Switch to English?
Yes
Переключитись на українську?
Так
Переключиться на русскую?
Да
Przełączyć się na polską?
Tak

Svetlana Lyahovchenko

Company
Ukraine Ukraine
4 months 12 days ago
Available for hire available for hire
16 Safe completed
1 year ago
23 Clients
age 48 years
registered for 8 years

Rating

Successful projects
97%
Average rating
10 of 10
Rating
1092
1C
Web programming
9 projects
1C
7 projects
Web programming
2 projects
CMS installation and configuration
2 projects
PHP

Verified details

Viewing verification information is only available registered users.

Skills

Portfolio


 • ІНТЕРНЕТ-МАГАЗИН ПОБУТОВОЇ ТЕХНІКИ ТА ЕЛЕКТРОНІКИ BOMBA

  1C
  Інтернет-магазин побутової техніки та електроніки BOMBA. BOMBA- на даний момент ми представляємо собою велику компанію з продажу побутової техніки та електроніки в Україні, що володіє інтернет-магазином і має у своїй мережі єдиний call-центр, відділ продажу, службу доставки, широкий штат кваліфікованих збирачів, власний склад з постійною наявністю необхідного запас товарів. Перед нашою компанією було поставлено завдання змінити та доопрацювати зовнішній вигляд інтернет-магазину, написати роботу пошуку по ID, розробити механізм розрахунку ціни товару в залежності від постачальника та націнки. Для цього ми розробили в адміністративній частині сайту окрему сторінку з можливістю введення шляху до файлу постачальника, та залежно від валюти, можливість розрахунку націнки товару. Розробили для клієнта з нуля модуль введення СЕО даних та нових коротких урлів для роботи СЕО фільтрів. Створили імпорт товарів для постачальників Клієнта, з можливістю налаштування дерева каталогу для завантаження в магазин. Також оптимізували роботу швидкості сайту, проаналізувавши всі компоненти та за результатом аналізу переписали логіку роботи багатьох компонентів, що збільшило швидкість роботи магазинів.
 • ІНТЕРНЕТ-МАГАЗИН ДЛЯ ДІТЕЙ У КАЗАХСТАНІ «КЕНГУРУ»

  1C
  Інтернет-магазин для дітей у Казахстані «Кенгуру» - це величезний вибір якісних дитячих товарів від найкращих світових виробників за низькими цінами, в якому представлено все, що потрібне для щасливого дитинства вашого малюка.
  Наша команда перенесла сайт Kenguru.kz із хостингу timeweb.com на віртуальний сервер клієнта PS.kz. Із сайтом була проблема в тому, що він постійно зростає у розмірі, проблема з фото – внаслідок оптимізації сайту наша команда усунула ці проблеми. Також виконали роботи з оптимізації завантаження сторінок сайту. Усунули проблеми з мобільною версією сайту та багато іншого. Розроблено для покупців систему реєстрації на сайті з можливістю відправлення на пошту та запису заявки в адміністративній частині сайту. Впроваджено відповідно до макетів та запрограмовано роботу функціоналу картки товарів.
  Створено механізм бонусної системи. Для автоматизації цього процесу створено завантаження бонусів на сайт. А також реалізовано імпорт товарів постачальника на сайт за заданим часом. Зараз клієнт знаходиться у нас на технічному обслуговуванні та постійно замовляє різні розробки під свої бізнес-процеси.
 • ОПТОВИЙ ІНТЕРНЕТ-МАГАЗИН ДЛЯ ДІТЕЙ У КАЗАХСТАНІ «TOMIX.KZ»

  1C
  Оптовий інтернет-магазин для дітей у Казахстані «Tomix.kz»
  Tomix.kz – це інтернет-магазин для тих, хто хоче купити дитячі товари оптом у Республіці Казахстан. Тут широкий асортимент товарів для дітей за низькими цінами – дитячі ліжечка, коляски, стільчики, іграшки, одяг та багато інших категорій. Наявність складів у двох найбільших торгових містах – Алмати та Нур-Султані, що дозволяє скоротити час доставки товарів до наших покупців до мінімуму.
  На сайті була реалізована та впроваджена згідно макетів сторінка «Оптова панель»
 • EXIMLAB – ВЕЛИКИЙ ПОСТАЧАЛЬНИК ЛАБОРАТОРНОГО ОБЛАДНАННЯ

