Я працюю на фрілансі вже дев’ятий рік. Маю статус ФОП. Фріланс — єдине джерело існування для мене та моїх дітей. Хочу поділитися досвідом, який отримала, виживаючи в умовах жорсткої конкуренції. Існує загальний алгоритм підняття ціни, який буде однаковим незалежно від спеціальності та стажу роботи.

Звичайно, мій досвід — це лише мій досвід. Тому запрошую до полеміки в коментах. Всім колегам добра та щедрих замовників.

Об’єктивні фактори ціноутворення

Профіль фрілансера — його обличчя на біржі

Відгуки

Важливість. На деяких біржах працює функціонал, що дозволяє просто в заявках до проекту відкинути всіх виконавців, які мають негативні рекомендації або не мають жодного відгуку. На нашому любому Фрілансханті така дискримінація відсутня. Але деякі замовники за звичкою самі проводять нескладне сортування.

Скільки достатньо? За власними відчуттями скажу, що без відгуків відчуваєш себе голим. Тривалий час працювала на одній з бірж з трьома відгуками, кидаючи посилання на інші біржі, — без замовлень не сиділа. Загальновизнана оптимальна кількість — двозначне число.

Викладатися далі 10+ виключно заради відгуків я б не радила, але на нашій біржі рейтинг зростає в основному завдяки Сейфу, а Сейф у вигляді приємного бонусу передбачає відгук.

Приємна особливість Фрілансханта. Загалом, на нашій біржі менше звертають увагу на цей фактор. Тому раджу новачкам не впадати у відчай і не погоджуватися працювати за копійки, а підтягнути інші фактори, що впливають на ціноутворення.

Якщо ви зібралися підняти ціну, а відгуків не густо, в обов’язковому порядку придбайте платний акаунт. Тоді ваша заявка буде оформлена так, що кількість відгуків менше кидатиметься в очі замовнику. Окрім того, платний профіль виділятиме заявку в проекті.

Рейтинг

Визначає місце у списку фрілансерів біржі та місце в заявках на проект.

Приємна особливість Ханта: рейтинг можна підняти просто зі старту:

  • заповнити профіль;
  • встановити фотографію;
  • підтвердити свою особу;
  • зробити посилання на всі запропоновані соціальні мережі;
  • прорекламувати біржу в соцмережах;
  • забити до упору портфоліо (я заповнювала, доки рейтинг не перестав підніматися у відповідь на додавання роботи).

Якщо у вас якийсь час не буде замовлень, можна написати статтю до цього блогу. Якісна перша стаття допоможе отримати додаткові 50 фліків та буде доброю рекламою вашої роботи.

Скільки достатньо: чотирьохзначне число виглядає у заявках на проект цілком привабливо. Наступні кроки — вихід на першу сторінку за спеціалізацією та вихід до топ-10.

Якщо ви хочете підняти ціну, придбайте платний акаунт і додайте спеціальність з мінімальною конкуренцією у вашій сфері. Як бонус отримаєте значок «Топ-10 у своїй спеціалізації» у заявці до проекту.

Заявка та резюме

Існують два способи подання заявки. Перший: писати кожну заявку як рекламу «себе коханого» та другий — постити стандартні заявки, написані заздалегідь. Дуже часто «постять заявки» професіонали, які сподіваються, що високого рейтингу та значної кількості відгуків цілком достатньо для вибору.

Якщо ви зібралися підняти ціну, то пріоритетним має стати перший спосіб. Існує безліч рекомендацій, як писати заявку, тому я не буду їх тут повторювати, а пораджу «прочитати заявку очима замовника» та уявити, що він буде робити, якщо ви його зацікавили.

Не треба втішати себе думкою, що замовник одразу ж вам напише. Досить часто відповідальні замовники уважно вивчають сторінку. Тому як доповнення до заявки потрібне резюме, написане в інфостилі.

Приємна особливість нашої біржі: заявки зазвичай не приховуються, тому написавши гарну заявку, ви створюєте рекламу, яку можуть переглянути й інші замовники.

Не забувайте додавати до заявки свої найкращі роботи. Якщо є можливість, проставляйте посилання на роботу прямо у заявці.

Портфоліо

На портфоліо, як це не сумно, замовники дивляться в останню чергу. Дуже часто вирішальним фактором лишається ціна. Але якщо ви вже привернули увагу заявкою та запросили замовника на свою сторінку, бажано створити такі умови, щоб він ознайомився зі змістом вашого портфоліо.

Насамперед перегляд має бути комфортним. У моїй категорії дуже часто роботи в портфоліо викладені так, що замовник швидше махне рукою, ніж буде їх розглядати.

Перебої із замовниками або бажання підняти ціну — чудовий привід зайнятися саморекламою і навести там лад. Позаминулорічні роботи в портфоліо — це хвороба всіх «старичків». Гуру радять переробляти портфоліо двічі на рік, але дай бог встигати хоча б раз на два-три роки.

