Мене часто запитують: «Чому твої тексти, в яких немає жодного засобу увиразнення, вставних слів і незвичайних зворотів, приваблюють на сайт людей із пошукових систем, соцмереж і продають навіть через п’ять років після публікації?».

Зізнаюся чесно: таких результатів я досягла не за один день. Навіть не за рік і не за два. Минуло років п’ять, поки я навчилася:

 • писати тексти без води;
 • створювати аватар клієнта, виділяти страхи та бо́лі покупця (хоча спочатку, після медичного видавництва, де редактори наполягали на тому, що слово «біль» вживається лише в однині, для мене це було дико);
 • підкреслювати особливості й переваги продукції;
 • відстроїтися від конкурентів;
 • працювати з запереченнями;
 • створювати такий заклик до дії, щоб покупці здійснювали замовлення на сайті чи переходили за посиланням у листі саме зараз.
Це не пусті слова. Я маю докази замовників і статистику з відвідування й конверсії сайтів. На жаль, збирати відгуки, робити скріншоти цих даних я додумалася зовсім недавно.

🤗Зараз я живу за принципом «Щоб залишатися на місці, потрібно постійно рухатися вперед» (Льюїс Керрол «Аліса у Країні Див»).

За тиждень читаю не менше 10 книг і щодня отримую нові навички та знання.

У цій статті я хочу розповісти про ті книги, які допомогли мені на початку «занурення» у фріланс і копірайтинг.

Тут вказані лише декілька книг із копірайтингу та маркетингу. Насправді в моїй електронній бібліотеці📚 їх понад 2000, а ще відео та чек-листи. Вона поповнюється щоденно.

Хто такий копірайтер? Це людина, яка пише про те, чого в неї немає!

Мій інтерес до копірайтингу виник після прочитання у 2013 році книги Еліни Слободянюк «Скарб для копірайтера». Тоді я просто загорілася неймінгом, створенням нестандартних текстів і креативних концепцій із використанням літературних прийомів.

Спочатку я завзято експерементувала з різними темами — починаючи від техніки, будівельних матеріалів й закінчуючи індустрією краси.

Щоб навчитися писати саме для онлайн-бізнесу, бралася за все поспіль, а вже потім визначила для себе найбільш цікаві, результативні та приємні тематики.
Усі навколо захоплювалися моєю оригінальною подачею, концепцією і словесними зворотами. Користі від цього було мало, бо ніхто нічого не купував, а тому написання статей грошей мені взагалі не приносило. Тоді я наполегливо почала шукати знання про тексти, що продають.

Чому продавати товари та послуги треба за формулами

Одного разу мені на очі потрапив один із перших лід-магнітів Андрія Парабелума «77 прийомів копірайтингу». На його вебінарах я нарешті зрозуміла, у чому полягає різниця між журналістом і копірайтером, та дізналася про існування спеціальних формул для текстів, що продають 😲.

Копірайтер — це людина, яка копіює потреби покупців.

Цей автор показує прості, але дуже корисні прийоми для створення комерційних пропозицій, рекламних текстів і навіть текстів-сценаріїв для відеороликів. Якщо простим електронним листом зараз мало кого здивуєш, зазвичай люди його навіть не читаючи листи кидають їх у спам. То в книзі є дієві рекомендації, як цього уникнути. Матеріали подані простою, зрозумілою мовою й не без гумору. Я досі час від часу ними користуюся.

У 2014 році мені розповіли про книгу Дениса Каплунова «Копірайтинг масового ураження». Але й цього мені було дуже мало. Оскільки я працювала в сео-студіях, то виникла велика проблема з тим, як правильно й ефективно написати тексти:

 • на головну сторінку сайту,
 • про компанію,
 • оформити сторінки доставки, оплати, гарантії, контактних даних, запросити до партнерства чи дропшипінгу…

Відповіді на ці та багато інших запитань я знайшла в 2015 році у книгах Дениса Каплунова «Контент-маркетинг і рок-н-рол», «Бізнес-копірайтинг», «Ефективна комерційна пропозиція». І мої тексти дійсно почали продавати, про що свідчать численні відгуки клієнтів.

УТП чи НЛП — ось у чому питання!