  1C
  EximLab – найбільший постачальник лабораторного, метеорологічного та метрологічного обладнання.
  До нашої компанії клієнт звернувся з різними доробками на сайті. В результаті ми оптимізували роботу сайту, оновили сайт згідно з останніми рекомендаціями платформи Бітрікс, не зачепивши роботу старого функціоналу, виконали роботи з сео оптимізації сайту. Зараз клієнт знаходиться у нас на обслуговуванні та постійно звертається з різними удосконаленнями по сайту.
 • Впровадження Бітрікс 24 в Автоскляну компанію АUTOPIK

  1C
  Московська автоскляна компанія AUTOPIK займається наданням консультаційних послуг з підбору автомобільного скла та надання автопослуг.
  Для клієнта, компанія Автопік, є компанією, яка здійснює роздрібну та дрібнооптову торгівлю автомобільним склом та комплектуючими, а також надає послуги встановлення, доставки та відправлення скла до регіонів через транспортні компанії.
  Внутрішня робота компанії по роботі із замовленнями в основних напрямках складається з:
  -прийому заявок від клієнтів;
  -Підбору продукції, з урахуванням наявності її у постачальників у Москві та інших містах;
  -узгодження передачі замовлення підряднику на виконання робіт із встановлення запчастини або самовивезення деталі;
  -Організація переміщення скла від постачальника до підрядника та процесу передачі клієнта та даних про замовлення підряднику;
  - контроль надходження запчастин, виконання робіт та передачі клієнту контакту для можливого зворотного зв'язку, для його подальшої участі у програмі лояльності;
  - здійснення взаєморозрахунків із підрядниками та постачальниками.
  У штаті відділу продажів компанії на даний момент працює 4 особи, і специфіка роботи передбачає дуже високу транзакційність: дуже багато звернень, не всі цільові.
  Кожне цільове звернення при опрацюванні породжує ще окремий ланцюг комунікації всередині компанії (нецільові також можуть створити додаткову лінію комунікації, необхідну на кваліфікацію ліда), а також між компанією та підрядниками та постачальниками.
 • ДОРОБКИ 1С-БІТРІКС 24: КОРПОРАТИВНИЙ ПОРТАЛ 250 ТОВ КВАДРО ІНТЕР

  1C
  До нашої компанії клієнт звернувся з різними доробками з 1С-Бітрікс24: Корпоративний портал 250. При переїзді порталу на новий сервер перестав працювати функціонал і з'явилося багато помилок. В результаті ми оптимізували роботу порталу, оновили портал згідно з останніми рекомендаціями «Бітрікс», виконали роботи зі стабілізації сервера миттєвих повідомлень, налаштували всі бізнес-процеси, які при перенесенні перестали працювати і реалізували нові, які не перенеслися, виконали налаштування прав у Задачах, Проектах. Доопрацювали можливість додавання до структури компанії кількох керівників. Зараз клієнт знаходиться у нас на обслуговуванні та постійно звертається з різними удосконаленнями по сайту.
 • СПОЖИВЧИЙ КООПЕРАТИВ "ВЗАЄМНА КООПЕРАЦІЯ"

  Website maintenance
  Споживчий кооператив "Взаємна кооперація" - громадська організація з фінансових операцій. У кооперації є сайт 1co-op.com/ та хмарний Бітрікс 24 1co-op.bitrix24.ru/ на тарифі CRM+. Перед нами поставили завдання реалізація інтернет-еквайрингу по API Ощадбанку, через систему paykeeper. Процес оплати відбувається так: Користувач на сайті у вікні "Сума поповнення" вводить суму, яку хоче внести, вказує номер картки, на яку необхідно зарахувати кошти та натискає на кнопку "Поповнити". Також розроблена перевірка за номером карти-сайт дає запит на перевірку в Бітрікс24 (хмара). Тільки після перевірки Користувач перенаправляється на платіжний шлюз банку. У цей шлюз передається сума. Потім наша команда реалізувала особистий кабінет для пайовиків з можливістю замовлення картки та можливістю здійснення платіжних операцій. Зараз клієнт постійно замовляє у нас різноманітні розробки під свої бізнес-процеси.
 • INDUSTRIALMARKET- АГРЕГАТОР ОТРАСЛЕВЫХ РЕШЕНИЙ

  PHP
  INDUSTRIALMARKET- АГРЕГАТОР ОТРАСЛЕВЫХ РЕШЕНИЙ. Быстрорастущая площадка отраслевых решений. На площадке выложены все решения и компании, которые их могут реализовать. А также представлены услуги по экспертной и вендорской поддержке клиента. Нашей компанией проект реализован с нуля. Площадка реализована в современном стиле для производственной компании, акцент был сделан на дизайн, фотоконтент, и реализован с использованием современных технологий, представленных на платформе 1С-Битркис. Выполнен удобный поиск по маркету и событиям, каталог товаров разделен по группам, настроены удобные фильтры для быстрого поиска определенного оборудования, на главной странице представлены все решения и направления компании. Сайт запущен в работу и приводит новых клиентов Заказчику.
 • ИНЕЙ- ГРУППА КОМПАНИЙ

