинні заплатити вам ще менше. Женіть їх і ніколи не зв’язуйтесь. Скоріше за все, за розумною картинкою ховається якийсь невдаха, що просто хоче безкоштовно «розкрутити» свій проект або вирости в чиїхось очах за рахунок інших.

Фрілансероненависники

Ця категорія зустрічається часто. Складається враження, що десь є окремий ВУЗ, який випускає замовників, що ненавидять все живе. Це вони пишуть довжелезні ТЗ, за читання яких треба окремо доплачувати. Це вони завжди всім незадоволені і вважають фрілансера тупим ідіотом. Це вони можуть присилати вам правки о третій години ночі, а о шостій ранку вже вимагати чистової роботи. Це їм плювати на вихідні, релігійні свята, форс-мажори та життєві обставини. Дуже часто вони й справді платять. Але відразу ж виникає бажання згодувати їм ці гроші назад, бо вони реально вистраждані.

Чудові

Кілька разів мені зустрічались неймовірні замовники: давали чітке ТЗ, говорили достатньо — не мало і не багато, доплачували за швидкість, були привітні і не вимагали нереальних речей. Таких замовників не дуже багато. Але якщо вони є, то з ними працюється легко, цікаво, хочеться робити замовлення швидко, з натхненням. Дякую, що ви такі є.

Інтелігенти

Ці замовники дуже делікатно говорять про роботу, помилки й правки. Вони настільки виховані, що аж занадто. Таких теж не дуже багато. Але очевидно тут відіграє роль радянське виховання, надто чесна сім’я або ще щось… Насправді з такими замовниками приємно працювати і хочеться спілкуватись у майбутньому.

Шахраї

О, це категорія, для якої є окреме місце… у кращому світі. Вони банальні волоцюги, які не платять і можуть ще й образити. Передаю привіт всім таким замовникам і хочу побажати їм всього найкращого. Адже впевнена, що зло і добро завжди повертаються. На жаль, шахраїв багато і дуже шкода, що досі законодавство і кіберполіція практично ніяк не можуть на них вплинути. Але будемо сподіватися, що дуже скоро щось зміниться.

Такі ж, як і ми

Дуже легко працювати з тими, хто так само просто хоче заробити, має якусь мету у роботі, є звичайною людиною. Це прості люди із своїми слабкостями та нюансами у поведінці. З ними нормально й спокійно. Дуже часто це постійні замовники. Ви з ними не друзі, а просто колеги, які з примхи долі працюють разом. Таких треба берегти. А чому б і ні?

Посередники

Таких замовників мені до цього часу складно «обчислити», але я намагаюсь. Виходить нечасто і не завжди. Вони люблять знижувати ціну, бо банально мають відсоток з ВАШОЇ сумлінної роботи. Признаюсь, я довго не могла второпати всіх нюансів праці фрілансера і ніяк не розуміла, чому за свою роботу я маю отримувати так мало, коли мій замовник за це має в кілька разів більше. Скажу простіше, посередники для мене банальні нероби, які просто користуються головою та розумом інших.

Звісно, не говорю про справжні агенції і адекватні нормальні компанії, які займаються копірайтингом, дизайном… та будь-чим! Я маю на увазі посередників — лінюхів, які… та що там… Які такі ж самі шахраї, але дуже симпатично маскуються.

Звісно, замовники можуть бути всякі. І у кожного свій список таких людей. Може, комусь ніколи не зустрічався навіть і жоден із вищеперерахованих видів. А може, ви з кимось довго і надійно співпрацюєте.

У мене так, і я б дуже хотіла, аби цей список був зовсім коротким в якому був би лише один рядок: чесний, порядний, добросовісний, розумний, щедрий замовник.