Сумнівні фактори та кримінал

«Криміналом» на всіх біржах вважаються чужі роботи в портфоліо. Я пам’ятаю трагікомічний випадок, коли виконавець на вимогу замовника надав посилання на роботу, яку для цього ж таки замовника написав інший фрілансер. Так, світ інтернету — тісний. Тоді всі кинулися до того хлопця в портфоліо та познаходили там свої роботи. Довелося закрити топові акаунти на декількох найбільших біржах рунету.

Почему логотип со стоков это плохо
Часто встречаются проекты, где заказчик просит перерисовать в вектор превьюшкулоготипа с Shutterstock под логотип, при этом даже не купив ее. Или пишет вописании проекта, что логотип уже готовый, ничего не нужно придумывать, исбрасывает наброски, сделанные с тех же превью с Shutterstock. И многие…

До сумнівних факторів я б віднесла наївне бажання змінити деякі особисті параметри: вік, місце проживання, освіту. Такі спроби не підпадають під санкції бірж, але дуже часто сприймаються замовниками досить боляче: «Якщо виконавець дурить мене стосовно віку або місця проживання, то наскільки правдиві його слова щодо професійної освіти та стажу роботи? Наскільки він буде чесним та відповідальним у стосунках зі мною?».

Ще один трагікомічний випадок: Під час усім відомих подій замовник з Києва зі словами «Слава Україні!» відмовив виконавиці з Мінська, у якої в профілі було написано «Москва». Заперечення, що загалом вона з Білорусі і написала «Москва» виключно з практичних міркувань, виявилися недостатніми для відновлення співробітництва. Якщо вже страждати, то краще страждати за правду, ніж за брехню.

У мене були випадки, коли я надсилала скан диплому, коли приходила на особисту зустріч, і, нарешті, були випадки, коли я оформлювала договір, де вказувалося місце реєстрації та інші особисті дані. І це якраз стосувалося дуже важливих замовників, з якими я потім працювала довго та отримувала гарні гроші. Тому вважаю, що у профілі варто писати правду, тільки правду і нічого окрім правди.

Власне фріланс

Місце роботи

Виконавець залежний від замовників та середньої ціни на біржі. Тому вибір біржі може мати вирішальне значення для ціноутворення.

Існує два режими співпраці з біржами. Перший: реєструємося на багатьох біржах, обираємо декілька найбільш просунутих, водночас відкидаються майданчики, де найвища ціна не відповідає побажанням. Такий режим підходить новачкам, які знаходяться в активному пошуку «місця під сонцем».

Далі зазвичай фрілансери відходять від пошуку: обирається одна провідна біржа, де старанно наробляється рейтинг і відбувається вихід у топ. Деякий час кілька бірж залишаються як «запасні», але поступово від них відмовляються. Чому? Тому що акаунт коштує часу і грошей, вигідніше зосередитися на одній біржі.

Потім фрілансер починає мріяти про власний сайт. Я мрію вже другий рік. Власний сайт — це вже буде нова сходинка. Отримавши власний сайт, фрілансер зазвичай не одразу розриває пуповину з улюбленою біржею, бо трафік замовників також зберігається тривалий час.

Приємна особливість Фрілансхант: найкраще співвідношення між вартістю платного акаунта та середньою ціною на біржі.

Спеціалізація

Загальне правило: спеціалізована праця завжди коштує більше, ніж не спеціалізована. Тому чим більше часу витрачено на навчання, тим вища ціна роботи.

Як підняти ціну:

максимально використовуйте ті знання, що отримали до приходу на фріланс;
постійно опановуйте нові навички, не шкодуйте грошей на книжки та платні курси.

Зазвичай профі в одній галузі змушений освоювати суміжні спеціальності. Наприклад, я була звичайним контентщиком, довелося пройти курси з реклами та освоїти SEO-оптимізацію. Це справедливо для будь-якої спеціальності.

Проекти

Існують проекти, де замовники не будуть платити вам більше. У моїй спеціальності (робота з текстами) це два типи проектів.

Проекти, що подобаються новачкам та тим, хто бажає використовувати фріланс для саморозвитку: доросла тематика та секс-шопи, туризм, іграшки та виховання дітей, рецензії до книжок. Теоретично там також потрібні якісь знання, але кількість заявок завжди збиває ціну, тому я дуже рідко відповідаю на такі проекти. Тому що… Що там когось звинувачувати, якось сама взяла за конкурсом завдання з категорії «Туристична Україна» за ціною, вдвічі нижчою за власну стандартну ціну. Просто було цікаво.

Другий тип, думаю, є в усіх спеціальностях. Це проекти, за які замовник не буде платити високу ціну, бо йому це невигідно, а також проекти, де не потрібна висока якість (текст внизу сторінки, статті для зовнішньої SEO-оптимізації тощо).