  PHP
  ГРУППА КОМПАНИЙ ИНЕЙ- ЭТО ПРОЕКТЫ И КОМПАНИИ, РАЗВИВАЮЩИЕСЯ В ИНДУСТРАЛЬНОМ СЕКТОРЕ ЭКОНОМИКИ. Нашей компанией был разработан современный информационный сайт для ГРУППЫ КОМПАНИЙ ИНЕЙ. Сайт мультиязычный -имеет два языка русский и английский. Добавили и настроили формы обратной связи для работы с потоком входящих обращений от потенциальных клиентов. Современный дизайн и адаптивная версия - все создано для удобства и комфорта посетителей.
 • ELIGREEN- УНИКАЛЬНОЕ ПРОГРАММНОЕ РЕШЕНИЕ ДЛЯ ЭНЕРГ

  PHP
  Программное обеспечение ELIGREEN - это результат многолетней работы французской компании Elisath, создателя системы управления потоками людей в Диснейленд в Париже. Главное преимущество системы - искусственный интеллект, настроенный на данных с сотен проектов, в числе которых спортивные и развлекательные центры, административные здания разных размеров.
  Получился современный Интернет-ресурс, который полно отражает ассортимент и характеристики продукции. Большой объем информации хорошо структурирован, и в нём легко ориентироваться. Сейчас сайт находиться у нас на технической поддержке.
 • Лаборатория электроники "SjDevices"

  PHP
  SjDevices- это производственная компания, которая оснащена самым современным оборудованием для разработки электроники. Компания выполняет выполняем полный цикл от дизайн-макета до серийной партии и осуществляем разработки по следующим направлениям:
  - Оборудование IP intercom связи
  - Оборудование Интернета вещей (IoT)
  - Оборудование сбора и обработки информации
  - Оборудование для обеспечения совместимости технологий
  - Оборудование с алгоритмами искусственного интеллекта для распознавания лиц
  Нашей компании доверили создание сайта с учетом специфики компании, в разработке мы сделали на это акцент и спроектировали информационный сайт, в котором отображается весь спектр деятельности компании. Настроили формы для работы с обращениями клиентов, оптимизировали картинки для более быстрой загрузки и улучшили загрузку страницы. По итогу вышел современный и графически целостный проект с адаптивной версией и со всем современными инструментами для эффективной работы.
 • ТОРГОВЫЙ ДОМ АРТ ИНТЕГРАЦИЯ

  PHP
  АРТ ИНТЕГРАЦИЯ - это торговый дом, специализирующийся на поставках оборудования и комплектующих в секторе профессиональных систем безопасности и автоматизации. Компания успешно сотрудничаем с монтажными компаниями и интеграторами по всей России и имеем возможности выполнить поставку компонентов даже для очень сложных решений. Сайт работает под управлением системы 1С-Битрикс редакция Бизнес. Мы провели полный комплекс работ по разработке сайта: проектирование, дизайн, верстка и программирование.
 • ГИПЕРМАРКЕТ ИНДУСТРИАЛЬНЫХ РЕШЕНИЙ

  PHP
  IndustrialMarket- это быстрорастущая база отраслевых решений. Мы добавляем в нее как сами решения, так и компании, которые их могут реализовать. А также обеспечиваем авторизованную экспертную и вендорскую поддержу клиента.
  Нашей компании доверили создание сайта с учетом специфики компании. Современный дизайн и адаптивная версия позволяет ознакомится с информацией на любом мобильном и десктопном устройстве, а также без трудностей связать с представителем компании. По итогу вышел современный и графически целостный проект с адаптивной версией и со всем современными инструментами для эффективной работы.
 • Сайт Logicpower