У 2016 році я вирішила, що мені терміново потрібно виходити на новий рівень копірайтингу і підвищувати розцінки💵. Так я почала писати лендінги, комерційні пропозиції та маркетинг-кіти. Однак для них мені потрібні були хоча б мінімальні маркетингові знання.

Перша складність, із якою я тоді зіткнулася, —  це розробка УТП (унікальної торговельної пропозиції) для першого екрана лендінгу, для банера, сайту чи обкладинки для групи або сторінки у соцмережі.

⌛Саме тоді я дізналася про загальновідоме «правило 5 секунд». Його зміст: якщо людина зайшла на сайт чи на сторінку в соцмережі й за 5 секунд не зрозуміла, що їй тут пропонують і наскільки їй це вигідно саме зараз, вона одразу ж піде з сайту, натиснувши на червоний хрестик, або читатиме інші, більш цікаві для нього пости.  

Тому перше, за що має зачепитися погляд, — це навіть не офер, тобто що пропонує компанія взагалі, а саме — УТП.

Це зараз я можу легко за 10 хвилин сформулювати будь-яку УТП за формулою 4U:

 • унікальність (uniqueness),
 • корисність (usefulness),
 • ультра-специфічність (ultra-specifiity),
 • терміновість (urgency).

А тоді мені дуже допомагала книга Романа Андрієвського «11 формул УТП», де майже для кожної сфери бізнесу була вже готова унікальна пропозиція — просто бери й став свої умови, цифри знижки. Для типових проектів я ці формули досі застосовую.

Паралельно я намагалася опанувати прийоми НЛП (нейролінгвістичного програмування) та психології. Читала Джозефа Шугермана «Мистецтво рекламних послань» та знамениту «Психологію впливу» Роберта Чалдіні й багатьох інших всесвітньо відомих рекламістів, маркетологів і психологів.

Якось, шукаючи відповіді на свої численні запитання стосовно впливу на людей, точніше, на те, як вони приймають рішення щодо купівлі товарів чи послуг, зовсім випадково дізналася про Віктора Орлова та його книги:

 • 📔 «Магія твоїх текстів 1, 2, 3»,
 • 📕 «Сам собі копірайтер»,
 • 📗 «10 секретних кнопок»,
 • 📓 «Чорна автоматика».

Так, його авторські прийоми та формули написання текстів, що продають, складніші. Над ними треба трохи більше подумати, ніж над класичними AIDA i PAS. Але на власному досвіді я переконалася, що вони дійсно працюють.

Інфостиль — усьому «голова»

Завдяки вебінару Артура Будовського я стала працювати тільки після заповнення брифу й майстерно грати із назвами статей і постів. У цьому дуже допомогли також книги Данила Шардакова «Заголовки на все случаи жизни» і Зуші Плетньова «212 идей вирусного и продающего контента для Facebook».

Тексти для соцмереж та електронних листів я вчилася писати по книгах Дмитра Кота «Копирайтинг: как не съесть собаку. Создаем тексты, которые продают».

Дуже багато передивилася вебінарів і перечитала стос книг-лід-магнітів Олександра Бєлановського.

Чесно по діагоналі переглянула Нору Галь «Слово живое и мертвое» і Максима Ільяхова «Пиши и сокращай». Але оскільки я за фахом — редактор, то більшість із цих прийомів мені була знайома ще з університету та завдяки роботі у видавництві. Ще відтоді інфостиль я люблю і поважаю, але користуватися ним почала, лише ставши копірайтером.

Це ті книги, з яких почалася моя любов до копірайтингу. Недарма ж я всюди пишу «Редактор по образованию, копирайтер по призванию💖».

Сьогодні я слухаю багато вебінарів — як безкоштовних, так і платних (завдяки зливним каналам у телеграмі), продовжую розвиватися в контент-маркетингу і вдосконалювати свої копірайтерські навички.

А з чого починали ви? Чи була для вас корисною ця інформація? Якщо — так, поставте 👍 і напишіть, будь ласка, відповідь у коментарях до цієї статті. Поділіться з друзями👩‍💻👨‍💻 Можливо, комусь ця інформація стане в нагоді, і він чи вона будуть вам дуже вдячні.

Бажаю всім успіхів і натхнення!