Якщо ви прийшли заробляти, а не бавитися, то від дешевих проектів краще відмовитися. Знаю багатьох фрілансерів, які стверджують, що їм простіше зробити більшу кількість робіт з низькими вимогами до якості. Можливо, в цьому є якийсь сенс щодо можливості заробітку, але у віддаленій перспективі — це дорога в нікуди.

Замовники та посередники

Я працювала і з замовниками, і з посередниками. Якщо людина платить мені мою ціну, то мені це байдуже. До того ж у роботі з посередниками є свої плюси, але я не буду на них зупинятися, бо ця тема варта окремої статті.

Якщо ви хочете підняти ціну, рекомендую спокійно сприйняти той факт, що на всіх біржах існує категорія замовників та посередників, які не будуть «вашими».

Свого часу я написала статтю «11 вредных лайфхаков для заказчика». Там описані ознаки проектів замовників та посередників, з якими вам не вдасться домовитися про гідну оплату праці. Не відповідайте на такі проекти, не витрачайте свій час та нерви.

Особливо застерігаю новачків: ви нічому не навчитеся, працюючи за копійки з людьми, які не цінують ваш труд. На фріланс кожного дня приходять тисячі, лишаються одиниці. Максимум, чого ви зможете досягти на такій «роботі», — перетворитеся з дешевого працівника на дешевого посередника. А то не така «золота жила», як здається на перший погляд.

Передача проектов на субподряд — вершина Олимпа или дно Марианской впадины
Перекупщик, спекулянт, торгаш, фарцовщик, воротила, комбинатор, ловкач, проныра…От этих слов попахивает негативчиком. Поэтому они называют себя иначе. Например,директор веб-студии, менеджер, куратор. Они делегируют, редактируют, управляют,дают возможность заработать другим. Да, директор агентст…

Суб’єктивні фактори ціноутворення або алгоритм підняття ціни

Усе це випробував я мудрістю
І сказав я: буду я мудрим
Але мудрість моя
задалеко від мене…
Екклезіаст

Можна мати чудове портфоліо, високий рейтинг, безліч гарних відгуків і працювати за копійки. Це відбувається тому, що самооцінка має таке саме значення, як і об’єктивні фактори ціноутворення.

Якщо ви хочете підвищити ціну:

  1. Просто зробіть це. Прямо зараз. Зайдіть до власного профілю і підвищте розцінки на 10-20-30-50%. Так, вам буде страшно. Але це мине.
  2. Пам’ятайте, людину створила не праця, а лінь. Перша людина полінувалася дряпатися на дерево й узяла до рук палицю, щоб збити яблуко — так з’явилися знаряддя праці. Потім вона посадила яблуню біля свого житла, бо лінувалася ходити в ліс — так з’явилося садівництво. Полінувалася гризти сире м’ясо і почала використовувати вогонь — це були перші кроки до влади над природою. Раби лінувалися працювати дарма на рабовласників і піднімали повстання. Робітники лінувалися працювати за низьку ціну і страйкували — таким був шлях до сучасної демократії. Не відповідайте на проекти, де шукають «роботящих, стрессоустойчивых, скромных» — то ознаки бидла. А ви фрілансер — вільний найманець. Поводьте себе відповідно.
15 причин пишатися тим, що ви — фрілансер
Три роки тому я пішла на фріланс. Думала, що на кілька днів чи тижнів. Заразрозумію, що ця робота мені до душі, і відкриваю для себе дедалі більше новихможливостей. Отже, якщо ви теж одного дня вирішили податися «на вільні хліба»,можете собою пишатися. Ось кілька основних причин, чому це потрібно…

3. Доведеться відкинути совок з його мріями «про халяву». Не існує бізнесу «без вложений». Потрібно інвестувати в платний акаунт, у книжки, у навчальні курси. Згодом ви переконаєтеся, що все це більш ніж рентабельно.

4. Використовуйте для натхнення цінники найкращих працівників з власної спеціальності. Не соромтеся запитувати себе: «Чому не я? Що я не зробив для того, щоб мені платили стільки ж?»

5. Навчіться радіти відмовам. Вас не обрали на проект? ОК. Є час перебрати портфоліо, почитати щось зі спеціальності, подумати над рекламою власного профілю. Врешті-решт, просто написати статтю до цього блогу.

Отж, треба починати із себе. Навіть новачку потрібно проставити в профілі мінімальну ціну, нижче від якої на цьому етапі опускатися не варто. Із часом, коли ви підтягнете об’єктивні чинники, можна підняти ціну ще вище. Чи існує верхня межа ціни? І наскільки справедливі ціни, які встановлюють фрілансери? Про те, як працює ринок фрілансу, та про ціноутворення для замовників поговоримо в наступній статті.

Ще раз творчого натхнення та щедрих замовників, колеги!

Ставте лайк на кавоварку, щоб мені писалося веселіше 😀.