  PHP
  Многолетний опыт работы в предоставлении товаров технической направленности создал компании имя, которое можно назвать «известным брендом» Logicpower. Сегодня компания владеет 2200 квадратными метрами складов европейского образца, с которых ежедневно во все регионы Украины отправляются 1000-чи наименований продукции.
  Нашей компанией был разработан современный сайт для Logicpower, в рамках которого посетителю предоставлена вся подробная информация о компании. И предлагаются варианты для подбора необходимого оборудования. Проработали каталог, удобное меню, карточка товара и предоставили возможность потенциальным посетителям сделать свой выбор и осуществить заказ прямо с сайта.
  Улучшена загрузка страниц, настроены формы обращений клиентов и доработаны некоторые модули сайта. Сайт имеет современный вид, так же реализована мобильная версия. Для отображения на сайте актуальных цен и остатков, а также для упрощения оформления заказов произведена интеграция с 1С "Упраление торговлей". Сайт работает под управлением системы 1С-Битрикс редакция Бизнес. Мы провели полный комплекс работ по разработке сайта: проектирование, дизайн, верстка программирование, интеграция с 1С. Сейчас клиент находиться у нас на абонентском обслуживании и постоянно выдуться работы по усовершенствованию сайта.
 • Интернет-магазин LOGICHOUSE

  PHP
  LOGICHOUSE- это интернет-магазин, в котором представлен широкий ассортимент бытовых товаров. Магазин разработан с целью демонстрации и продажи товаров, удобной обработки входящих заказов от потенциальных клиентов. Настроены формы по обработке входящих обращений, внедрена оплата частями от Приватбанка, оптимизирована загрузка страниц и проработана настройка форм захвата в каталоге. Современный дизайн и адаптивная версия сайта позволяет просматривать и делать заказы клиентам с любых устройств. Для отображения на сайте актуальных цен и остатков, а также для упрощения оформления заказов произведена интеграция с 1С "Упраление торговлей". Сайт работает под управлением системы 1С-Битрикс редакция Бизнес. Сейчас клиент находиться у нас на абонентском обслуживании и постоянно выдуться работы по усовершенствованию сайта.

Reviews and compliments on completed projects 31

8 July 2021 200 UAH
The website on Bitrix

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

Робота зроблена швидко та якісно. Чудовий підхід до клієнта, всі побажання та правки враховують. Завжди підкажуть, що і як можна зробити. Ну і ціни - досить приємні.
Дякую за співпрацю. Обов'язково будемо працювати ще.

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

Приятно удивлён оперативностью , компетентностью и клиентоориентированным подходом компании. Рекомендую всем!

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

Выражаю искреннюю благодарность коллективу компании ООО "Профиспок" за высокий уровень профессионализма, оперативность, приемлемую ценовую политику и качество выполнения работ, а также высокую культуру общения Вашего персонала. Хотелось бы пожелать Вашей компании успешного дальнейшего развития, плодотворной работы и побольше благодарных клиентов. Рекомендую!

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

В ходе работ по заданию сотрудники исполнителя показали хорошую квалификацию. Быстро и качественно закрывались вопросы, возникающие в ходе работ. Были перенесены данные из БУ 1.2 в BAS УТ 3.2 и выполнены необходимые доработки для начала ведения учета в новой базе. Были учтены и предложены решения для удобства пользования согласно нашим пожеланиям. Планируем в дальнейшем обращаться к услугам данных исполнителей. Надеемся на долгосрочную и плодотворную работу.

9 October 2019 1500 RUB
Creating a 2D Constructor in Bitrix (CRM)

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

Great work of the team of developers! On their part, everyone was happy, from interaction (immediately clear how many people know what they are talking about) to the implementation of the project. They demonstrated the work done, gave the OS and immediately received the improvement. We have not a standard request enough in the project and there were technical shortcomings from our side, despite this all the work has been done and everything works.
I recommend to everyone! We’re going to continue our interaction and we’re already discussing the next bulk of work in Bitrix and call-center settings.

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

I express my sincere gratitude to the professionals of the company Profispok, the project has been completed quality and in time. I recommend !

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

The task is performed very well.
The customer is pleased, I will contact you further.

29 March 2018 400 UAH
I am looking for a Bitrix developer.

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

Very satisfied with the speed, professionalism and quality of work.
Thank you very much.
I definitely recommend!

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

все сделали, всё работает. Буду обращаться по битриксу!

12 October 2017 1500 RUB
The site on open cart

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

There were additional difficulties in the task, but the executive fixed everything within the current budget!
Very pleased, thank you!

26 September 2017 12 000 UAH
The website is http://newbalance.org.kz

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

The project is done in time, a good team, the work is done effectively.

24 September 2017 2500 RUB
Creating a website for Bitrix

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

The execution managed the task well before the agreed deadline!

20 September 2017 300 UAH
Correction of errors on Bitcoin

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

The problem I’ve faced was solved in a short time. Required comments on the project were given and errors were indicated. I am very pleased to work together and hope for long-term cooperation.

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

Good maintenance

1 November 2016 5000 UAH
Italian furniture online store

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

The project is done, everything is fine.

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

The task was fulfilled. We continue to work on the project. Professionals of their business. They do everything with consciousness and quality.

12 August 2016 300 UAH
Implementation of Bitrix

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

The team more than well dealt with the two projects, that’s with a floating TZ, and more precisely the practical absence of it understood each other. They set the bitrix, they set two solutions on it, they spent a lot of time and strength on the selection and setting of the hosting ( separate thanks for patience), they set the data exchange between 1c and the site, they set and graphically formed the order template. Market prices, quality above market prices. I recommend !

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

The freelancer has been assigned the task of setting the synchronization of the site data (wares, orders) on the CMS Bitrix c 1C 8.3 "Management of Trade" according to a pre-prepared technical task.

The collaboration was pleased:
In the process of implementation of the project, the freelancer team was always in contact;
The freelancer team responded competently to all questions.

Also, we want to note that despite the difficult working conditions (the policy of access to the server of our organization and the complexity of communications with other contractors who participate in this project, etc.The freelancer team has solved all the tasks very professionally.

We recommend cooperation! In the future, we are planning to take advantage of the services of this freelancer for current support.

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

Thank you for the collaboration of the entire Lightning team.
The work is done greatly!!The !
During the course of the work there were a lot of work that I didn’t point out in the task, but all of these guys did well. We got a little out of the scheduled deadlines, but it is mainly because it added a lot of nuances and improvements.
I am planning to continue cooperation with this team on permanent subscription service.

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

I am very pleased to collaborate with Lightna and her team! In the shortest time and for reasonable money, non-standard problems were solved when developing a site on 1C Bitrix. The team showed itself exclusively from the best side - knowledge of CMS, speed, contact maintenance and general kindness left only a good impression. I wish the whole team professional success and continue to keep the brand. I’m sure I’ll ask for help again!

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

I know half the word!

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

Thank you for quick and qualified assistance! Svetlana listened to all the wishes, and also made its own proposals. I recommend Svetlana and her team as responsible and competent professionals.

29 May 2015 300 UAH
Posts on the site of Bitrix

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

Only positive emotions from communication and cooperation with Lightna.
A separate thanks to the programming Dmitry-willful, executive, always in contact, suggests, advises and trains in many ununderstood moments, the master of his business.
I have been working on freelance sites for a long time, the better team in my case was not at the moment. Payment on the fact of the work done, everything is done to meet the needs of the customer's project.
With the best recommendations. With respect, Vladimir

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

So after 2 weeks of communication with official partners, Bitrix and their unrealistic prices with huge stars in the forehead accidentally came to this site, where he met Svetlana.
The result:
The work was done for free, only for the purpose of familiarity and continuation of cooperation.
Quality of work at the level. Speed: in the afternoon they talked, in the evening they watched, in the morning they fixed the errors. Everything is clearly loaded in one click. The programmer Dmitry, who worked with me, quickly corrected the "cossy" downloads and conducted an online training process on incomprehensible issues. The simplicity of communicating with these people, getting positive from cooperation clearly plays in favour of the choice of the data programmes for further work on our project.
Therefore, the project stroybiz.kiev.ua on this site we close, because. Our programmes have already been found and we are starting to fill the site.
I strongly recommend Lightning and its team to the other customers.

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

Все сделано в срок и качественно, обратная связь, как всегда оперативна и понятна!

Yevgeny Abramov | Personal

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

Сделали отчет быстро и качественно и в срок! Молодцы!

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

Как всегда выполнили заказ на высоком уровне! Спасибо! Молодцы!

14 October 2014 300 UAH
The values

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

The task was fulfilled in time. Contact at the highest level. I didn’t worry!!The !

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

Thank you for cooperation! All my wishes and demands were realised timely and at a moderate price.

10 September 2014 50 USD
1C8: External printed forms

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

Everything is done quickly and quality!
I recommend as a professional in my case.

Quality
Professionalism
Price
Availability
Terms

Everyone did in time and at a very good price, despite the fact that the volume of the robot was a little greater than it was said, the price remained the previous!

Activity

  Recent proposals 10
Design of the site
720 UAH
Create a website for clamps
720 UAH
It is necessary to install a website for hosting (management system)
720 UAH
Create a site for spare parts
720 UAH
Creation of one-sided website
720 UAH
Creating a Visit Site
720 UAH
Website for sale
10 000 UAH
Create a 1:1 similar site with the replacement of your own data
720 UAH
Website on WordPress
720 UAH
Creation of site
720 UAH